خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

خرید واکسن کرونا توسط شهرداری منتفی شد

مشرق | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 08:24
رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در خصوص منتفی شدن خرید واکسن کرونا توسط شهرداری تهران توضیحاتی داد و گفت: آمار مرگ و میر در تهران از 150 به زیر 120 رسیده و البته آمار نسبت به هفته آخر اسفند بالاست.
واكسن،شهرداري،قرار،اولويت،دريافت،تهران،خريد،بهداشت،خصوصي،وزا ...

خلاصه خبر

بحث های زیادی مطرح شد و در نهایت هم مدیران شهری اعلام کردند که باید شورا در این باره مصوبه بدهد تا آنها بتوانند این کار را به صورت قانونی ادامه دهند اما به یک باره لایحه از دستور کار شورای شهر خارج شد.
از سوی دیگر دولت برای برخی گروه ها در شهرداری از جمله کارکنان بهشت زهرا، پاکبان ها واکسن در نظر گرفته است که در برخی مناطق شهرداری که قرار بود این واکسن قسمت پاکبان ها شود به مدیران شهری رسید و تخلفاتی صورت گرفت.
در خصوص آخرین وضعیت خرید واکسن، موضوع واکسن خواری، وضعیت بهشت زهرا در پیک کرونا با ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران به گفت‌وگو نشستیم.
قرار شد که این موضوع در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران مورد بحث و بررسی قرار گیرد، حتی قرار بود بحث تأمین هزینه‌ها هم بررسی شود، اما در جلسه روز گذشته شورا، این موضوع از دستور کار خارج شد.
بسیاری از افراد نیازمند در اولویت بالای تزریق واکسن قرار دارند، در نتیجه ما طرحی را آماده کردیم که امکان خرید واکسن فراهم شود و قرار بود که هزینه‌های آن هم از محل بودجه رفاهی خود کارکنان شهرداری و بودجه بیماری‌های واگیردار که در ردیف‌های بودجه شهرداری برای گروه‌های پرخطر بود، تأمین شود که توضیح می دهم چرا این موضوع از دستور خارج شد.
بله، باید رانندگان اتوبوس، تاکسی و همچنین پرسنل دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری که با مردم در ارتباط بیشتری هستند، در اولویت دریافت واکسن قرار گیرند.
اخیراً موضوع واکسن‌خواری در شهرداری تهران مطرح است و این که برخی از مدیران‌ به جای پاکبان‌ها واکسن را تزریق کرده‌اند.
چه راهکاری تعبیه شده تا دیگر این موضوع رخ ندهد؟
البته در برخی از مناطق افرادی بودند که در اولویت دریافت واکسن قرار داشتند اما خودشان راغب به تزریق نبودند.
پاکبان‌ها ابتدا در اولویت اول نبودند و به نظر من اگر با ما مشورت می‌کردند، بعد از تطهیرکنندگان بهشت زهرا ،سیستم حمل و نقل عمومی (رانندگان تاکسی و اتوبوس) در اولویت بودند.
پاکبان‌ها در جدول وزارت بهداشت در اولویت سوم بودند اما با تغییر مکانیزم در اولویت اول قرار گرفتند.
نامه نگاری‌هایی صورت گرفته است، که این افراد در اولویت قرار گیرند.
پاکبانان افغان هم اگر وزارت بهداشت آنها را در اولویت قرار دهد آن را انجام می‌دهیم اما انتظار داریم سازمان ملل در مورد این افراد ورود پیدا کند و تمامی مهاجران در ایران مشمول این واکسیناسیون قرار گیرند.
مگر این که از تک تک آنها اجازه گرفته شود که نام آنها درج شود.
امروز می‌گویند فلان مدیر واکسن زده است، این موضوع باید ثابت شود.
****مرگ و میر در تهران به زیر۱۲۰ رسید اما همچنان بالاست/قبور آماده هم در بهشت زهرا به اندازه کافی داریم
کار بهشت زهرا نسبت به هفته‌های گذشته سبک تر شده است و میزان مرگ و میر از ۱۵۰ نفر در روز به زیر ۱۲۰ نفر رسیده است.
باز هم من در همین جا از تمام کارکنان بهشت زهرا تشکر می‌کنم که در این ایام تمام و کمال خدمت رسانی کردند البته سردخانه‌های بهشت زهرا گسترش پیدا کرده و قبور آماده هم در بهشت زهرا به اندازه کافی داریم.