خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

جبران خسارت نادیده گرفتن مشکلات اجتماعی، بسیار دشوار است

ایسنا | استان‌ها | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 07:53
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی گفت: مسائل فرهنگی و آسیب های اجتماعی شوخی بردار نیست و جبران خسارت نادیده گرفتن مشکلات اجتماعی، بسیار دشوار است.
اجتماعي،فرهنگي،مسائل،بحث،انقلاب،تبريز،مناطق،حوزه،ايجاد،تاكيد ...

خلاصه خبر

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین هدف از ایجاد دفاتر تسهیل‌گری توانمندسازی گروه‌های ساکن در این مناطق است، متذکر شد: اولین برداشتی که از ایجاد دفاتر تسهیل‌گری به ذهن خطور می‌کند، بیشتر در حوزه مسائل کالبدی و فنی است اما درواقع این‌طور نیست و دفاتر تسهیل‌گری در کنار مسائل کالبدی مسائل اقتصادی و علی‌الخصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی را نیز پیگیری می‌کنند.
وی اضافه کرد: حدود ۱۲ هزار نفر در این کارگاه‌ها مهارت‌هایی چون کارآفرینی، مقابله با طلاق، تحکیم خانواده و سازوکارهای اجرای گام دوم را فراگرفتند.
وی ادامه داد: نهایتاً در سال ۹۸ از اعتبارات سازمان امور اجتماعی کشور مبلغ ۶ میلیارد و هفت‌صد میلیون تومان به‌صورت تفاهم‌نامه با دستگاه‌های اجرایی جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی به استان تخصیص‌یافته است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی در خصوص بحث صدور مجوز به موسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد استان اظهار کرد: آذربایجان شرقی و مخصوصاً تبریز دارای شناسنامه‌ای درخشان در بحث مؤسسات خیریه و مردم‌نهاد است که به‌عنوان مثال مؤسسه خیریه‌ی مستمندان تبریز دارای بیش‌از پنجاه سال سابقه است و این ادعا که تبریز شهر بدون گدا است، در خلأ به وجود نیامده‌است و دارای یک پیشینه و شناسنامه است.
وی، به نقش آفرینی رسانه ها در خصوص هدایت اذهان مردم به سمت بحث شبکه سازی و ساماندهی این موسسات اشاره کرد و گفت: تمام رسانه ها باید برای ایجاد عزم ملی، همکاری و همراهی در این حوزه و تقویت آن ورود پیدا کنند و اگر ما بتوانیم این گفتمان سازی را در جامعه نهادینه کنیم و اگر رسانه پای کار باشد، بخش عمده‌ای از کارها زمین نخواهد ماند و همکاری و همراهی بین بخشی انجام می‌گیرد.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی در خصوص آسیب شناسی بحث حاشیه نشینی شهر تبریز تاکید کرد: باید بررسی کنیم که چرا با وجود وقت و هزینه‌ای که برای این کار صرف شده، هنوز به نتیجه‌ی موردنظر نرسیدیم؟
اما این مناطق بستری هستند که می‌توانند آسیب‌های اجتماعی مثل بیکاری، بی بضاعتی و کم توانی، نبود مهارت لازم در زندگی جامعه کنونی، اعتیاد و...
وی گفت: دغدغه اصلی ما بحث توزیع اقلام بهداشتی و معیشتی در سکونتگاه‌های غیررسمی بود چون که این قشر بیشتر در معرض خطر بودند و کارگران روزمزدی در این مناطق زندگی ‌می‌کردند که سرپرست خانواده بودند و شغلشان را از دست داده بودند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی متذکر شد: خوشبختانه بعد از مدت اندکی، یک‌ کارزار عظیم و اقدامات چشم گیری در این حوزه انجام گرفت که به واسطه‌ی راه اندازی دفاتر تسهیلگر و یکسری پویش‌ها و ۱۰ ها پویش‌های مردمی در بستر اینترنتی، موسسات خیریه و نهادهای نظامی، انقلابی، هیئت‌های مذهبی، گروه‌های داوطلب مردمی ورود یافتند و در قالب استانی با همکاری موسسات و گروه‌های جهادی ۱۲۰ هزار بسته معیشتی و بهداشتی در محلات حاشیه نشین تبریز و پنج شهر دیگر توزیع شد که جامعه‌ی هدف سکونتگاه‌های غیر رسمی بود و اکنون نیز در حال توزیع است‌ ولذا کارنامه‌ی روشنی در این حوزه داریم.
ما معتقد هستیم حتی یک نفر هم نباید از تحصیل بازبماند چرا که تولید بی سوادی در جامعه حتی برای بک نفر نیز بستری برای ایجاد آسیب های اجتماعی است.
وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نظام سلطه‌ی جهانی منافع خود را در تضاد با انقلاب دید و به همین دلی سر ناسازگاری را شروع کرد که البته رهبر معظم انقلاب با اشرافیت کامل به موضوع نگاه می‌کنند و بیانیه گام دوم نیز یک سند مادر و نقشه راه برای نسل جوان جامعه است که با استفاده از آن بتواند به اقتضائات جامعه خود پاسخ دهد.
شکوهی گفت: مسیر انقلاب یک مسیر سنگلاخی است چون که با منافع نامشروع نظام سلطه مغایر است لذا با استفاده از تجاربی که پشت سر گذاشتیم، باید فضا را برای ورود جوانان انقلابی باز کنیم چون در حال حاضر جوانانی وجود دارند که فارغ از پوشش ظاهری، فوق العاده باورمند به نظام و انقلاب هستند.
وی تاکید کرد: از بدو شکل گیری نظام جمهوری اسلامی، هر دولت در حد توان خود کار کرده است و انصافا در دولت تدبیر و امید نیز در حوزه‌ی جهت گیری و مواجهه با مباحث اجتماعی، اقدامات ویژه‌ای انجام شده است.