خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 18 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2177906 خبر

بودجه کانون وکلا پرداخت نشده است/پروانه وکالت علی‌اصغر عنابستانی باطل شده است

ایسنا | استان‌ها | سه شنبه، 05 اسفند 1399 - 19:53
نائب رئیس هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری خراسان گفت: در خصوص بودجه کانون وکلا، حتی هزینه یک مورد از پرونده‌های وکالت نیز پرداخت نشده است.
وكيل،خراسان،كانون،وكالت،وكلاي،دادگستري،وكلا،كارآموزي،نفر،تعر ...

خلاصه خبر

حسن حسن زاده امروز در نشستی که به مناسبت شصت‌وهشتمین سالگرد استقلال کانون‌های وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع در کانون وکلای دادگستری خراسان برگزار شد، اظهار کرد: بودجه کانون وکلا دو سال است که تصویب شده و صرفا به وکالت‌های تسخیری اختصاص پیدا کرده است که نسبت به خدمات وکلای دادگستری و تعداد مراجعات، مبلغی بسیار ناچیز به‌شمار می‌آید.
وی افزود: در طول ۲ سال گذشته ۱۴ هزار مشاوره حقوقی رایگان صرفا در کانون، به غیر از مشاوره‌های حقوقی ارائه شده در کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و مجتمع‌های قضایی انجام شده است.
هر روز بین ۱۳ تا ۱۵ پرونده به این وکلا ارجاع داده می‌شود و این رسیدگی و پیگیری تا زمان صدور و اجرای حکم توسط وکیل ادامه خواهد داشت.
از همه اقشار، هر کس که بتواند آزمون وکالت را با موفقیت پشت سر بگذارد، وارد جریان وکالت یا رشته‌های مرتبط حقوقی می‌شود.
بر اساس مقررات کمیسیون کارآموزی و کانون‌های وکلا، اگر کارآموز وکالتی در دو دوره متوالی، تکالیفش را انجام ندهد، ناقص باشد یا مورد تایید کمیسیون کارآموزی نباشد، پروانه این کارآموز ابطال می‌شود و مجددا در آزمون شرکت کند.
دادگاه‌های انتظامی کانون‌های وکلا محرومیت شدیدی را وضع می‌کنند که بعد از شکایت به دادگاه عالی قضات، رای دادگاه کانون نقض می‌شود؛ این به این معناست که اداره نظارت قوه قضائیه واقعا جایگاهی ندارد و خودانتظامی کانون‌های وکلا موثرتر است.
وی از تعداد متقاضیان پروانه وکالت خبر داد و گفت: بر اساس آمار رسمی سازمان سنجش در سال گذشته، حدود ۳۸۰۰ نفر در استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی ثبت‌نام کرده بودند و از این تعداد ۱۵۰ نفر در آزمون وکالت پذیرفته شدند.
جدا از این، در اجرای ماده هشت لایحه استقلال کانون وکلا، پروانه‌هایی نیز برای قضات بازنشسته و قضاتی که حداقل پنج سال سابقه قضاوت داشته باشند، صادر می‌شود.