خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 30 فروردین 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

تاکید سران کشورهای عضو دی ۸ بر مبارزه علیه کرونا در بیانیه پایانی

مشرق | سیاسی | پنجشنبه، 19 فروردین 1400 - 21:42
سران کشورهای عضو دی ۸ در پایان دهمین اجلاس خود که به صورت مجازی و به میزبانی بنگلادش برگزار شد با صدور بیانیه ای بر تعمیق همکاری ها در مبارزه علیه بیماری کووید ۱۹ تاکید کردند.
دي،هشت،عضو،سازمان،توسعه،دول،حمايت،جمهوري،همكاري،اقتصادي،تاسي ...

خلاصه خبر

با تجدید باور قوی خود به چندجانبه گرایی، به طور خاص از طریق سیستم سازمان ملل متحد، و تعهد به مشارکت فعال، هماهنگی موثر و همکاری با تمام سازمان های مرتبط منطقه ای و جهانی تا به حداکثر رسانی تحقق منافع مشترک و تاکید بر پتانسیل و منافع همکاری سه جانبه، جنوب جنوب که به توسعه کشورهای عضو دی هشت کمک میکند؛
با اظهار تمایل به پیش گیری اهداف توسعه اقتصادی - اجتماعی پایدار در راستای برنامه توسعه پایدار و تأئید اهمیت همکاری های متقابل در زمینه های تجارت، صنعت، کشاورزی و امنیت غذایی، حمل و نقل، گردشگری، سلامت، حمایت اجتماعی، تغییرات اقلیمی و پایداری محیط زیست؛
با تائید نقش اقتصاد خلاق در ارتقاء تنوع و میراث فرهنگی و دستیابی اهداف توسعه پایدار که در قطعنامه سازمان ملل متحد به شماره ۷۴/ ۱۹۸/ A / RES در سال جهانی اقتصاد خلاق و توسعه پایدار ۲۰۲۱ عنوان شده است؛
و تعهد به هم‌افزایی برای دستیابی به یک سازگاری موثر در زمینه ی تغییرات اقلیمی از طریق انعطاف‌پذیری اقلیمی را بیان میداریم؛ همانطور که نخست وزیر محترم جمهوری خلق بنگلادش سرکار خانم شیخ حسینه - رئیس کنونی مجمع آسیب پذیری اقلیمی- بیان کرده‌اند که تعهداتمان را با تلفیق تلاش ها برای دستیابی به توافقی موثر در زمینه ی "تغییرات اقلیمی" از طریق ایجاد انعطاف پذیری اقلیمی برای کاهش آسیب پذیری مردم دول عضو تصریح می‌نمائیم؛
با ملاحظه قرار دادن منافع ممتاز "اقتصاد آبی" که میتواند باعث افزایش تجارت داخلی دی هشت، تجارت بین‌المللی و رشد اقتصادی و ثروت میان کشورهای عضو شده و در راستای اصول توسعه پایدار نیز باشد؛
ما از وزرای مسئول کشاورزی و امنیت غذایی کشورهای عضو و دیگر متصدیان و نهادهای مرتبط درخواست میکنیم که برنامه‌های تحقیقاتی مشترک در راستای سیاست‌های توسعه ایی که مشارکت، منافع جمعی و فرصت‌های تجاری را ترویج میکند و همچنین امنیت غذایی را برای شهروندانمان تضمین مینماید، شروع کنند.
۹- از تصویب منشور اتاق بازرگانی و صنعت دی هشت تقدیر به عمل می‌آوریم .
ما همچنین از ایده ی تاسیس پلتفرم دیجیتال اتاق بازرگانی و صنعت دی هشت برای ارتقاء تجارت در میان دول عضو و دیگر کشورهای دنیا حمایت میکنیم.
۱۲- با تاکید مجدد بر تعهداتمان به دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰ تائید مینمائیم که برنامه سلامت و حمایت اجتماعی دی هشت دست یابی به اهداف شماره یک، دو و سه برنامه اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد را تسریع خواهد بخشید.
ما همچنین تائید می‌نمائیم که فقر زدایی، کاهش گرسنگان به صفر و تضمین سلامتی مردم و ارتقاء رفاه برای همه از بزرگترین چالش‌های جهانی و الزامات حصول توسعه پایدار هستند.
۱٨- دولت جمهوری خلق بنگلادش را برای سازماندهی موفق مجمع تجاری دی هشت تحسین می‌نماییم.
همانطور که قبلا موافقت شده است، دول عضو این موضوع را با بانکهای محترم مرکزی خود یا دیگر سازمان‌هایا متصدیان مربوطه پیش می‌بردند تا بدین وسیله طرز کار آن فرمول بندی گردد و سازماندهی مورد نیاز برای الزامات اجرای سیستم تهاتر در مطابقت با مقررات و تعهدات مالی ملی و فراملی انجام شود.
۲۱- دول عضو را به بررسی امکان سنجی پروژه پیشنهادی کارت پرداخت دی هشت و مسائلی همچون الزامات اجرای این سیستم در مطابقت با مقررات و تعهدات مالی ملی و فراملی تشویق می‌نمائیم.
ما همچنین از دبیر خانه دی-۸ می‌خواهیم تا نشستی را برای بحث درباره مقررات و چارچوب سیاست‌های مربوط به تاسیس مناطق آزاد تجاری دی-۸ برگزار کند.
۲۶- با تقویت گروه‌های کاری دی هشت موافقت می‌نمائیم.
۳۰- از کشورها در خواست می‌نمائیم تا از اعمال صلاحیت فراسرزمینی و تحریم‌های اقتصادی یکجانبه و استفاده از فشار اقتصادی و یا سیاسی بعنوان ابزاری که در تعارض با منشور ملل متحد و حقوق بین الملل است، امتناع ورزند و حمایت خود را از دول عضوی که تحت تاثیر این اقدامات قرار گرفته اند اعلام می‌داریم.
بر نیاز به یک دبیرخانه ی کارامد و قوی بعنوان یک پیش نیاز برای دست یابی به اهداف سازمان تاکید میکنیم و شورای وزراء را موظف به اتخاذ مکانیسمی برای تقویت دبیرخانه می
ما کمیسیون دی-۸ را موظف می‌کنیم تا بر روی معیارها و آئین نامه اجرای مفاد مرتبط از منشور در زمینه اعطای وضعیت عضویت ناظر و پذیرش عضو جدید کار خود را ادامه دهد.
۳۲- اقدامات انجام شده در تصویرسازی و ارائه چهره مناسب از سازمان را مورد استقبال قرار می‌دهیم.
۳۵- تشکر عمیق خود را از جناب آقای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور محترم جمهوری ترکیه برای رهبری، تعهد و تلاش‌های صادقانه‌شان در راستای پیش بردن اهداف دی هشت در طی ریاستشان بر سازمان اعلام می‌داریم.
۳۶- تشکر عمیق خود را از سرکار خانم شیخ حسینه نخست وزیر محترم جمهوری خلق بنگلادش، دولت و مردم بنگلادش برای میزبانی موفق آنان در برگزاری دهمین اجلاس و همچنین برای پذیرایی گرم آنان اعلام میداریم و برای سرکار خانم نخست وزیر تمامی موفقیت‌ها را در خلال ریاستشان بر سازمان آرزومندیم.
۳۷- از پیشنهاد سخاوتمندانه دولت جمهوری عربی مصر برای میزبانی یازدهمین اجلاس دی هشت استقبال و تقدیر می‌نمائیم.