سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2059242 خبر

مثلث دودزا در کلان‌شهر میلیونی/ عوامل اصلی آلودگی اهواز چیست؟

مهر | اجتماعی و حوادث، استان‌ها | پنجشنبه، 13 آذر 1399 - 00:18
طی هفته‌های اخیر بوی دود در کلان‌شهر اهواز مردم را کلافه کرده است، در این میان کارشناسان و مسئولان استانی «شهرداری، نیشکر و نفت» را به‌عنوان مثلث عامل انتشار این آلودگی‌ها معرفی کرده‌اند.
اهواز،نيشكر،خوزستان،سايت،شهرداري،آلودگي،اشاره،زباله،دود،ارائ ...

خلاصه خبر

اینجا اهواز است و فلرهای نفتی، سوزاندن نیشکرها و سایت دفع زباله صفیره همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا نفس شهروندان را به شماره بیندازند.
دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط‌زیست خوزستان یادآور می‌شود: فعالیت نیشکر پیامدهای منفی را برای محیط‌زیست در زمینه‌های مختلف ازجمله خاک، هوا و حتی تالاب‌ها دارد؛ پساب و زهابی که وارد تالاب شادگان می‌شود، منجر به از دست رفتن زیست‌بوم این تالاب می‌شوند که با توجه به ارزش‌های اکولوژیکی خسارت‌های چندمیلیاردی به بار آورده است.
دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط‌زیست خوزستان در ادامه تأکید می‌کند: باید بدانیم که این عوارض آیا در بهبود کیفیت زیست در شهر اهواز تأثیری داشته است؟
معاون عمرانی استانداری خوزستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر عنوان می‌کند: یکی از منابع آلودگی هوا در اهواز و برخی شهرهای خوزستان از برداشت مزارع نیشکر است؛ قبلاً به شرکت‌ها اعلام شد که باید سطح برداشت سبز را تا ۱۰۰ درصد افزایش دهد.
عبیات به نقش سایت دفع زباله صفیره و سایت برومی (در محدوده نفت) در آلودگی هوای اهواز اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در بازدیدهای میدانی از سایت صفیره مشخص شد که آتش‌سوزی‌های طبیعی به دلیل انباشت گاز متان زیر لایه‌های زباله و یا از سوی زباله گردها رخ می‌دهد؛ برای این سایت نیز در کارگروه مدیریت پسماند مصوباتی را داشتیم.
صفیره منبع جدی برای آلودگی شهر اهواز
وی با تأکید بر اینکه محیط‌زیست باید به‌صورت مستمر از سایت دفع زباله صفیره بازدید کند و ارائه گزارش داشته باشد، می‌گوید: این سایت یک منبع جدی آلودگی برای اهواز است.
یک پزشک متخصص اهوازی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: بیماری‌های ریه در قالب دو نوع «بیماری‌های حاد» در بین افراد با ریه سالم با عنوان برونشیت و ذات‌الریه و «بیماری‌های مزمن» در قالب آسم بروز می‌کند.
«احمد مشکور نیا» به بروز آسم در میان کارگران معدن یا افراد در تماس با دود و گردوخاک اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: یکی از مواردی که باعث ایجاد آزار ریوی و تنفسی و یا باعث بروز بیماری‌های مزمن ریه می‌شود، دود ناشی از آتش‌سوزی به هر دلیل است.
مشکور نیا عنوان می‌کند: استنشاق دود ناشی از آتش‌سوزی انواع تنگی نفس را در پی دارد که ابتدا شاید با از بین رفتن دود این مشکل برطرف می‌شود ولی ذرات کربن دود بعد از ورود به ریه هرگز از ریه و سیستم تنفسی خارج نمی‌شوند و این بیماری‌زایی را حتی تا ۲۵ سال بعد ادامه می‌دهند.
درحالی‌که دیگر استان‌ها از زباله به‌عنوان طلای کثیف بهره‌مند می‌شوند و شهرداری آن‌ها درزمینهٔ بازیافت خیلی موفق‌تر از اهواز عمل می‌کنند اما هیچ خلاقیت و عملکرد خاصی در شهر اهواز برای این بخش وجود ندارد.
استقرار کیوسک‌های تحویل گرفتن زباله‌های بازیافتی همراه با جایزه و نواختن زنگ بازیافت برای تعویض زباله با برخی کالاها ازجمله خلاقیت‌های دیگر شهرداری‌های کشور است که حداقل شهرداری اهواز می‌تواند از آن الگوبرداری کند.