خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 17 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

چالش های آمریکا و غرب پس از امضای سند تهران و پکن

مهر | بین‌الملل | پنجشنبه، 19 فروردین 1400 - 06:06
سند همکاری امضا شده میان تهران و پکن چالش های عدیده ای را برای آمریکا و متحدان غربی آن در عرصه جهانی ایجاد و کمپین فشار حداکثری علیه ایران را با ناکامی مواجه کرده است.
ايران،آمريكا،چين،همكاري،سياست،امضاي،واشنگتن،خارجي،سند،تفاهمن ...

خلاصه خبر

شاید مهمترین بخش از سند همکاری امضا شده میان ایران و چین، توافق دو کشور در خصوص عبور شاخه‌ای از یک کمربند – یک راه یا همان جاده ابریشم جدید از خاک ایران باشد.
البته ضرر آمریکا و هند به همینجا ختم نشده و در صورت تعلل طرف هندی برای از سرگیری هر چه سریع‌تر ادامه ساخت بندر چابهار که مدتها به بهانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، آن را رها کرده بود، با استناد به یکی از بندهای تفاهمنامه با عنوان تکمیل راه آهن زاهدان توسط پیمانکار چینی، بهره برداری از فرصتهای این بندر شامل حال طرف چینی خواهد شد و سال‌ها تلاش هندی‌ها برای بهره برداری ترانزیتی از این بندر از بین خواهد رفت.
امضای تفاهمنامه همکاری استراتژیک میان ایران و چین، بدون شک بیش از هر زمان دیگری امکان دستیابی به توافق با ایران بر سر موضوع برجام را دچار مشکل خواهد ساخت و ایران را تا حد قابل توجهی از تنگنای ایجاد شده ناشی از تحریم‌های حداکثری آمریکا و شرکای واشنگتن خارج خواهد ساخت.
در نتیجه حصول توافق با ایران اکنون بیش از پیش مشکل خواهد شد.
برای اثبات این مدعا می‌توان به اعلام آمادگی صریح آمریکایی‌ها برای شرکت در نشست برجام و پیشنهاد بازگشت قدم به قدم به توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد که پس از امضای تفاهمنامه میان ایران و چین با شدت و قوت از سوی واشنگتن مطرح شد که البته با پاسخ منفی ایران مواجه شد؛ درخواستی که شاید تا پیش از امضای سند همکاری میان تهران و پکن، دستکم امکان بررسی توسط تهران را داشت؛ ولی اکنون ایران نیازی به چنین بازگشتی ندیده و به صراحت پاسخ منفی به پیشنهاد آمریکا داده است.
آسیب به اعتبار بین المللی واشنگتن
شاید بتوان اذعان کرد که تفاهمنامه امضا شده میان تهران و پکن، حتی در صورت عملیاتی نشدن کامل، از جمله بزرگترین ضربات سنگین وارد آمده پکن بر پیکر سیاست خارجی آمریکا بود.
در حقیقت تنها امضای این تفاهمنامه حتی بر روی کاغذ و تا همین مرحله فعلی، به تنهایی ضربه محکمی به اعتبار بین المللی آمریکا وارد کرده و مایه بی اعتباری سیاست خارجی این کشور نزد شرکا و هم پیمانانی شد که سال‌ها از سیاست خارجی واشنگتن تبعیت کرده و اکنون منتظر دریافت پاسخی منطقی از کاخ سفید در خصوص توجیه چرایی امضای سند تفاهمنامه همکاری امضا شده میان ایران و چین هستند.