خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 31 فروردین 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

پیتزای ٣ میلیارد دلاری!

ایسنا | برگزیده، اقتصادی | جمعه، 20 فروردین 1400 - 01:56
زمانی که فردی به نام هانیچز به ازای خرید دو پیتزا ۱۰ هزار بیتکوین پرداخت کرد، هیچ گاه فکر نمی کرد که ١٠ سال بعد، مبلغ پرداختی او بابت هر پیتزا نزدیک به سه میلیارد دلار ارزش داشته باشد.
بلاك،ديجيتالي،ارزهاي،تراكنش،كيف،پول،اطلاعات،تابع،چين،هش،استخ ...

خلاصه خبر

برای این استخراج باید کل بلاک های قبلی را دانلود و آن ها را اجرا کرد.
برای افزودن هر بلاک، استخراج کنندگان باید تابع هش ( HASH) آن بلاک را پیدا کنند.
تنها راه پیدا کردن راه حل تابع هش، حدس زدن مقادیر تصادفی است و سیستم های استخراج ارز دیجیتال سعی می کنند با وارد کردن مقادیر تصادفی به پاسخ صحیح برسند.
کیف پول ارز دیجیتالی یا wallet
با توجه به برگشت ناپذیر بودن تراکنش های ارزهای دیجیتالی بر بستر بلاک چین ( به دلیل ویژگی تابع هش)، در صورت اشتباه در وارد کردن آدرس کیف پول یا تگ و ممو، تراکنش انجام می شود اما در کیف پول طرف مقابل وارد نخواهد شد و امکان بازایابی نیز وجود نخواهد داشت!
همچنین در صورتی که رمزعبور کیف پول توسط کاربر فراموش شود، این کیف پول قابل باز شدن نخواهد بود و موجودی آن برای همیشه از دست خواهد رفت.
نخستین معامله ها با بیتکوین
در ماه های نخست اجرای برنامه بیتکوین، اسخراج کنندگان بیشتر با هدف سرگرمی اقدام به حل تابع هش شبکه بیتکوین می کردند و به دلیل آسان بودن حل تابع و ارزش کم بیتکوین در آن دوره، معامله ای با آن صورت نمی گرفت.
در سال های ابتدایی از بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتالی بیشتر توسط جامعه فعالان کامپیوتری و فعالان حوزه دارک وب استفاده می شد اما به مرور بر محبوبیت ارزهای دیجیتالی افزوده شد.
ارزهای دیجیتالی بر اساس اعتماد معامله گران به شبکه بلاک چین و مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین ارزش می شوند.
نکته مهم در این میان آن است که این ارزها به شدت تحت تاثیر هیجانات بازار و همچنین فعالیت های دارندگان مقادیر بزرگ ارزهای دیجیتالی ( که اصطلاحا نهنگ ها اطلاق می شوند) قرار دارند.
بیتکوین بزرگ ترین سهم از بازار ارزهای دیجیتالی را دارد و به همین دلیل تغییرات قیمتی آن اثر مستقیمی روی ارزش سایر ارزها دارد.
به سهم بیتکوین از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتالی دامیننس آن گفته می شود.
شاخص دامیننس که بر حسب عددی از ۱۰۰ بیان می شود نشان می دهد که چه مقدار از سهم بازار مربوط به بیتکوین است.
ایا امکان هک کردن کیف پول وجود دارد؟
بله، به هر دلیلی و هر زمانی که هکر بتواند کلیدهای عمومی و خصوصی کیف پول را به دست آورد می تواند موجودی آن را به کیف پول خود منتقل کند.
این کلیدها می توانند از روش هایی نظیر فیشینگ، کیف پول های جعلی، متقاعد کردن فرد به انتقال رمزارز به آدرس یک کیف پول جعلی یا تغییر URL اقدام به هک کردن افراد کنند.
(۱) bitcoin a peer to peer electronic cash system