خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

بیماریابی فعال پاشنه آشیل شکست ویروس منحوس/ فوت ماهانه 4881 نفر /کاهش شهرستان‌های قرمز/ هر 4 دقیقه یک مورد فوتی+ نقشه و نمودار- اخبار استان تهران - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 08:53
گروه استان‌ها ـ درحالی تعداد موارد فوتی ناشی از کرونا مرز 73 هزار نفر را رد کرده که با یک حساب سرانگشتی می‌بینیم ویروس منحوس ماهیانه 4881 نفر از هموطنان را به کام مرگ کشانده و کارشناسان معتقدند پاشنه آشیل مدیریت این شرایط بیماریابی فعال است.
كرونا،استان،نفر،علوم،پزشكي،دانشگاه،سطح،سمنان،كرمان،وضعيت،اير ...

خلاصه خبر

تغییر رنگ معنادار بوم کرونایی ایران
به استناد آمارهای رسمی وزارت بهداشت اکنون 102 شهر کشور در وضعیت قرمز، 235 شهر در وضعیت نارنجی و 111 شهر در وضعیت زرد قرار دارند و خبری هم از نقاط آبی یا همان کم خطر کرونایی در سراسر ایران نیست، این درحالی است که ابتدای اردیبهشت 1400 شرایط رنگ بندی کرونایی ایران با 198 شهرستان قرمز، 157 شهرستان نارنجی، 84 شهرستان زرد و 9 شهرستان آبی اعلام شده بود.
افزایش شهرهای قرمز و نارنجی در استان کرمان
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، با وجودی که مسئولان بهداشت و درمان استان کرمان از کاهش ملموس موارد بستری کووید 19 در استان کرمان از چند روز قبل خبر می‌دهد و استان کرمان را در شیب نزولی شیوع کرونا می‌دانند اما آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در استان نشان از افزایش شهرهای قرمز و نارنجی دارد.
براساس آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا روز گذشته تعداد موارد بستری قطعی کرونا در استان 483مورد است که از این تعداد 283 نفر در سطح دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 59 نفر در سطح دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 70 نفر در سطح دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 7 نفر در سطح دانشگاه علوم پزشکی بم و 64 نفر در سطح دانشکده‌ علوم پزشکی سیرجان بستری هستند.
براساس آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در پیک چهارم شیوع کرونا در استان کرمان، 8 شهرستان در وضعیت قرمز، 8 شهرستان در وضعیت نارنجی و 7 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.
آمارهایی که در استان سمنان همخوانی ندارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان از بستری شدن 29 مبتلای جدید قطعی به بیماری کووید 19 بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی (تست PCR) از 6 شهرستان سمنان، دامغان، گرمسار، مهدی‌شهر، سرخه و آرادان در روز گذشته خبر داد و گفت: با احتساب این آمار، مجموع بیماران مبتلای قطعی به کرونا که در مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه از ابتدای شیوع این ویروس تا کنون به عدد پنج هزار و 968 نفر رسیده است.
نوید دانائی از شناسایی 118 بیمار سرپایی مبتلا به کرونا با تست مثبت قطعی در محدوده زیر پوشش این دانشگاه خبر داد و اضافه کرد: بر این اساس مجموع تعداد بیماران سرپایی مبتلا به کرونا در 6 شهرستان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز از ابتدای این همه‌گیری تا کنون به عدد 19 هزار و 452 نفر رسیده است.
اما جالب است بدانید که در آمار ارائه شده از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان تناقضی هم وجود دارد و آن اینکه بر اساس اعلام دانائی تعداد مجموع بیماران شناسایی شده مبتلا به کرونا در محدوده زیر پوشش این دانشگاه 25 هزار و 420 نفر است؛ درصورتی‌که با یک عملیات جمع ساده ریاضی و با تجمیع آمار بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کرونا در این 6 شهرستان می‌توان دریافت که مجموع تعداد این مبتلایان 25 هزار و 420 نفر است؛ بنابراین یا کم‌دقتی در تجمیع این دو آمار رخ داده است یا اینکه یکی از آمارهای مجموع بیماران بستری یا سرپایی مبتلا به کرونا در محدوده زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشتباه است.
9 شهر آذربایجان‌غربی به رنگ نارنجی کرونایی بازگشتند
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: همچنین هشت شهر استان آذربایجان‌غربی همچنان به رنگ قرمز کرونایی باقی ماندند.