خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 30 فروردین 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

همکاری با چین منفذی برای استقلال اقتصادی کشور/ مذاکره با غرب منوط به رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی‌ها است

فارس | استان‌ها | جمعه، 20 فروردین 1400 - 00:19
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه همکاری با چین می‌تواند برای کشور ما که در معرض فشارهای استکبار جهانی و محدودیت‌های اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه غرب و آمریکا است یک منفذ و تنفسی برای استقلال اقتصادی کشور باشد درباره بازگشت آمریکا به برجام گفت: مذاکرات آینده با طرف‌های برجام بر اساس فرامین رهبر معظم انقلاب و نقطه نظرات و رهنمودهای ایشان باید دنبال شود و تمام مسائل آینده ما با آمریکا و غرب در مذاکرات برجام، منوط به اجرای تعهدات و رفع تحریم‌های کامل و راستی آزمایی و در واقع صدق گفتار و رفتار است.
مجلس،چين،كشور،همكاري،سند،اقتصادي،ايران،آمريكا،اجراي،آينده،غر ...

خلاصه خبر

اتفاقی که بین ایران و چین انجام گرفت در چه قالبی تعریف می‌شود، می‌توان به آن قرارداد یا معاهده گفت؟
در خصوص سند همکاری‌های جامع ۲۵ ساله ایران و چین باید گفت اصولاً این گونه اسناد در حقوق بین الملل به عنوان یک قرار داد، سند یا معاهده تلقی نمی‌شود و آنچه بین جمهوری اسلامی ایران و چین امضاء شده بیشتر شبیه یادداشت تفاهم یا چشم انداز و یک دورنمای همکاری است.
آیا متن تفاهم نامه راهبردی باید به مجلس ارسال می‌شد و دولت، مجلس را مطلع می‌کرد؟
مجلس که باید قطعاً مطلع می‌شد و بشود، اطلاع پیدا کردن مجلس یک ضرورت است و باید دولت در این زمینه این کار را می‌کرد که قبل از امضاء به اطلاع رئیس مجلس رسیده است.
فعلاً ما بحثی از قرارداد ندیدیم و عملیاتی نیست، نه عدد و رقم و نه پروژه تعریف شده است و در این مرحله نیاز به مصوبه مجلس ندارد اما قطعاً در ادامه فرآیند اجرای سند همکاری ما نیازمند ورود کمیسیون‌های تخصصی مجلس و صحن مجلس برای سیر تحقیق و تأیید آن هستیم.
در مجموع این اقدام و حرکت یک حرکتی مثبت تلقی می‌شود و می‌تواند برای کشور ما که در معرض فشارهای استکبار جهانی بوده و محدودیت‌های اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه غرب و آمریکا است می‌تواند یک منفذ و تنفسی باشد که ان‌شاءالله ما گام‌های موفق‌تری را برای استقلال کامل اقتصادی خودمان برداریم.
موضوع فقط اجرای این همکاری است که باید مو به مو و قدم به قدم مجلس را آگاه کنند و قطعاً مردم در جریان تمام جوانب آن قرار گیرند.
ظاهراً آمریکایی‌ها اعلام کردند که حاضریم به برجام برگردیم، اگر شروط جمهوری اسلامی محقق شود آمریکایی‌ها تحریم‌های گذشته و تحریم‌های دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی را بردارد و با راستی آزمایی همچنین صداقت آن‌ها ثابت شود قطعاً مفید خواهد بود و می‌تواند یک گامی برای اجرای مفاد برجام باشد.
برجام برای ما در حوزه اقتصادی سودی نداشت و اگر آمریکایی‌ها به تعهدهای عمل نکرده‌شان ملتزم باشند و به رفع کامل تحریم‌های ظالمانه متعهد شوند، راه برای ادامه نشست‌های برجام با حضور تمام اعضای برجام فراهم است.
اگر طرف‌های برجام متعهد بشوند و تعهد عملی نسبت به اجرای معاهدات خودشان داشته باشند جمهوری اسلامی اهل همکاری است، نباید فراموش کرد که آن‌ها تعلل کردند و اجرا نکردند و در مقابل ما تقریباً تمام تعهدات خودمان را عمل کردیم ولی متأسفانه طرف مقابل هیچ اقدام عینی و عملیاتی را نداشت.
تمام مسائل آینده ما با آمریکا و غرب در مذاکرات برجام، منوط به اجرای تعهدات و رفع تحریم‌های کامل و راستی آزمایی و در واقع صدق گفتار و رفتار است.