خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 17 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

برای تغییر قوانین کیفری، جرم زدایی مد نظر مجلس قرار گیرد

ایسنا | سیاسی | چهارشنبه، 15 اردیبهشت 1400 - 04:30
یک کارشناس مسائل حقوقی تاکید کرد که برای تغییر قوانین کیفری،باید جرم زدایی مد نظر مجلس قرار گیرد.
قوانين،جرايم،روز،جامعه،حبس،اعدام،مسايل،عنوان،قانونگذاري،كيفر ...

خلاصه خبر

یک کارشناس مسائل حقوقی تاکید کرد که برای تغییر قوانین کیفری،باید جرم زدایی مد نظر مجلس قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر مسایل مطرح شده باید به مجازات‌ها پرداخت؛ به لحاظ هزینه زیاد زندان‌ها و گاها ناکارآمد بودن حبس در بسیاری موارد به عنوان دیرینه‌ترین نوع مجازات، همچنین کاهش سن ارتکاب جرایم مستوجب حبس و ایجاد بغض و کینه در نوجوانان و جوانان شده و محیط ناسالم بعضا پرخطر زندان‌ها و اخیرا با توجه به اپیدمی بیماری کرونا و تاکید بر عدم تجمع در یک محیط، نیاز به تغییر مجازات‌ها بسیار ملموس‌تر از گذشته می‌باشد، بنابراین استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در مواردی که در اختیار قاضی می‌باشد بسیار مثمر ثمر خواهد بود، به‌ خصوص با لحاظ مواد قانونی مربوط به خدمات عمومی رایگان که علاوه بر بی هزینه بودن ایجاد انگیزه در مجرم می‌نماید و گاها به حرفه آموزی روی آورده و چه بسا کلا مسیر زندگی سالم و عادی در پیش بگیرند که این نمونه‌ای از تغییر مثبت همگام با نیاز جامعه در قوانین کیفری می‌باشد که باز هم نیازمند اصلاح مجازات‌های موجود با متد روز جامعه هستیم.
سمامی با بیان اینکه "از مهم‌ترین مسایل پیرامون مجازات‌ها باید به مجازات اعدام اشاره کرد"، گفت: اعدام و سلب حیات به عنوان سخت گیرانه‌ترین و بی بازگشت بودن در مجامع بین الملل، سال‌هاست که مورد انتقاد قرار گرفته است.
در بسیاری از کشورها مجازاتی به عنوان اعدام وجود ندارد و سخت گیرانه‌ترین مجازات حبس ابد است.
لازم است مراجع قانون گذاری در کشور در برخی جرایم به‌خصوص جرایم مواد مخدر که اکنون بالاترین نرخ اعدام‌ها را دارد مجددا قوانین در این زمینه را مورد بررسی قرار دهد، ناگفته نماند با تصویب متمم ماده ۴۵ تغییر عمده و سازنده‌ای در خصوص مجازات مواد مخدر ایجاد شد.
با این متمم که ماده ۴۵ را به قانون مبارزه با مواد مخدر اضافه می‌کند، مجازات اعدام درباره برخی از محکومان جرایم مرتبط با مواد مخدر حذف می‌شود و این افراد به حبس و جریمه محکوم می‌شوند.
این کارشناس مسائل حقوقی در پایان گفت: بنابراین باز هم نگاه جرم زدا و مناسب به حال متهم همچنان باید در راس قانونگذاری و رویکرد مجلس به عنوان رکن قانون گذاری قرار گیرد و جایگزین‌هایی به جای اعدام در نظر گرفته شود و اعدام صرفا محدود به برخی جرایم مشمول حدود یا قصاص باقی بماند.