خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 17 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2174296 خبر

دخالت اداره کل نظارت بر وکلا موجب نگرانی مدیران نهاد وکالت است

ایسنا | استان‌ها | چهارشنبه، 06 اسفند 1399 - 01:31
رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان در مورد وجود اداره کل نظارت بر وکلا گفت: نظارت نباید تبدیل به دخالت شود و شان نزول عدلیه را زیر سوال ببرد. این مساله از دغدغه‌های مدیران نهاد وکالت است.
وكلا،كانون،وكالت،وكلاي،وكيل،خراسان،دادگستري،استقلال،رئيس،زاه ...

خلاصه خبر

مجتبی زاهدیان دیروز، ۵ اسفند ماه، در نشستی که به مناسبت شصت‌وهشتمین سالگرد استقلال کانون‌های وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع در کانون وکلای دادگستری خراسان برگزار شد، اظهار کرد: مسئولین و همچنین رئیس قوه قضاییه بارها بر استقلال وکلا تاکید کردند اما موضوع این است که اقداماتی که گاهی اتفاق می‌افتد، با این استقلال تناقض دارد.
وی با اشاره به اینکه قانون‌گذار در لوایح استقلال کانون وکلا به کانون وکلا اجازه خودنظارتی و خودانتظامی داده است، تصریح کرد: اداره نظارتی که قوه قضاییه تاسیس کرده، با قانون استقلال مغایرت دارد.
قوه قضایی اعلام داشته که ما با این اداره نمی‌خواهیم استقلال وکلا را خدشه‌دار کنیم؛ هر چند تشکیل چنین نهادهایی به صورت سازمانی که سازوکار مشخصی دارد، برای وکلا نگران‌کننده است.
رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان گفت: زیبنده نیست که برای نهاد وکالت دو حوزه وجود داشته باشد و یک حوزه آن مربوط به قوه قضاییه باشد.
رئیس هیات مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان در خصوص خدماتی که کانون وکلا ارائه می‌دهد و عدم پوشش این خدمات توسط رسانه توضیح داد: سال گذشته حدود ۳۰۰۰ نفر از مردم نیازمند به معاضدت در کمیسیون معاضدت کانون خدمات رایگان دریافت کردند؛ این افراد جدا از مواردی است که به وکلای مستقر ما در کمیته امداد و سازمان بهزیستی مراجعه داشته‌اند.
در هیچ برنامه رسانه‌ای اعلام نمی‌شود که وکلای دادگستری به صورت رایگان اقدام به مشاوره حقوقی و وکالت می‌کنند.
ما به قوه قضاییه پیشنهاد دادیم که آزمون وکالت به صورت تستی و تشریحی برگزار شود اما به دلیل تعداد زیاد متقاضیان، تصحیح دشوار اوراق تشریحی و ایجاد حواشی دیگر، این پیشنهاد به نتیجه نرسید.
ما کمیسیونی را ایجاد کردیم تحت عنوان کمیسیون صلح و سازش که قبل از اینکه پرونده را به دادسرا برود، برای بررسی این اختلافات، مسائل در این کمیسیون مطرح می‌شود.
اگر نتیجه‌ای حاصل نشود، موضوع در دادسرا مطرح خواهد شد.
طبق قانون وکلا حق دارند از تصمیم دادگاه کانون خراسان به دادگاه عالی انتظامی قضات شکایت کنند و وقتی شکایات در آنجا بررسی شد، خیلی از وکلا تبرئه شده‌اند.
زاهدیان با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌هایی که در قوه قضاییه در حال پیگیری است و کانون وکلا از آن استقبال کرده، این است که هر استان برای خود یک کانون وکلا داشته باشد، اظهار کرد: با توجه به تعداد زیاد وکلا و مشکلات متعدد مردم و از این جهت که دسترسی مردم به خدمات حقوقی بیشتر شود، ما مقدمات آن را در استان‌های خراسان جنوبی و شمالی فراهم کردیم.
پرونده‌های این افراد را بررسی و احراز شرایط شده و متوجه شدیم که هر ۱۵ نفر شرایط لازم را دارا هستند و وقتی صلاحیت این افراد از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات تایید شد، ما برگزاری انتخابات را اعلام خواهیم کرد.
برای خراسان جنوبی نیز از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات نامه‌ای با همین مضمون صادر شده و هم‌اکنون در حال فراهم کردن اقدامات مربوط به آن هستیم.