خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 09 بهمن 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2087788 خبر

چاووش‌اوغلو: به تلاش‌های خود برای پایداری آتش‌بس و بازسازی قره‌باغ ادامه می‌دهیم

ایسنا | بین‌الملل | پنجشنبه، 25 دی 1399 - 15:40
وزیر خارجه ترکیه بر تداوم تلاش‌های آنکارا برای حفظ آتش‌بس در قره‌باغ و بازسازی مناطق آزاد شده آذربایجان تاکید کرد.
تركيه،ليبي،آذربايجان،خارجه،كشور،وزير،تأكيد،صلح،مشترك،تاكيد،ر ...

خلاصه خبر

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو٬ وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با مجله گلوبال مدیا (ارگان رسانه‌ای شورای جهانی روزنامه‌نگاران) به ارزیابی سیاست‌ خارجی کشور در سال ۲۰۲۰ به ویژه در قره‌باغ آذربایجان، قبرس، مدیترانه شرقی و لیبی پرداخته و بر تداوم تلاش‌ها برای حفظ آتش‌بس در قره‌باغ و بازسازی آن تاکید کرد.
با ادامه حملات ارمنستان، آذربایجان مجبور شد به سرعت و قاطعانه از خود دفاع کند که در نتیجه آن قسمت قابل توجهی از سرزمین‌های اشغالی آزاد شدند و درگیری‌ها پس از ۴۴ روز با اعلامیه مشترک در ۹ نوامبر ۲۰۲۰ پایان یافت.
از این پس طرف ارمنستان این آتش‌بس و شرایط توافق شده در اعلامیه مشترک را رعایت خواهد کرد و انتظار داریم از ماجراجویی‌های جدید اجتناب کرده و راه را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی دائمی باز کند.
اگر توافق آذربایجان و ارمنستان توسعه یابد، این روند می‌تواند به روابط ترکیه-ارمنستان منعکس شود.
یونان می‌داند که تنها از طریق مذاکرات دوجانبه می‌توان به یک راه‌حل عادلانه رسید از طرف دیگر فکر می‌کند که در این موضوع می‌تواند از اتحادیه اروپا نیز استفاده کند.
وی با اشاره به اینکه یونان٬ بخش روم‌نشین قبرس و فرانسه پیش از نشست شورای اتحادیه اروپا در دهم و یازدهم دسامبر سال گذشته در تلاش برای فشار به اتحادیه برای تحریم ترکیه بودند، گفت: آنها موفق نشدند و بیشتر کشورهای اروپایی از این خواست آنان استقبال نکردند.
انتظار ما از اروپا این است که نه به دنبال منافع تنگ‌نظرانه برخی کشورها بلکه به دنبال اهداف استراتژیک و بلند مدت تمرکز کند.
چاووش‌اوغلو با تأکید بر تلاش‌های لیبیایی‌ها برای وحدت مجلس مختلف در این کشور، برگزاری نشست ۱۳۰ تن از نمایندگان دو مجلس از طرابلس و طبرق در طنجه مراکش را یادآوری کرد.