خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 02 بهمن 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2070815 خبر

افزایش رقابت چین و آمریکا در آفریقا در دولت بایدن

ایسنا | سیاسی | پنجشنبه، 13 آذر 1399 - 01:14
یک کارشناس مسائل آفریقا، اظهار کرد: دولت بایدن تلاش خواهد کرد که روابط تجاری خود را با کشورهای آفریقایی گسترش داده و به موضوعاتی همچون بهداشت و حقوق بشر در این کشورها توجهات جدی تری داشته باشد.
آفريقا،آمريكا،كشورهاي،آفريقايي،گسترش،تلاش،قاره،موضوع،حضور،اق ...

خلاصه خبر

این کارشناس مسائل آفریقا با بیان این که در چند سال اخیر رویکرد آمریکا به آفریقا عوض شده و این کشور تلاش کرده حضور نظامی ، سیاسی و اقتصادی بیشتری در این قاره داشته باشد، خاطر نشان کرد: پیش از این آمریکایی‌ها ، آفریقا را حیات خلوت کشورهای اروپایی چون انگلیس و فرانسه می دانستند ولی چندین سالی است در این تفکر خود تجدید نظر کرده اند .
وی با بیان این که آمریکا همچنان به آفریقا نیاز دارد ، گفت: در گذشته بیشتر نیاز آمریکا به آفریقا نفتی بود و این کشور برخی از نیازهای خود در زمینه انرژی و نفت را از کشورهایی چون نیجریه و لیبی تامین می‌کرد ولی اکنون آمریکا خود وارد عرصه صادرات نفت شده است ولی همچنان به معادن آفریقا و دیگر پتانسیل‌هایی که در این قاره هست ،چشم دوخته و به آنها نیاز دارد .
قنادباشی با بیان این که در چند سال اخیر حضور کشور چین در آفریقا گسترش پیدا کرده است و این موضوع باعث نگرانی آمریکا و برخی متحدان اروپایی شده است ،خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دلایلی که باعث خواهد شد که آمریکا حضور پر رنگ تری در آفریقا داشته باشد ایجاد محدودیت در چین جهت گسترش نفوذ خود در این قاره است، چنان که شاهد افزایش رقابت بین چین و آمریکا برای گسترش حوزه نفوذ در این قاره خواهیم بود .