خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 17 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

توافق وین، گامی مهم درجهت شکست بن‌بست پس از روی کار آمدن بایدن

ایسنا | سیاسی | پنجشنبه، 19 فروردین 1400 - 01:32
یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل، تاکید کرد: توافقی که در نشست کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه در وین حاصل شد، قطعا گامی مهم در جهت شکستن بن بستی است که طی دو ماه و نیم بعد از شروع به کار دولت بایدن شکل گرفته بود.
آمريكا،ايران،مذاكرات،تحريم،بازگشت،روز،هسته،بايدن،فرمول،وين،ت ...

خلاصه خبر

کوروش احمدی، در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که، پس از پایان دور اول نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در روز سه شنبه، طرفین گفت وگو نشست را سازنده اعلام کردند و توافق شد هیات های کارشناسی ایران و گروه ۴+۱بدون حضور آمریکا نشست های خود رابرگزار کنند، شما این نشست و توافق حاصل شده برای ادامه مذاکرات را چه طور ارزیابی می کنید؟
احمدی با بیان این که آمریکا اکنون رسما از "بازگشت متقابل طرفین به تعهدات خود" صحبت می کند به این معنی که فرمول قبلی آمریکا مبنی بر بازگشت ایران در وحله اول به تعهداتش و بازگشت آمریکا بعد از آن پس از راستی آزمایی بازگشت ایران، اکنون دیگر مطرح نمی شود، افزود: از دیگر سو، آمریکا اکنون از "اجرای فرمول برجام" در مورد برداشتن تحریم ها صحبت می کند که عبارت است از برداشتن "تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران" البته این اگر از یک جهت مثبت است و می تواند به معنی آمادگی آمریکا برای اجرای برجام باشد، اما با توجه به طیف گسترده ای از تحریم های غیرهسته ای، همین فرمول این بار ممکن است بسیار مسئله ساز شود.
اما مهم این است که در این مرحله صحبتی از تاکیدات قبلی دولت بایدن مبنی بر "قوی تر و طولانی تر کردن برجام" و مذاکره در مورد برنامه موشکی و هسته ای ایران وجود ندارد.
اما توافق در مورد نوع تحریم هایی که باید برداشته شود و تمیز بین تحریم های هسته ای و غیر هسته ای و در ازای آن اقدامات مشخصی که از سوی ایران باید انجام شود، کار بسیار بسیار دشوار و زمان بری است.
گفت: واقعیت این است که سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا در رساندن سیر تحولات به این نقطه نقش تعیین کننده داشته اند.
تردیدی نیست که چین و روسیه نیز در هدف اروپا و آمریکا مبنی بر جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته ایران شریک اند.