خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 11 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2160596 خبر

سد گتوند نبود، دشت خوزستان در سیلاب 98 زیر آب فرو می‌رفت/صرفه‌جویی 360 هزار میلیاردی با بومی‌سازی احداث سد

فارس | اقتصادی | چهارشنبه، 06 اسفند 1399 - 06:13
معاون شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: با ایجاد سد گتوند توانستیم دشت خوزستان را از سیلاب مهلک سال 98 نجات بدهیم.
سد،كشور،آب،مرادي،فارس،منابع،شركت،گتوند،نيروگاه،سدسازي،مالي،خ ...

خلاصه خبر

اگر منتقد فرآیند سدسازی در کشور هستید، بهتر است، چشم‌های خود را ببندید و لحظاتی استان خوزستان را بدون سر کرخه، دز و گتوند و در شرایط سیلاب‌های وحشتناک سال 98 تصور کنید.
قطعا نقش سدها در مدیریت منابع آب کشور قابل حذف نیست.
3 طرح بزرگ از جمله طرح سد و نیروگاه برق‌آبی کرخه ، سد و نیروگاه 2 هزار مگاواتی کارون3 و سد مسجدسلیمان با نیروگاه 2000 مگاواتی آن، آغاز عصر جدید کار شرکت توسعه منابع آب و ‌نیروی ایران به حساب می‌آید.
به طور کلی می‌توان گفت، کارهایی که ما در حوزۀ سدسازی انجام دادیم عبارت‌اند، از: سد کرخه با حجم 7.3 میلیارد متر مکعب ذخیرۀ مخزن و طول تاج 3 کیلومتر که یکی از عظیم‌ترین سدها بود و نقش خودش را به خوبی در سیلاب‌های سال 98 ایفا کرد.
سد گتوند هم حدود 4.5 میلیارد متر مکعب حجم مخزن با 1000 مگاوات تولید انرژی برق‌آبی را بر عهده دارد.
این‌ اقدامات کارهای بی‌نظیری بود که ما انجام دادیم و به تناوب کار ساخت سدها و نیروگاه‌های دیگر را مد نظر داشتیم، از جملۀ آن‌ها سد کارون4، بلندترین سد بتنی ایران است که 204 متر ارتفاع دارد و بعد از آن سد سیمره افتتاح شد و به تناوب سدهای رودبار، لرستان، سردشت، داریان و سایر پروژه‌ها اجرا شد و همین‌طور تداوم پیدا کرد تا به این نقطه‌ای که الان وجود دارد، رسیدیم.
زمانی که سد می‌سازید نیاز دارید که راه‌ها را جابجا کنید یا پل‌های عظیمی روی دریاچه‌های سد بزنید و تونل‌های عظیمی ایجاد کنید.
در بحث تونل هم ما تونل 50 کیلومتری و 35 کیلومتری ایجاد کردیم که نشان‌دهندۀ توان تخصصی ما است که اگر این‌ها نبود، باید به کشورهای خارجی وابسته می‌شدیم.
مرادی: یک سد و نیروگاه 1000 مگاواتی برق‌آبی حدود 1.5 میلیارد دلار درحال حاضر هزینه دارد.
برای مثال سد و نیروگاه بختیاری را اگر حالا بخواهیم احداث کنیم 2.2 میلیارد دلار هزینه دارد.
*اگر سد گتوند نبود، دشت خوزستان در سیلاب 98 به زیر آب فرو می‌رفت
مرادی: بله ما به سمت تکمیل اطلاعات ساختگاه پیش‌ می‌رویم و اساس هیچ کار مهندسی بدون مطالعات اکتشافی به سرانجم نیک نمی‌رسد، برای مثال ما در ساختگاه سد بختیاری تا به حال 3 منطقه را ارزیابی و شناسایی کردیم و در نهایت به یک محور رسیدیم؛ یعنی این‌که محورها از قبل تعیین شده باشد این‌طور نیست و فقط محدوده را مشخص می‌کنند و ما با توجه به مطالعاتی که انجام می‌شود، محور سد را تعیین می‌کنیم و بعد به مرحلۀ اجرا می‌رسد.
فارس: مسائل بسیار زیادی پیرامون سد گتوند مطرح می‌شود، ممکن است بفرمایید نقش این سد در کنترل سیلاب‌های سال 98 استان خوزستان به چه نحوی بود؟
مرادی: در ارتباط با سد گتوند باید گفت، قبل از آب و ‌نیرو هم شرکت‌های خارجی گزینه‌هایی را در رابطه با سد گتوند مطرح کرده بودند و چندین گزینه بود و یک از گزینه‌هایی که الان این سد روی آن بنا شده است همین هم جزء گزینه‌های آن‌ها بوده است.
با مطالعه‌ای که انجام شد، این ساختگاه با توجه به آوردهای سنگینی که کارون دارد، به‌عنوان بهترین ساختگاه انتخاب شده است.
جالب است بدانید که کارون از دو شاخۀ دز و کارون تشکیل شده است و به ‌عنوان کارون بزرگ شناخته می‌شود.
ما سمت جریان رودخانه در محل گتوند را تقریباً به صفر نزدیک کردیم و کمترین رهاسازی را در سد گتوند داشتیم و توانستیم سیلابی را که از آن سمت می‌آمد مهار کنیم.
به هر حال در سرشاخۀ دز فقط یک سد برای کنترل سیلاب داشتیم که سد دز بود و آن هم پر شده بود و سرریز می‌کرد، بنابراین گتوند کمک بسیار شایانی را در آن برهه از زمان کرد و اگر گتوند با این ساختگاه و حجم 4.5 میلیارد متر مکعب تله‌اندازی سیلاب نبود، قطعاً دشت خوزستانی هم وجود نداشت.
بنابراین با ایجاد سد گتوند توانستیم دشت خوزستان را از سیلاب مهلک سال 98 نجات بدهیم.
*تامین مالی سد بختیاری از منابع مالی داخل انجام می‌شود
فارس: یکی از سدهایی که بسیاری مطالبه ساخت آن را دارند، سد عظیم بختیاری است، آیا این سد بزرگترین تاج سد دوقوسی دنیا را به خود اختصاص می‌دهد؟
مرادی: قبلا سد بختیاری بلندترین سد بتنی دوقوسی دنیا با ارتفاع 330 متر بود اما در دولت قبلی یک بازنگری با توجه به آوردهای رودخانه‌ای و پیش‌بینی‌های بلندمدتی که انجام دادیم، انجام شد و این ارتفاع را به 275 متر کاهش دادیم که دیگر بلندترین سد بتنی دنیا نیست، ولی قبلا بوده است.
فارس: چرا با توجه به دانش فنی که داشتیم در پروژه سد بختیاری به سراغ شرکت‌های خارجی رفتیم؟
فارس: پس اگر به فرض هزینۀ ساخت سد را داشتیم، آیا می‌توانستیم تجهیزات آن را تأمین کنیم؟
*برای تامین مالی پروژه‌ سد قره چیلر از منابع مردمی فراخوان دادیم
مثلاً سد داریان طی 4 سال ساخته شده است یا سد کانی‌سیب ما 3.5 سال بیشتر طول نکشید که دلیل این هم حرفه‌ای شدن پیمان‌کاران و بیشتر شدن تجهیزات و ماشین‌آلات داخلی است.
*دستگاه حفاری تونل انتقال آب کانی سیب روزانه 7 متر حفاری می‌کند و متوقف نشده است