خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 28 دی 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2062720 خبر

آیا مایلید برای تزریق واکسن کرونا داوطلب شوید؟

ایسنا | دانش و فناوری، اجتماعی و حوادث، استان‌ها | جمعه، 07 آذر 1399 - 02:53
چگونه برای یک دوره آزمایشی تزریق واکسن کرونا ثبت نام کنیم؟ چه کسی واجد شرایط است؟ آیا در ازای آزمایش بر روی افراد پولی به آنها پرداخت می شود؟ آیا واکسن آزمایشی می‌تواند از افراد محافظت کند؟ ممکن است افراد پس از زدن واکسن بیمار شوند؟ در صورت بیمار شدن چه کسی هزینه‌های درمان را می‌پردازد؟ اینها سوالاتی هستند که اگر مانند بسیاری از افراد جهان قصد کمک به دانشمندان توسعه دهنده واکسن کرونا و شرکت در آزمایش‌ها را داشته باشیم، ممکن است به ذهن‌مان برسد.
واكسن،شركت،آزمايش،تزريق،اعلام،دريافت،درصد،فايزر،آزمايشات،روس ...

خلاصه خبر

دلیل شما برای داوطلب شدن و زدن واکسن آزمایشی هر چه باشد، دانشمندان، متخصصان اخلاق زیستی و داوطلبان فعلی می‌گویند شرکت در آزمایش و زدن واکسن می‌تواند کاری مفید و معنی داری باشد، چراکه بدون حضور صدها هزار داوطلب هیچ واکسنی برای جهانیان وجود نخواهد داشت و تا دانشمندان آن را بر روی داوطلبان آزمایش نکنند، نمی‌توانند از صحت و امن بودن آن اطمینان حاصل کنند.
به طور معمول محققان پس از زدن هر دوز، افراد را از نزدیک تحت نظر قرار می‌دهند و سپس این افراد به مدت یک سال به صورت دوره‌ای چک خواهند شد.
آزمایشات فاز ۱ برای برخی از داوطلبان جذاب است زیرا پزشکان بعضی اوقات می‌توانند به همه افراد اطمینان دهند که آیا آنها واکسن آزمایشی دریافت می‌کنند یا دارونما.
آنها این آزمایش را با حضور ده‌ها هزار یا صدها هزار داوطلب آغاز می‌کنند و طی آن به نیمی از گروه یا دو سوم افراد واکسن می‌زنند و به بقیه یک دارونما می‌دهند.
در برخی موارد، ممکن است موسسه‌ای که آزمایشات را انجام می‌دهد یا صندوق کمک جهانی دولت ایالات متحده معروف به " Public Readiness and Preparedness Act"، این هزینه‌ها را پوشش دهد.
در اواسط ماه جولای، دانشمندان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند که به زودی جذب داوطلبان برای انجام چنین آزمایشی را آغاز می‌کنند.
شرکت داروسازی "مُدرنا" اعلام کرد فاز سوم آزمایشات این شرکت نشان می‌دهد که واکسن کرونای آنها بیش از ۹۴ درصد در جلوگیری از کووید-۱۹ مؤثر بوده است، این واکسن که دو دوز آن باید تزریق شود، روی ۳۰ هزار داوطلب تست شده و تاکنون نتایج ایمنی داشته است.
"مدرنا" که واکسن خود را با همکاری انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی تولید کرده، می‌گوید که ۹۰ مورد ابتلا به کووید-۱۹ در گروه دارونما در مقابل پنج مورد در گروهی که این واکسن دو دوزه را دریافت کرده‌اند، مشاهده شده است و این یعنی اثربخشی این واکسن ۹۴.۵ درصد تخمین زده می‌شود.
این عوارض جانبی شامل درد در محل تزریق و بعد از تزریق دوز دوم، خستگی، درد عضلانی و سردرد است.
همچنین داده‌های آزمایش‌ها نشان می‌دهد زدن دوز کامل واکسن می‌تواند تا ۹۰ درصد از بدن افراد محافظت کند.
هنگامی که به داوطلبان دو دوز بالای واکسن تزریق شد میزان محافظت ۶۲ درصد بود، اما هنگامی که در ابتدا دوز کم و سپس دوز بالا تزرق شد، این میزان به ۹۰ درصد افزایش یافت.
وزارت بهداشت روسیه، مرکز تحقیقات دولتی گامالیا و صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه(RDIF) در بیانیه‌ای اعلام کردند که این داده‌ها بر اساس داده‌های اولیه و ۴۲ روز پس ازتزریق اولین دوز به داوطلبان به دست آمده است.
بر اساس توافقاتی که شرکت‌ها (فایزر و مدرنا) برای تهیه واکسن‌های خود با دولت ایالات متحده منعقد کرده‌اند، هزینه واکسن فایزر برای هر دوز حدود ۲۰ دلار است، در حالی که این هزینه برای واکسن شرکت مدرنا ۱۵ الی ۲۵ دلار است.
مقامات روسی نیز اعلام کرده‌اند زدن دو دوز از واکسن مذکور برای هر فرد در بازارهای بین‌المللی کمتر از ۲۰ دلار هزینه خواهد داشت و برای شهروندان روسیه رایگان است.
شرکت در آزمایش بالینی یک واکسن می‌تواند لحظات ناخوشایندی را به همراه داشته باشد، خصوصاً اگر عوارض جانبی آن (صرف نظر از اینکه از دارو یا اثر دارونما ایجاد شده باشد) شدید باشد.
آزمایشات مرحله سوم واکسن کووید-۱۹ "فایزر" شامل بیش از ۴۳ هزار و ۵۰۰ نفر در ۶ کشور مختلف جهان بوده است و به هیچ یک از آنها گفته نشده بود که واکسن واقعی یا دارونما به آنها تزریق شده است.
با این حال برخی از داوطلبان معتقدند که به آنها داروی واقعی داده شده است که برخی از عوارض جانبی مانند سردرد و بدن درد و تب را احساس کرده‌اند.
مقایسه دیگری که توسط داوطلبان انجام شده، نزدیک به تزریق واکسن آنفلوآنزا توصیف شده است که معمولاً در فصل پاییز انجام می‌شود.
گفتنی است که نه "دشیلز" و نه "کری" که نام خانوادگی خود را فاش نکرده اند، در واقع نمی‌دانند که داروی واقعی به آنها داده شده یا دارونما، زیرا همانطور که گفته شد این یک آزمایش دوسوکور بوده است.
مورنینگ استار که اهل کاریبو، ماین است هم اکنون دانشجوی دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل است.
او گفت در اوخر ماه سپتامبر وی یک دوز از واکسن کووید-۱۹ شرکت مذکور را دریافت کرده است و یک ماه بعد نیز دوز دیگری به وی تزریق شده است.
وی گفت: در تزریق دوم، کمی تب بالا داشتم و در محل تزریق نیز مقداری درد داشتم، اما من توانستم آن درد را با مصرف دو ایبوپروفن قطع کنم و در کل این درد خیلی شدید نبود.به دلیل این واکنش به تزریق دوم، مورنینگ استار می‌گوید که متقاعد شده است که او بخشی از گروه آزمایشی بوده است که واکسن اصلی کووید-۱۹ مدرنا را دریافت کرده و به او دارونما زده نشده است.
مورنینگ استار گفت: من واقعاً هیچ نقطه ضعفی درباره این واکسن ندیدم، آنها همچنین هزینه مواد غذایی یک هفته من را نیز پرداخت کردند.
مورنینگ استار می‌گوید: اگر واکسن کووید-۱۹ شرکت مُدرنا تأیید شود، سازمان دهندگان آزمایش دوباره با او تماس خواهند گرفت.
وی افزود: اگر معلوم شود او دارونما دریافت کرده است، وی در اولین صف دریافت کنندگان واکسن قرار خواهد گرفت.
این دانشجوی ۲۳ ساله گفت هنوز نمی‌داند که آیا واکسن واقعی به او تزریق شده است یا دارونما، اما پیش بینی می‌کند که این اطلاعات به زودی فاش شود.