خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 29 دی 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2063962 خبر

ناوبندر مکران؛ پایگاه دریایی ایران در هرنقطه جهان/ کرونا چگونه قدرت دریایی کشور را افزایش داد؟

فارس | سیاسی | پنجشنبه، 25 دی 1399 - 15:19
شیوع کرونا در جهان و محدودیت در پشتیبانی بنادر کشورهای دیگر از ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش، این نیرو را به سمت بکارگیری ناوبندر مکران کشاند که قابلیتی جدید برای افزایش قدرت دریایی کشور است.
دريايي،مكران،نيروي،بالگرد،ارتش،ناو،شناور،جمهوري،اسلامي،كشور، ...

خلاصه خبر

شیوع کرونا در جهان و محدودیت در پشتیبانی بنادر کشورهای دیگر از ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش، این نیرو را به سمت بکارگیری ناوبندر مکران کشاند که قابلیتی جدید برای افزایش قدرت دریایی کشور است.
نخستین بار مهرماه سال جاری فرمانده نیروی دریایی ارتش از الحاق ناوبندر به این نیرو در سال جاری خبر داد و گفت: اولین ناو بندر جمهوری اسلامی که شناور بسیار بزرگی است و ۲۴ متر بزرگ‌تر از ناو خارک است و ۶-۷ فروند بالگرد با خود حمل می‌کند و ظرفیت‌های زیادی از جنگ الکترونیک، موشکی، پهپاد، بالگرد و حتی عملیات ویژه را می‌تواند حمل کن رونمایی و به نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود.
این تعریف برای اولین بار در آمریکا شکل گرفت و فرایند ساخت اولین ناو این کلاس با ناو USNS Montford Point در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۲ و بر اساس پلتفرم نفتکش کلاس آلاسکا آغاز شد و فرایند ساخت و آزمایشات دریایی تا ۱۴ می ۲۰۱۳ به طول انجامید؛ تا کنون دو ناو از این پلتفرم ساخته شده دو ناو اول با نام T-ESD-1 و T-ESD-2 ساخته شدند.
سومین شناور از این طرح با نام (USS Lewis B.
ناوبندر آمریکایی USS Lewis B.
کشورهای حاشیه دریای سرخ و شمال اقیانوس هند
در این بازه زمانی با تدابیری که در نیروی دریایی ارتش اتخاذ شد، ایده بکارگیری و تجهیز یک شناور تجاری و ارتقاء آن به استاندار ناوبندر مطرح شد.
بدون در نظر گرفتن سوخت و آب و روغن و مهمات بارگیری شده در بخش کارگر که در واقع نیازمندی لجستیکی سایر یگانهای شناور در دریاست، ناوبندر مکران قادر است ۱۰۰۰ شبانه روز بدون پشتیبانی از ساحل در دریا حضور داشته باشد.
عرشه پرواز ناوبندر مکران به تنهایی ۹۰۰ تن وزن دارد
همچنین آنگونه که فرمانده نیروی دریایی ارتش گفته قرار است در آینده آشیانه بالگرد به منظور حمل بالگرد در ماموریت‌های دوردست نیز روی عرشه پرواز ناوبندر مکران ایجاد شود که جزو فاز دوم تجهیز این ناو است.