خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 18 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

حضور نظامیان در انتخابات طرحی انحرافی است/ برخی تندروی‌ها فضای کار را برای ظریف سخت می‌کند/ برخی خودشان را به انتخابات دعوت کرده‌اند

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | پنجشنبه، 19 فروردین 1400 - 07:06
در قسمت سوم سیاست‌نامه به سراغ محمد عطریانفر معاونت سیاسی اسبق وزارت کشور رفتیم.
انتخابات،سياسي،جمهوري،رياست،مشاركت،حضور،نامزدهاي،جمهور،رئيس، ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، جمهوری اسلامی ایران در بهار سال ۱۴۰۰، سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری خود را برگزار خواهد کرد؛ رویدادی مهم و تاثیرگذار که در سخنان نوروزی رهبر انقلاب هم مورد توجه ویژه قرار گرفت.
مشارکت پرشور مردم در انتخابات، تلاش‌های بیگانگان برای کم اثر ساختن حضور مردم، اهمیت جایگاه ریاست جمهوری، انتظارات از نامزد‌های انتخاباتی، ترسیم ویژگی‌های رئیس جمهور مطلوب، اهمیت آینده کشور و دوری از جناحی‌گری در انتخابات از مهم‌ترین محور‌های مورد اشاره رهبر معظم انقلاب در رابطه به انتخابات پیش رو بود که باید هم مورد توجه مردم قرار بگیرد و هم مسئولان.
از همین رو به سراغ محمد عطریانفر رفتیم؛ کسی که معاونت سیاسی اسبق وزارت کشور، عضویت اسبق شورای اسلامی شهر تهران و عضویت شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی را در کارنامه سیاسی خود دارد.
میزان مشارکت مردم برای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم بالای ۶۰ درصد خواهد بود
باشگاه خبرنگاران جوان: با سلام؛ پیش‌بینی شما از مشارکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم چیست؟
این اختلاف نظر به این سبب است که انتخابات ریاست جمهوری و حجم مشارکت با انتخابات نمایندگان مجلس کاملا متفاوت است و داوطلبان در انتخابات مجلس حوزه‌های انتخابی متکثری دارند و انگیزه‌ها و تعلقات خاطر بیش از همه به صورت منطقه‌ای و بومی خواهد بود.
این در حالی است که در انتخابات ریاست جمهوری به صورت یکپارچه و در یک حوزه انتخابیه خواهد بود و انگیزه‌های ملی قوی را در آن شاهد خواهیم بود؛ به همین جهت مردم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری احساس‌شان این است که در حال رقم زدن سرنوشت خودشان هستند و سرنوشت مهم یک مسئول برجسته کشور را رقم خواهند زد؛ از همین رو نیز تفاوت‌های جدی با سایر انتخابات‌ها دارد.
طبیعتا در دوران برگزاری انتخابات هم حجم فعالیت‌‌های رسانه ای عمومی از صدا و سیما گرفته تا دیگر شبکه‌های رسانه‌ای به سمت تقویت حضور مردم در انتخابات پیش خواهد رفت و مردم را به حضور هر چه بیشتر در انتخابات تشویق خواهند کرد.
باشگاه خبرنگاران جوان: چه‌طور می‌توان حجم مشارکت مردم در انتخابات را افزایش داد؟
این اقدام از همین الان شروع شده و ما شاهد ده ها چهره انتخاباتی هستیم که خود را به این عرصه دعوت کرده‌اند؛ اما این نشانگر راه و روند طبیعی حضور نامزدهای انتخاباتی نیست، بلکه انتخابات و طرح نام نامزدهای انتخاباتی باید متکی بر یک گروه سیاسی و طرفداران یک نظریه سیاسی باشد تا آنها را برای انتخابات معرفی کنند.
باشگاه خبرنگاران جوان: به نظر شما رقابت اصلی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بر سر کدام مسائل اساسی کشور خواهد بود؟
بنابراین معتقدم که طرح حضور نظامیان در انتخابات یک طرح انحرافی است و جامعه ما خیلی با رئیس جمهور نظامی توافق ذهنی، عملی و اخلاقی ندارد.