خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

پروازی برای نجات جان/ کاهش زمان رسیدگی با اعزام بالگرد اورژانس

مهر | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 09:30
اهواز- بالگردهای اورژانس هوایی با هدف نجات جان انسان‌ها و افزایش سرعت عمل رسیدگی به مصدومان به پرواز در می آیند.
اورژانس،هوايي،بالگرد،اهواز،پرواز،پايگاه،صعب،مناطق،اشاره،العب ...

خلاصه خبر

بالگردهایی که سرعت خدمات‌رسانی به مصدومان را تا حد زیادی کاهش داده است؛ در مناطق کوهستانی مادران باردار و مصدومان بدحال دیگر نگران صعب العبور بودن مسیر نیستند و در کمترین زمان ممکن روند انتقال آنها به مراکز درمانی انجام می‌شود.
تا قبل از اینکه بالگردها به فرآیند خدمات‌رسانی اورژانس افزوده شوند، آمبولانس‌ها باید در مسیرهای صعب العبور زمان بسیاری را طی می‌کردند و برای برگشت نیز در شلوغی جاده به خصوص آخر هفته‌ها دچار اتلاف وقت می‌شدند که این مشکلات با فعالیت اورژانس هوایی حل شده است.
او ادامه می‌دهد: از طلوع آفتاب تا یک ساعت قبل غروب آفتاب در اختیار اورژانس هستیم و مأموریت‌های محوله را انجام می‌دهیم؛ در طول هفته به طور معمول بیشتر روزها پرواز داریم مگر اینکه هوا خراب باشد و بیشتر پروازها برای شمال و شمال غرب ایستگاه یعنی مناطق صعب العبور از جمله ایذه، لالی و دزفول هستند.
او می‌گوید: فوریت‌های پزشکی خوزستان در این ایستگاه مرکز دیسپاچینگ دارد که به محض دریافت مأموریت برای پرواز بالگرد اورژانس به ما ابلاغ می‌کنند تا بلافاصله پرواز انجام شود؛ هر صبح هلی‌کوپتر به صورت آماده باش برای پرواز در محوطه قرار دارد.
مردم فاصله خود را با بالگرد حفظ کنند
با اعلام مرکز دیسپاچینگ برای انتقال یک زن باردار از نقاط کوهستانی شهرستان ایذه به اهواز هر دو خلبان همراه با تکنسین اورژانس راهی این شهرستان شدند و بالگرد برای نجات جان مادر و نوزادش به پرواز درآمد.
مسئول اورژانس هوایی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز بیان می‌کند: یکی از آنها پایگاه اهواز بود و بعد به تدریج تعداد پایگاه‌ها افزایش و شهرستان دزفول در استان خوزستان نیز شامل این توسعه و اختصاص یک پایگاه اورژانس هوایی شد؛ با توجه به وسعت زیاد خوزستان، تنوع اقلیمی این استان، عشایری بودن منطقه و پراکندگی جمعیت آنها لازم بود که اورژانس هوایی برای مناطق صعب العبور بدون راه دسترسی زمینی داشته باشیم.
او با اشاره به اینکه با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم و تأمین یک فرورد بالگرد چهل و هفتمین پایگاه اورژانس هوایی نیز در بهبهان افتتاح شد، می‌گوید: برای انجام مأموریت‌ها بیشتر مناطق صعب العبور یعنی شمال، شمال شرق و شمال غرب استان که شامل شهرهای لالی، مسجدسلیمان، اندیکا، ایذه، دهدز و دزفول هستند، می‌رویم.
کیان پور با اشاره به اینکه مسیر اهواز تا ایذه ۶۵ مایل هوایی است و بالگرد در کمتر از یک ساعت مسیر رفت و برگشت را طی و بیماران را به مراکز درمانی منتقل می‌کند، ادامه می‌دهد: خیلی از مناطق صعب العبور رفتیم که امکان فرود بالگرد نبوده است چون ناامن بوده و مکان مدنظر مسطح نشده و یا منع ارتفاع داشتیم.
به گزارش خبرنگار مهر، فعالیت اورژانس هوایی در خوزستان با شرایط جغرافیایی خاص و مناطق صعب العبور و کوهستانی از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل سه پایگاه اهواز، دزفول و بهبهان در سهمیه ایستگاه‌های این استان قرار گرفته است که امید می‌رود مسئولان بهداشت و درمان دزفول نیز با توجه به وجود مناطق صعب العبوری همچون احمد فداله نسبت به راه‌اندازی مجدد پایگاه اورژانس هوایی این شهرستان اقدام کنند.