خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 01 بهمن 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2068411 خبر

عوارض خروج بدون تغییر ماند/آمادگی هتل ها برای نقاهت بیماران

مهر | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 13 آذر 1399 - 09:47
تبدیل فضای گورستان دولاب به میدانگاه صلح، موافقت تامین اجتماعی برای امهال بیمه گردشگری، اعلام فهرست هتل های کرونایی اعلام عوارض خروج از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
گورستان،اعلام،طرح،خروج،تاريخي،قرار،گردشگري،ماه،ملي،كرونا،جها ...

خلاصه خبر

مهمانسراهای جهانگردی در برخی شهرها تنها اقامتگاه موجود گردشگری، است.
عرصه و حریم گورستان سفیدچاه گمانه زنی شد
پس از انتشار گزارش مربوط به وضعیت نامناسب گورستان تاریخی سفیدچاه، یک مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی مازندران اعلام کرد که عرصه و حریم این گورستان را گمانه زنی کردند.
اوایل آبان ماه امسال خبرگزاری مهر گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه در گورستان سفید چاه اولین گورستان مسلمانان ایران، میزان دفن مردگان جدید به حدی است که مردم سنگ‌های تاریخی را کنار زده و به جای قبور قدیمی مردگان خود را دفن می‌کنند این اتفاق به حدی است که در چند سال آینده دیگر نه سنگی باقی خواهد ماند و نه فضایی برای قبور تاریخی.
این درحالی است که این گورستان به واسطه داشتن سنگ قبرهای تاریخی جزو آثار ملی و یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم استان مازندران به حساب می‌آید.
روی سنگ‌های قبر را گلسنگ پوشانده است.
اما هر چه دورتر از بنای تازه تأسیس امامزاده شوی سنگ قبرها شکسته شده‌اند و یا جای خودشان را به سنگ‌های جدیدی داده‌اند.
در این باره ابوالفضل نیکوبیان، جانشین معاونت میراث فرهنگی استان مازندران به خبرنگار مهر داد و گفت: این قبرستان هزار سال قدمت تاریخی دارد نه به این معنی که برای هزار سال پیش بوده بلکه در آنجا یک پیوستگی تاریخی را مشاهده می‌کنیم و در واقع در دوره‌های مختلف حتی قاجار مردگانی دفن شده اند بنابراین دفن مردگان در اینجا خلاف قانون نیست.
ولی در طرحی که برای خروج از این وضعیت داده شده خواسته ایم تا دفن مردگان خارج از محدوده‌ای که برای آن تعیین شده انجام شود.
آنطور که نیکوبیان گفته گمانه زنی برای تعیین عرصه و حریم گورستان سفیدچاه، یک ماه پیش انجام شد یعنی بعد از انتشار گزارش خبرگزاری مهر.
البته در این بار نیکوبیان بیشتر توضیح داد و گفت: گمانه زنی حریم و عرصه گورستان انجام شده اما ثبت و ابلاغ آن، زمان می‌برد.
البته فعالیت‌های دیگری انجام شد مانند جلوگیری از مسقف شدن برخی قبور چون منظره گورستان را از بین می‌برد.
بخش‌هایی از خیابان منتهی به گورستان دولاب پیاده راه خواهد شد همچنین از روز ۱۲ آبان ماه نیز خیابان شهید رضایی تاجری حدفاصل کوچه شهید علینقیان تا کوچه شهید پیرهادی به صورت دائمی مسدود شد تا در روزهای آینده این محدوده سنگ فرش شود.
اما در این طرح ساماندهی هیچ اتفاق جدیدی برای سنگ قبرها و یا صلیب‌های شکسته نیفتاده است حتی استحکام بخشی برخی از بناهای آن مانند آرامگاه شاهزاده گرجی.
اما گورستان آشوری‌های این مجموعه همچنان بسته و وضعیت آن نامناسب است.
از سویی متولیان این گورستان ها نیز همچنان اجازه بازدید به افراد مختلف را نمی‌دهند.
به خصوص این مشکل در بازدید از مجموعه گورستان ارامنه وجود دارد.
تبدیل باغ خانه «بزرگ آقا» به تفرجگاه
تا اینکه این باغ و بنای آن توسط شهرداری منطقه ۱۴ تملک و در فهرست مکان‌های گردشگری این منطقه قرار گرفت.
پس از تملک، دیوارهای باغ نخست وزیر دوره ناصرالدین شاه برداشته شد و فضای بوستان برای تبدیل به تفرجگاه در حال آماده سازی است.
بر این اساس، عوارض خروج زائران حج تمتع و حج عمره برابر با ۱۳۲ هزار تومان تعیین شده است.
خروج زائران عتبات عالیات زائران اربعین مطابق تاریخ تعیین شده در این قانون که از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می‌شوند، از پرداخت عوارض خروج معاف است.