خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 09 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2154133 خبر

​ریل گذاری «دانش بنیان‌ها» برای عبور از گردنه تحریم‌ها/ تولید ۱۰۰ محصول تحریمی توسط دانش بنیان‌های آذربایجان ​

فارس | استان‌ها | چهارشنبه، 06 اسفند 1399 - 01:13
تولید تجهیزات و اقلام تحریمی توسط شرکت‌های فناورانه و دانش بنیان آذربایجان شرقی اکنون به‌گونه‌ای رونق گرفته که می‌توان شاهد جایگزینی ۱۰۰ محصول ایرانی با نمونه خارجی تحریمی بود.
فناوري،دانش،شركت،بنيان،پارك،علم،توليد،كشور،اقتصاد،مستقر،صناي ...

خلاصه خبر

تولید تجهیزات و اقلام تحریمی توسط شرکت‌های فناورانه و دانش بنیان آذربایجان شرقی اکنون به‌گونه‌ای رونق گرفته که می‌توان شاهد جایگزینی ۱۰۰ محصول ایرانی با نمونه خارجی تحریمی بود.
اقتصاد دانش بنیان بنابر تعریف سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، بر پایه «تولید و توزیع و کاربرد دانش و اطلاعات» شکل گرفته و سطح بالایی از سرمایه‌گذاری در آن به «ابداع» و «نوآوری» اختصاص می‌یابد و فناوری‌های کسب شده با شدت بالایی مصرف می‌شوند و نیروی کار از تحصیلات عالی برخوردار است.
تولید تجهیزات و اقلام تحریمی توسط شرکت‌های فناورانه اکنون به‌گونه‌ای رونق گرفته که می‌توان شاهد جایگزینی 100 محصول ایرانی با نمونه خارجی تحریمی بود.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز تصریح کرد: بیش از 100 محصول تحریمی توسط شرکت‌های فناور و دانش بنیان در حوزه های مختلف فناوری در آذربایجان شرقی تولید شده است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی از صادرات یک‌میلیون و ۳۹۰ هزار دلاری شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری در نیمه نخست امسال خبر داد.
واعظی با اشاره به تصویب افزایش 50 درصدی حمایت‌های مالی پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی از شرکت‌های فناور مستقر در مراکز رشد وابسته در نیمه دوم سال‌جاری گفت: در سال‌جاری 40 میلیارد ریال از ایده‌های فناورانه حمایت به عمل آمده است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی با اشاره به افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان استان در سال گذشته عنوان کرد: تعداد شرکت‌های دانش بنیان استان، از 92 شرکت در سال1397 به 168 شرکت در سال‌جاری رسیده است و از این تعداد، 44 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان مستقر هستند.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: با پیگیری های صورت گرفته، شرکت دانش بنیان پیشگامان علم و فناوری عصر تدبیر از شرکت های مستقر در این پارک علم و فناوری، از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان کارگزار ارزیاب شرکت های دانش بنیان استان انتخاب شد.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی به فعالیت بیش از 5 هزار و 600 شرکت دانش بنیان در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: با وجود ظرفیت‌های استان در حوزه علم و فناوری، سهم استان از مجموع این شرکتها کمتر از سه درصد است که باید موسسات و شرکت‌های دارای صلاحیت استان برای تبدیل شدن به دانش بنیان همت کنند.
طراحی و ساخت دستگاه تراش دیسک‌ترمز خودرو برای اولین بار در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی
محققان یک شرکت فن‌آور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی موفق به طراحی و ساخت دستگاه تراش دیسک‌‌ترمز خودرو (دیسک‌تراش درجا) برای اولین بار در کشور شدند.
این دستگاه با نام تجاری ثبت شده یونارآک، توسط ماشین‌سازی امین صنعت اورین مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی طراحی و ساخته شده است.
بومی‌سازی و تولید کیت‌های تشخیص سرطان ها در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی
فناوران یکی از شرکت‌های دانش محور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی، موفق به بومی‌سازی و تولید کیت‌های تشخیص جهش‌های سوماتیکی ژن‌های K-Ras ، B-raf و Jak۲ با روش Real-Time PCR شدند.
به گفته وی، این کیت توسط شرکت زینو آراز ویرا زیست مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی با روش Real-Time PCR بومی‌سازی و تولید شده است.
طراحی و ساخت دستگاه‌های HAVER مورد استفاده در صنایع پتروشیمی در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی
محققان یک شرکت فن‌آور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی، موفق به باز طراحی و ساخت opening device برای صنایع پتروشیمی شدند.
فناوران شرکت ویدا صنعت‌سازان آکام مستقر در پارک علم وفناوری آذربایجان شرقی موفق به صادرات مخزن حمل اکسیژن به حجم 12 متر مکعب و با فشار 16 بار شدند.
عقد 23 قرارداد فروش فناوری با صنایع در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی
معاون نوآوری و فناوری پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی از امضا و مبادله 23 قرارداد فروش فناوری در سال‌جاری به منظور تامین دانش فنی، قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع سازمان‌های استان توسط محققان و فناوران پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی خبر داد.
به گفته وی، هم اکنون مراحل نهایی مبادله 29 قرارداد جدید فروش فناوری با صنایع و سازمان‌ها در حال اجراست و با افزایش عقد قراردادها شاهد توسعه بیشتر ارتباط فی مابین فناوران مستقر در پارک و صنعت خواهیم بود.
معاون نوآوری و فناوری پارک، در تشریح عملکرد دپارتمان بازاریابی و تجاری‌سازی پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی خاطر نشان کرد: دپارتمان بازاریابی و تجاری‌سازی پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی درسه بخش مالکیت فکری، دفتر انتقال تکنولوژی (TTO) و واحدبازاریابی و تجاری‌سازی با هدف تسهیل فرآیند تجاری‌سازی و فروش محصولات شرکت‌های فناور و دانش بنیان فعالیت می‌کند.
کیانی با تاکید بر قرار گرفتن پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی در وندورلیست سازمان‌ها بیان کرد: پارک علم و فناوری هم اکنون در لیست تامین‌کنندگان شرکت‌های مس‌سونگون، پتروشیمی تبریز و سازمان قطار شهری تبریز قرار دارد.
فعالیت شرکت‌های دانش بنیان به عنوان موتور توسعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه مطرح بوده و به عنوان منشاء اصلی اشتغال‌زایی و تسهیل محیط کارآفرینی بر شمرده شده است و دارای ظرفیت تسریع در خلاقیت، نوآوری و گشایش فرصت‌های تجاری‌سازی نوین به شمار می‌روند.
اقتصاد مقاومتی در دو محور عمده افزایش ارزش و کاهش تهدید ناشی از خام فروشی جهت‌گیری دارد و یکی از اساسی‌ترین راهکارها در پایدار کردن اقتصاد به عنوان هدف اصلی اقتصاد مقاومتی،‌ توسعه اقتصاد دانش بنیان است که مظهر آن شرکت‌های دانش بنیان است.
اصلی‌ترین دلیل توسعه نیافتن این صنعت، وابستگی فناوری‌های آن به کشورهای توسعه یافته و همکاری نکردن و تعامل آنها در انتقال دانش فنی این فناوری‌ها به دلیل تمایل به حفظ وابستگی کشورهای نفتی در حال توسعه بوده است.
این فناوری‌ها که در قالب نرم‌افزارها، علم مهندسی، طراحی و غیره به سبب وجود شرایط رقابتی جهانی به کشور تحمیل شده مبین وجود چرخه معیوب در اقتصاد وابسته است.