خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 01 بهمن 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2069242 خبر

احتمال تغییرات اقلیمی و افزایش شدت بارش ها در تهران

مهر | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 25 دی 1399 - 13:25
عضو شورای شهر تهران، از احتمال تغییرات اقلیمی و شدت بارش ها در تهران خبر داد و خواستار مشخص شدن مناطق قرمز و پرریسک شد.
كوهستان،تهران،شهر،مناطق،شهرداري،گلاب،دره،منطقه،توچال،تاكيد،ح ...

خلاصه خبر

حسینی میلانی در این جلسه، با تاکید بر اینکه شورای شهر نسبت به مسئله توچال تمرکز خوبی داشته و درصدد صیانت از آن است، گفت: ابتکار عمل حفاظت از کوهستان از سوی جامعه مدنی و انجمن کوهنوردان ایران است که موجب همکاری نزدیکی بین طرفین شده که فاز نخست آن، همکاری در ثبت ملی میراث طبیعی توچال و الزام شهرداری به انجام این ثبت است که آن اقدام در دست پیگیری است.
حسینی میلانی با تاکید بر ضرورت نگاه ویژه به گلاب دره، خاطرنشان کرد: ما نسبت به حفاظت از گلاب دره به عنوان یکی از مناطق توچال متمرکز شده‌ایم و درصدد بررسی آن هستیم که چگونه می‌شود از این منطقه شکل ویژه حفاظت کرد.
گلاب دره از مناطقی است که برای کوهنوردی نسبتاً سخت است و همین سختی نیز موجب شده نسبت به دیگر مناطق توچال، کمتر مورد دست‌اندازی، تجاوز و تصرف قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه اگر دیده‌بانی گلاب دره ایجاد شود و انجمن کوهنوردی کمک کند، می‌توان جلوی بسیاری از دست‌اندازی و تصرفات را گرفت، ابراز داشت: همچنین ضروری است اپلیکشینی (نرم‌افزاری) در مورد گلاب دره تهیه شود که انجمن کوهنوردان می‌تواند اطلاعات مربوط به ایمنی، جذابیت، راه‌ها و… را در آن قرار دهد و پیشنهاد می‌کنم شهرداری به آن نرم‌افزار کمک زیرساختی کند.
حسینی میلانی بر اطلاع‌رسانی و ساماندهی وضعیت ایمنی گلاب دره تاکید کرد و یادآور شد: هم‌اکنون یک نوع اطمینان خاطر در مورد وضعیت ایمنی گلاب دره ایجاد شده است و در صورت عدم افزایش تاب‌آوری این اطمینان خاطر می‌تواند مشکلاتی را در برابر حوادث خاص ایجاد کند.
وی با تاکید بر تأمین ایمنی سازه‌های آبخیزداری موجود در گلاب دره عنوان کرد: بر اساس گزارش اداره کل آبخیزداری تهران بسیار محتمل است که شهر تهران دچار تغییرات اقلیمی و افزایش شدت بارش‌ها شود.
باید واریزه‌ها، ریزش‌ها و چشم‌انداز افزایش ارتفاع سدهای آبخیزداری گلاب دره مشخص شوند.
ضرورت نگاه کلان و واحد نسبت به کوهپایه‌های جنوبی توچال، تعامل بیشتر با اداره‌کل منابع طبیعی، وضعیت رسیدگی وزارت نیرو و اداره‌کل منابع طبیعی به بستر گلاب دره و سازه‌های آبخیزداری آن، وضعیت جمع‌آوری پسماند در مناطق کوهستانی و وضعیت ایمنی گلاب‌دره، درکه و کلک‌چال از دیگر موضوعاتی بودند که در این جلسه مطرح شدند.