خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 18 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

نیازمند تشکیل کمیته پیگیری مطالبات مردمی و ارزیابی عملکرد رییس قوه مجریه هستیم

ایسنا | سیاسی | پنجشنبه، 19 فروردین 1400 - 04:32
یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: تشکیل یک کمیته پیگیری مطالبات مردمی و ارزیابی عملکرد  رییس قوه مجریه مهمترین موضوع بعد از انتخاب رییس جمهور است و ضمانت اجرای آن همان چیزی است که در قانون اساسی آمده است.
رييس،جمهور،اساسي،قانون،عملكرد،عرصه،جمهوري،المللي،ايران،قوه،ج ...

خلاصه خبر

عباس تدین در گفت‌وگو با ایسنا درباره ویژگی های نامزد انتخابات ریاست جمهوری از بعد حقوقی گفت: براساس اصول قانون اساسی به ویژه اصل ۱۱۳ قانون اساسی، عالی ترین مقام رسمی کشور بعد از مقام معظم رهبری، رئیس جمهور است و به همین دلیل رئیس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی و رئیس قوه مجریه به عنوان یکی از عالی ترین مقامات رسمی، دارای تکالیف و وظایف بسیار مهمی است که وجود این تکالیف و وظایف نشان دهنده اهمیت این جایگاه در قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی است.
این حقوقدان افزود: در بعد حقوق داخلی بحث حقوق شهروندی و احترام به کرامت انسان ها و ارتقای شان و جایگاه یک انسان و یک ایرانی در عرصه بین المللی بسیار مهم است.
تدین ادامه داد: زمانی که شما نحوه تعامل و برخورد با اتباع ایران را برخورد ناشایست و نامناسب می دانید؛ نشان دهنده این است که کرامت و جایگاه یک انسان ایرانی کاهش یافته است؛ لذا رییس جمهور به عنوان عالی ترین مقام کشور که قدرت اجرایی را دارد، اگر این ضعف را نتواند جبران کند و نتواند کرامت انسانی را اعتلا بخشد؛ قطعا اثر منفی آن بر نظام و حکومت بار می‌شود.
لذا ارتقای شان و جایگاه کرامت انسانی در عرصه بین المللی و همچنین تقویت آن در عرصه داخلی از وظایف رییس جمهور در چارچوب تامین حقوق شهروندی است.