خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 18 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2177805 خبر

فرار ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان سرمایه از کرمان

مهر | استان‌ها | سه شنبه، 05 اسفند 1399 - 20:19
کرمان - رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان از فرار بیش از ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان سرمایه از استان طی هشت گذشته ماه خبر داد.
استان،درصد،كرمان،اقتصادي،كشور،تأثير،كشاورزي،توليد،كرونا،صنعت ...

خلاصه خبر

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان اظهار کرد: استان پهناور کرمان به دلیل ویژگی‌های خاص اقتصادی دارای سهم بالایی در اشتغال بخش کشاورزی است به طوری که قریب به ۳۷ درصد اشتغال استان در این بخش قرار دارد که تقریباً بیش از دو برابر سهم متوسط اشتغال کشور در این بخش است.
۲۰ درصد اقتصاد استان در اختیار بخش کشاورزی است
رودری با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ درصد اقتصاد استان در اختیار بخش کشاورزی (زراعت و باغداری) و ۱۶ درصد اقتصاد استان در اختیار بخش معادن است، گفت: قریب به ۴۵ درصد ارزش افزوده استان کرمان مستقیم در این دو بخش بود و اگر فعالیت‌های پیشین و پسین (پیوندهای بین بخشی) نیز لحاظ شوند حدود ۶۰ درصد کل اقتصاد استان در کنار تولید فلزات پایه و عمده و خرده فروشی در این دو بخش متمرکز شده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان افزود: بخش کشاورزی قریب به ۱۹ درصد، بخش معدن ۱۶ درصد، بخش خدمات ۴۱ درصد و صنعت بیش از ۲۳ درصد تولید و ارزش افزوده استان را به خود اختصاص دادند که در قیاس با سهم هر یک از آنها در کشور باید گفت که سهم بخش کشاورزی در استان کرمان معادل دو برابر سهم این بخش در کشور بوده و تقریباً ۴۰ درصد ارزش افزوده معادن غیرنفتی کشورنیز مربوط به استان کرمان است.
رودری با اعلام اینکه اگر ساختار صنعتی استان را از منظر فرایند رشد و توسعه صنعتی دنبال کنیم، خواهیم دید بخش زیاد و غالب بنگاهها و واحدهای صنعتی استان کارگاه‌های تولیدی کمتر از ۱۰ نفرکار کن بوده اما از نظر ارزش افزوده سهم پایینی در ارزش افزوده استان دارند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به بررسی‌های انجام شده در خصوص تأثیر همه گیری کووید ۱۹ بر تولید استان گفت: ۸۳ درصد اقتصاد استان تحت تأثیر همه گیری کرونا قرار گرفته و تقریباً ۱۳ درصد اقتصاد استان از این همه گیری بی تأثیر بوده یا تأثیر همه گیری بر آنها خیلی کم بوده است، از طرفی همه گیری کووید ۱۹ بر بعضی فعالیت‌ها از جمله تولید دارو و فرآورده‌های شیمیایی و بهداشتی تأثیر مثبت داشته است.
رودری با اشاره به تأثیر ۶.۲ درصدی همه گیری کرونا بر ۸۳ درصد فعالیت‌های اقتصادی استان گفت: در مقایسه با متوسط کشور (۷.۲ درصد) استان کرمان یک واحد درصد، کمتر از همه گیری کووید ۱۹ تأثیر پذیرفته و دلیل اصلی آن ساختار ویژه اقتصادی استان است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان اظهار کرد: نسبت منابع و مصارف در استان طی هشت ماهه ابتدایی سال (آخرین آمار مربوط به تسهیلات بانکی و سپرده‌ها از طریق بانک مرکزی منتشر شده) نشان می‌دهد حجم سپرده‌های بانکی در استان طی اسفند ماه ۱۳۹۸ تا آبان ماه ۱۳۹۹ از ۴۶.۲ هزار میلیارد تومان به ۶۵.۶ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است که حاکی از رشد بیش از ۴۲ درصدی سپرده‌های بانکی در استان است (بالاتر از متوسط ۲۲ درصدی کشور).
فرار ۱۲.۵ هزار میلیارد تومانی سرمایه از استان کرمان
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به فرار ۱۲.۵ هزار میلیارد تومانی سرمایه از استان کرمان طی اسفند ماه ۱۳۹۸ تا آبان ماه ۱۳۹۹ گفت: با توجه به جمعیت بیش از ۳ میلیون نفری استان کرمان به ازای هر کرمانی قریب سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان طی این مدت سرمایه از استان کرمان خارج شده است.