خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 18 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2177776 خبر

حق‌آبه‌ «بختگان»آب رفت/ بیکاری ۶۰۰ مرتع‌دار نی‌ریزی

مهر | اجتماعی و حوادث، استان‌ها | چهارشنبه، 06 اسفند 1399 - 01:47
نی‌ریزـ شهرستان نی‌ریز در جنوب دریاچه بختگان قرار دارد و وضعیت نامناسب دریاچه، شرایط زیست محیطی این شهرستان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
منطقه،زيست،محيط،موضوع،فقيه،شهرستان،بختگان،گياهي،جمعه،ايجاد،م ...

خلاصه خبر

فقیه در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وضعیت کنونی دریاچه بختگان بیان کرد: متأسفانه در کنار وضعیت بدی که دریاچه بختگان از سال ۸۴ تاکنون به دلیل اختصاص نیافتن حق آبه‌ها به این دریاچه دارد، مشکلات بسیاری برای تالاب بختگان به عنوان یکی از تالاب‌های معروف دنیا به وجود آمده است.
تخصیص حق‌آبه بختگان محقق نشد
امام جمعه نی‌ریز افزود: حق آبه نیرو باید برای بختگان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال باشد که این میزان در شرایط عادی ۷۰۰ میلیون متر مکعب و در خشکسالی ۳۴۲ میلیون مترمکعب است که از سال ۸۴ این موضوع رعایت نشده و بختگان هم اکنون خشک شده است.
امام جمعه نی‌ریز با اشاره به اینکه خشک شدن بختگان باعث بیماری‌هایی همچون بیماری‌های تنفسی شده است، عنوان کرد: حدود ۲۵۰ استعلام معدن به اداره منابع طبیعی شهرستان نی‌ریز رسیده و حدود ۱۵ مورد آن‌ها واگذار شده و مشکلی که وجود دارد این است که اصل واگذاری با کمیته‌ای به نام کمیته تعامل است.
وی ادامه داد: این کمیته در سطح استان تشکیل شده و سه نفر از اعضای این کمیته از اعضای صنعت و معدن، دو نفر از استانداری و تنها یک نفر از منایع طبیعی هستند و مشخص است با این وضعیت اگر بخواهند معدنی را واگذار کنند، وضعیت آرا به چه شکل خواهد بود و نکته جالب این است اغلب ثبت‌های انجام شده برای این همه معدن، به نام افراد غیربومی است و این یعنی، بهره‌برداری از این ثروت‌های طبیعی در دست افراد غیربومی است.
فقیه در مورد منطقه حفاظت شده «بهرام گور» که در معرض نابودی است، عنوان کرد: این منطقه که ۴۰۸ هزار هکتار منطقه حفاظت شده در جوار استان‌های فارس، کرمان و یزد است، دارای ۳۲ هزار هکتار پارک ملی به نام «قطرویه» است که در ۴۰ کیلومتری شرق نی‌ریز واقع شده و حیات وحش آن دارای میش، قوچ، بز، روباه، تیهو و گور ایرانی بوده که به خاطر وجود معادن گوناگون و اکتشافات بیش از ظرفیت منطقه، در معرض نابودی است.
امام جمعه نی‌ریز ادامه داد: در جوار شهرستان نیز واحدهای سنگ‌بری متعددی ایجاد شده و معادن مختلف در مجموع باعث تخریب پوشش گیاهی شده‌اند.
کارخانه سیمان برای ۱۱۵ نفر شغل ایجاد و ۶۰۰ نفر را بیکار کرد
طرح مشکلات زیست محیطی نی‌ریز در خطبه‌های نمازجمعه
فقیه در مورد عکس‌العمل مسئولان به طرح مشکلات مردم در خطبه‌های نماز جمعه تصریح کرد: بنا بر وظیفه دینی خود چند بار به مسئولان این موضوع را تذکر دادیم اما به خاطر اعتنا نکردن به این موضوع مجبور شدیم در خطبه‌های نماز جمعه این موضوع را مطرح کنیم.