خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 07 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2151522 خبر

کودتای قبائل علیه ائتلاف سعودی در مأرب

فارس | بین‌الملل | سه شنبه، 05 اسفند 1399 - 12:44
قبائل به عنوان رکن اصلی جامعه یمن، سهم بالایی در معادلات جنگ و درگیری‌ها دارند، اما در مأرب علی‌رغم روابط تاریخی، به نفع ائتلاف سعودی عمل نمی‌کنند.
قبائل،سعودي،دولت،ائتلاف،قبيله،نيروهاي،توافق،ارتش،استان،منطقه ...

خلاصه خبر

در این راستا روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی نوشته است که استان مأرب شاهد کودتای واقعی علیه عربستان سعودی است و با گذشت شش سال از تسلط شبه نظامیان همسو با ریاض بر این استان، دیگر ابزارهای قدیمی سعودی‌ها برای فرمانبری گروهها و قبائل کارساز نیست و قبائل یکی پس از دیگری در حال امضای توافق صلح با نیروهای ارتش و انصارالله هستند و این یک ضربه کاری به عربستان سعودی است، چرا که مسأله نفوذ سعودی‌ها در مأرب بحث تازه‌ای نیست و ارتباط قبائل مأرب با خاندان سعودی دهها سال است که جریان دارد و برخی سران قبائل در برهه‌های مختلف ارتباطات دوستانه با شاهزادگان سعودی داشتند.
به نوشته الاخبار، اما امضای قراردادهای صلح و کنار زدن مانع قبائل تجربه جدیدی برای دولت صنعاء نیست و در طول سال‌های گذشته توانسته‌اند توافقات متعددی در مناطق شرقی صنعاء با قبائل متعدد امضاء کنند.
همزمان ارتباط‌گیری با بزرگان سایر قبائل نیز از طریق شیوخ مورد وثوق منطقه در حال انجام است.
دلیل این واکنش قبائل به دلیل اشتباهات متعدد حزب اخوانی الاصلاح در شش سال گذشته علیه آن‌هاست است.
بنابراین تهدیدات کنونی قبائل از سوی ائتلاف سعودی فایده چندانی برای ریاض نخواهد داشت.
از سوی دیگر شبه نظامیان حزب الاصلاح در سال‌های گذشته جنایات فجیعی در حق قبائل انجام داده‌اند.
به نوشته این روزنامه لبنانی، ائتلاف سعودی اخیر سطح تهدیدات خود علیه قبائل را افزایش داده و سران قبائل را برای نقض توافقات امضاء شده با ارتش و کمیته‌های مردمی تحت فشار گذاشته است و از این رو فرماندهان نیروهای دولت مستعفی منصور هادی به عناصر خود دستور داده‌اند که به چنین توافقاتی التزامی نداشته باشند.
برخی افسران و فرماندهان سعودی به روابط تاریخی عشیره خود با قبائل یمنی اشاره می‌کنند تا از این باب وارد شوند.
همزمان تنش میان ائتلاف سعودی و برخی قبائل به علت سربازگیری اجباری از سوی ائتلاف افزایش یافته است.