خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 07 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2151522 خبر

احتمال زنده ماندن موقتی برخی ریزموجودات در مریخ

ایسنا | دانش و فناوری | سه شنبه، 05 اسفند 1399 - 12:58
مطالعه جدید ناسا می‌گوید که برخی از ریزموجودات زمینی می‌توانند به طور موقت در شرایط مریخ زنده بمانند که یافته می‌تواند پیامدهای بزرگی در سفرهای فضایی داشته باشد.
مريخ،زمين،زنده،ناسا،لايه،سياره،فضايي،شرايط،استراتوسفر،سرخ،سف ...

خلاصه خبر

دانشمندان ناسا و مرکز هوافضای آلمان چندین ارگانیسم قارچی و باکتریایی را در سال ۲۰۱۹ به عنوان بخشی از آزمایش موسوم به "MARSBOx" به لایه استراتوسفر فرستادند.
لایه استراتوسفر که دومین لایه مهم جو زمین واقع در بالای لایه اوزون است، دارای شرایطی است که شباهت زیادی به سیاره سرخ دارد و مکان مناسبی برای ارسال نمونه‌ها به منظور کشف زنده ماندن آنها در مریخ است.
محققان دریافتند که برخی از میکروب‌های زمینی که به استراتوسفر سفر کردند و در شرایط مشابه مریخ قرار گرفتند، توانسته‌اند به طور موقت زنده بمانند و همچنین برخی از آنها پس از بازگشت به زمین دوباره زنده شوند.
این تیم تحقیقاتی این هاگ‌ها و باکتری‌ها را داخل یک ظرف آلومینیومی توسط یک بالن به استراتوسفر فرستاد.
همانطور که اشاره شد یک بالن این ظرف را به لایه استراتوسفر زمین منتقل کرد، جایی که نمونه‌ها تحت شرایط مریخی قرار داشتند و بیش از هزار برابر بیشتر از سطح زمین در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گرفتند.