خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 15 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2170382 خبر

چند ابهام درباره شعر «فجر» + پاسخ

ایسنا | برگزیده، فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 06 اسفند 1399 - 00:31
پرونده پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» هم بسته شد؛ جشنواره‌ای که در این دوره کرونایی هم اصرار داشت عنوان بین‌المللی را حتی بدون حضور هیچ شاعر خارجی یدک بکشد. این جشنواره در نهایت با برخی ابهام‌ها به کار خود پایان داد.
جشنواره،شعر،كتاب،چاپ،فجر،مجموعه،عنوان،برگزيده،داوران،جلالي،م ...

خلاصه خبر

پرونده پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» هم بسته شد؛ جشنواره‌ای که در این دوره کرونایی هم اصرار داشت عنوان بین‌المللی را حتی بدون حضور هیچ شاعر خارجی یدک بکشد.
«خب دیدید که جشنواره شعر فجر هم به خوبی و خوشی تمام شد...
اما این درحالی است که هیچ اثری از چاپ این کتاب تا پیش از سال ۹۸ در فهرست کتاب‌های منتشرشده نیست.
در این‌جا این سوال مطرح می‌شود که اگر مجموعه شعر محمدباقر کلاهی‌اهری به عنوان اثر تجدید چاپی شناخته می‌شود، پس چرا علی‌رغم آیین‌نامه جشنواره به عنوان نامزد بخش شعر نو مطرح شد؟
از سویی سند رسمی مبنی بر چاپ این کتاب وجود ندارد و اثری از آن در فهرست کتاب‌های منتشرشده نیست.
سوم، در بخشی از اعلام نتایج پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» چنین اعلام شد: «دبیرخانه پانزدهمین جشنواره شعر «فجر» بر خود وظیفه دانست از میان افراد و مجموعه‌هایی که در شرایط گسترش ویروس کرونا نه تنها دست روی دست نگذاشتند بلکه از محدودیت‌های کرونایی برای شعر و ادبیات فارسی فرصت ساختند، تقدیر کند.
جشنواره شعر فجر در روزهای کرونایی به تجلیل از عده‌ای از فعالان در این زمینه پرداخت.
توییت آرش شفاعی، شاعر، روزنامه‌نگار و عضو هیئت داوران بخش ویژه چهاردهمین جشنواره شعر «فجر» در این خصوص در ادامه می‌آید:
پنجم، علی‌رغم تقسیم بخش بزرگسال جشنواره شعر فجر به سه زیرشاخه «شعر نو»، «شعر محاوره» و «شعر کلاسیک» اما بعضا مجموعه‌های منتخب در جشنواره یک‌دست نیستند؛ مثلا به گفته مولف کتاب «امان‌نامه» همه شعرهای این مجموعه غیرکلاسیک نیستند یا مجموعه نیمایی «پرنده‌ی بی‌آسمان» به گفته سراینده آن حاوی چند رباعی، قطعه و ...
این البته در حالی است که بنا به توضیحات نشر آرادمان، ناشر این اثر، این مجموعه شعر توسط ناشر به جشنواره فرستاده نشده و ضمنا چاپ نخست آن به صورت رسمی (دارای فیپا) نبوده است که ناشر جدید بخواهد با دریافت نامه از نشر قبلی (گفته می‌شود ناشر قبلی این کتاب در زمان چاپ مجموعه در سال ۹۸ سال‌ها بوده که دیگر در عرصه نشر حضور نداشته است) مجوز چاپ مجدد دریافت و این را در شناسنامه کتاب قید کند.
کما این‌که اثری از چاپ نخست این کتاب در فهرست کتاب‌های منتشرشده نیست.
به همین علت این افراد به عنوان برنده جشنواره شعر فجر محسوب نمی‌شوند.
ضمن این‌که داوری جشنواره شعر «فجر» اجماعی است (ملاک انتخاب آرای داوران است).
او در عین حال می‌گوید: البته از نظر من، به عنوان یک شاعر و نه دبیر اجرایی جشنواره این یک خطای حرفه‌ای است؛ در یک مجموعه غزل، باید همه شعرها غزل باشد.
من به عنوان یک شاعر چنین کاری نمی‌کنم و این یک اشتباه استراتژیک در چاپ یک مجموعه است.