خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 07 اسفند 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2151398 خبر

روزنامه لبنانی: پیمان «طائف» دیگر پاسخگوی خواسته‌های مردم نیست

فارس | بین‌الملل | سه شنبه، 05 اسفند 1399 - 12:43
یک روزنامه لبنانی با اشاره به تشدید اختلافات سیاسی به وجود آمده در این کشور و مداخله کشورهای بیگانه در امور سیاسی لبنان، تأکید کرد که دیگر نظام سیاسی مبتنی بر توافق «طائف» پاسخگوی خواسته‌های مردم این کشور نیست.
لبنان،سياسي،كشور،تشكيل،طائف،نظام،كشورهاي،مبتني،الحريري،لبنان ...

خلاصه خبر

توافق طائف در ۲۲ اکتبر ۱۹۸۹ (یکم آبان ۱۳۶۸) به منظور پایان دادن به جنگ داخلی لبنان در شهر طائف عربستان سعودی امضاء شد و بر اساس آن، کرسی ریاست‌جمهوری در لبنان به مسیحیان مارونی، نخست‌وزیری به اهل سنت و ریاست پارلمان به شیعیان واگذار شد (جزئیات بیشتر).
روزنامه لبنانی یادشده به نقل از منابع آگاه در این خصوص می‌نویسد که نظام «طائف» دیگر پاسخگوی نیازمندی‌های مردم لبنان نیست زیرا این نظام مبتنی بر نظارت کشورهای خارجی بر امور داخلی لبنان است همانطور که در زمان‌های گذشته در این کشور بوده است از زمان توافق سعودی-سوری موسوم به توافق «سین-سین»؛ با این حال، با توجه به بحران سوریه و روی‌گردانی عربستان سعودی، لبنان همچنان در کمکش‌های منطقه‌ای باقی مانده است.
این در حالی است که الحریری بار دیگر بر تک‌روی و تشکیل کابینه‌ای به تعبیر خود فراحزبی و مغایر با قانون اساسی لبنان و منشور آشتی ملی (پیمان طائف) تأکید دارد.
کارشناسان، دخالت‌های آمریکا و عربستان سعودی در مسائل داخلی لبنان و سرسپردگی برخی جریان‌های سیاسی غرب گرای لبنانی را علت ادامه بحران سیاسی لبنان می‌دانند.