خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

/گزارش/ جولان کرونا در لرستان

ایسنا | استان‌ها | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 09:31
عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط شهروندان سبب شد که امروز شاهد شیوع موج چهارم کرونا ویروس در لرستان باشیم و این درحالیست چنانچه مردم بازهم رعایت نکنند بیم آن می‌رود که شاهد نوع جهش یافته هندی و افریقایی در استان باشیم.
رعايت،كرونا،ويروس،كشور،بهداشتي،لرستان،بيماري،استان،شرايط،واك ...

خلاصه خبر

لرستان در بین چهار استان پرخطر کشور
آمار ابتلا و مرگ و میر در لرستان نسبت به چندماه گذشته به‌گونه‌ای گزارش شده که احمد حسین فتایی، مسئول کمیته اطلاع‌رسانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفته بود لرستان در بین چهار استان پرخطر کشور و هفت استان رکورددار ابتلا و مرگ‌ومیر معرفی شد.
وی اصلی‌ترین عامل شکل‌گیری ثبت این آمار در استان عدم توجه به استفاده مداوم از ماسک، برگزاری و حضور در تجمعات گسترده به‌ویژه مراسم‌های سوگواری و آرامستان‌هاست که لازم است هم استانی‌ها نسبت به رعایت این دو آسیب خطرناک، اهتمام ویژه‌تری را اعمال کنند، تصریح کرد: ادامه این روند بدان معنا است که ظرفیت بیمارستانی استان جوابگوی مبتلایان بدحال نخواهد بود و آمار مرگ‌ومیر به‌صورت روزانه افزایش خواهد داشت.
دکتر مریم کوشکی، معاون بهداشتی و دبیر ستاد مبارزه با کرونا دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز مهم‌ترین دلیل وقوع پیک چهارم، شرایط تجمعی بود که در بازارهای عید و ایام نوروز به وجود آمد.
استاندار لرستان افزود: به نظر می‌رسد موج چهارم به اوج خود رسیده و وارد شاخه نزولی شده است.
دکتر یحیی ابراهیمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: کرونا یک بیماری ویروسی است و در ۹۰ درصد بدون علامت است و کسانی که مبتلا می‌شوند هزینه بیمارستانی آن‌ها بسیار زیاد می‌شود.
وی عنوان کرد: هر نفر مبتلا به این بیماری می‌تواند ۸ یا ۹ نفر دیگر را درگیر این بیماری کند، تعداد مرگ‌ومیر در این بیماری بسیار بالاست و از همه مردم استان می‌خواهیم با توجه به اینکه امکانات و زیرساخت‌های بهداشتی ما کم است پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت و از ماسک استفاده کنند.
وی تصریح کرد: بر اساس زیرساخت‌ها و توان هر استان در بحث کرونا باید برنامه‌ریزی انجام شود، سلامت مردم اصلی‌ترین و مهم‌ترین اولویت است.