خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 26 فروردین 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

سایت در دست بروزرسانی است ... لطفا فردا به ما سربزنید ...
موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

سفر ظریف به چهار کشور آسیای مرکزی؛ گامی در جهت تقویت نگاه به شرق

فارس | بین‌الملل، بین‌الملل | جمعه، 20 فروردین 1400 - 00:59
تحلیلگر مسائل منطقه سفر ظریف به چهار کشور آسیای مرکزی را اقدامی سازنده در راستای تقویت رویکرد نگاه به شرق خوانده و می‌گوید: نباید همکاری با منطقه و همسایگان را به صورت تاکتیکی دنبال کنیم، بلکه بایستی نگاهی راهبردی داشته باشیم و به یک یا دو سفر بسنده نکنیم.
ايران،خارجه،همكاري،امور،وزير،سفر،آسياي،مركزي،منطقه،جمهوري،رئ ...

خلاصه خبر

با همه کشورها موضوعات جدی دوجانبه داریم.
اولین مقصد سفر وزیر امور خارجه تاشکند بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی در این سفر با رئیس جمهور و وزیر خارجه ازبکستان دیدار و در خصوص مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین‌الملی به گفت‌وگو نشست.
ظریف و «عبدالعزیز کامل اف» وزرای امور خارجه ایران و ازبکستان در تاشکند ضمن بررسی ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه در حوزه‌های مختلف و تأکید بر گسترش همکاری‌ها، درباره تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و همکاری در خصوص صلح افغانستان به رایزنی پرداختند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گزارشی توئیتری از سفرش به تاشکند نوشت که رایزنی‌های مثمرثمری با رئیس جمهور و وزیر خارجه ازبکستان در راستای گسترش مناسبات دوجانبه داشته است.
* حضور در نورسلطان و رایزنی با رئیس جمهور و وزیر خارجه/ ایران شریک کلیدی در منطقه
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در ادامه این سفر و در سومین مقصد، روز چهارشنبه ۱۸ فروردین در نورسلطان پایتخت قزاقستان با رئیس جمهور و «مختار تیلو بردی» وزیر خارجه این کشور دیدار و برنامه همکاری‌های وزارت امور خارجه ایران و قزاقستان را به همراه همتای خود به امضا رساند.
«قاسم توکایف» رئیس جمهور قزاقستان در دیدار وزیر امور خارجه، ایران را شریک کلیدی در منطقه خواند و بر گسترش همه جانبه روابط با جمهوری اسلامی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی تأکید کرد.
وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با همتای قزاقستانی‌اش ابراز امیدواری کرد مذاکرات درباره ترسیم خط مبدأ در خزر هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد و از حضور قزاقستان در اینچه‌برون، بندرعباس و چابهار استقبال کرد.
وزیر امور خارجه ایران همچنین در قزاقستان در نشست مجازی وزرای خارجه سازمان همکاری اقتصادی دی ۸ شرکت کرد و در اظهاراتی آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری با سایر اعضا در راستای تسهیل و افزایش تجارت و تقویت گردشگری و گسترش ارتباطات در حوزه حمل و نقل اعلام کرد.
ظریف در پایان این سفر در توئیتی با پربار توصیف کردن دیدارها و نشست‌های خود با مقام‌های قزاقستان و با اشاره به سفر منطقه‌ای خود، اولویت ایران را همسایگان این کشور توصیف کرد.
عشق آباد آخرین مقصد سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به آسیای مرکزی بود.
او ضمن دیدار با «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور با «رشید مردوف» وزیر خارجه هم دیدار و به گفت‌وگو نشست.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای ترکمنستانی درباره مناسبات دوجانبه، همکاری در حوزه اکو و همچنین بهره‌برداری غیرنظامی از دریای خزر بحث و تبادل نظر کرد.
در این سفر نیز برنامه همکاری وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه ترکمنستان توسط وزرای امور خارجه دو کشور امضا شد.
در خصوص گسترش روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی توافق کردیم.
وی با بیان اینکه کشورهای ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان دارای ویژگی‌های خاصی هستند، اظهار داشت: ترکمنستان و قزاقستان دارای مرز مشترک با ایران هستند.
به عنوان مثال ازبکستان پنبه خود را از این مسیر یعنی خلیج فارس و دریای عمان به کشورهای آسیایی و آفریقایی صادر می‌‌کند.