خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

گلایه تشکل‌های قرآنی از بی‌توجهی نهادها و ادارات کردستان

مهر | دین و اندیشه، استان‌ها | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 10:12
سنندج- نمایندگان تشکل های قرآنی کردستان نسبت به کم کاری نهادهای متولی حوزه قرآن در این استان انتقاد داشته و خواستار اطلاع‌رسانی ترازنامه مالی تنها موقوفه استان در این خصوص شدند.
قرآني،كردستان،مؤسسات،استان،فعالان،قرآن،حمايت،عزت،پور،اظهار،ف ...

خلاصه خبر

رئیس اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی استان کردستان اظهار کرد: قبلاً این اتحادیه‌ها دو شاخه بودند و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تبلیغات اسلامی به موازات هم فعالیت می‌کردند که خوشبختانه در سال ۹۸ این دو اتحادیه با هم ادغام شدند و اکنون امور مرتبط با فعالیت‌های قرآنی انسجام بیشتری پیدا کرده است.
عزت پور خاطرنشان کرد: زنجیره‌ای قوی از مربیان و مدرسان قرآن در استان فعالیت دارند و می‌توان گفت اکثریت قاریان و حافظان برجسته قرآنی استان دارای مؤسسه یا تشکل قرآنی هستند.
یک ریال از موقوفه قرآنی سنندج به مؤسسات و تشکل‌های قرآنی نرسیده است
عزت پور اظهار کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کردستان اقدام به راه اندازی یک مجموعه پمپ بنزین به نام موقوفه قرآنی کرده است، اما بنده به عنوان رئیس اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی کردستان اعلام می‌دارم که تاکنون یک ریال از درآمد این موقوفه به تشکل‌ها و مؤسسات قرآنی استان نرسیده است.
وی افزود: جامعه قرآنی کردستان انتظار دارند که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ترازنامه این موقوفه و درآمدهای این پمپ بنزین را اطلاع رسانی کند.
عزت پور اظهار کرد: انتظار داریم مسئولان اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان کردستان در این خصوص اظهار نظر صریح داشته باشند.
هیأت امنای مساجد درآمدزایی را بر ترویج فرهنگ قرآنی ترجیح می‌دهند
وی افزود: انسجام امور قرآنی در سازمان تبلیغات بهتر از ارشاد و اوقاف است و طی ۲ سال اخیر شاهد کاهش فعالیت‌های اوقاف در حوزه قرآنی و تقویت جایگاه سازمان تبلیغات در این عرصه هستیم.
وی افزود: متأسفانه هیأت امنا مساجد و اداره اوقاف درآمدزایی را بر حمایت از فعالیت‌های قرآنی و ترویج فرهنگ قرآنی ترجیح می‌دهند و حتی از مؤسسات و خانه‌های قرآنی اجاره ماهیانه دریافت می‌کنند.
اوقاف هیچ حمایتی از مؤسسات قرآنی نمی‌کند و از آنها اجاره ماهیانه می‌گیرد
رئیس اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی کردستان در ادامه این میزگرد اظهار کرد: اوقاف نه تنها حمایت نمی‌کند، بلکه درب مساجد را هم به روی آنها بسته است و براساس نظر کارشناسی از آنها اجاره ماهیانه دریافت می‌کند و این در حالی است که درآمد موقوفات ربطی به اوقاف نداشته و باید درآمد موقوفات از جمله مساجد برای ترویج نماز و آموزه‌های قرآنی هزینه شود چون مساجد از پرداخت هزینه آب و برق و گاز معاف هستند.
وی افزود: از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان انتظار داریم در این خصوص ورود کند و این دغدغه فعالان قرآنی را پیگیری کند.