خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 08 بهمن 1399
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 2086042 خبر

تقابل اقتصادی چین و آمریکا در زمان بایدن به اوج می‌رسد

مشرق | بین‌الملل | چهارشنبه، 05 آذر 1399 - 20:41
واحد اطلاعات اکونومیست می‌گوید جو بایدن احتمالاً تقابل اقتصادی با چین را تشدید می‌کند، همچنین موضوع دیگر توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام است که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد.
آمريكا،بايدن،چين،اقتصادي،احتمالاً،سياست،دوره،خواهد_داشت،اروپا ...

خلاصه خبر

در زمینه سیاست خارجی انتظار داریم یکی از اولین اقدامات بایدن تماس با ناتو برای اعلام عزم آمریکا برای تعامل دوباره با شرکای امنیتی این کشور خواهد بود.
البته دولت بایدن فشار بر متحدین برای افزایش مشارکت مالی آنها در ناتو را افزایش خواهد داد، سیاستی که در دوران ترامپ شروع شد.
با این حال، توافق تجاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا حداقل تا چند سال آینده عامل تنش خواهد بود و وضع مالیات بر خدمات دیجیتالی نیز دیگر نقطه اصطکاک میان طرفین باقی می‌ماند.
روابط اروپا و آمریکا بهبود خواهد یافت، اما بسیاری از نقاط اصطکاک به قوت خود باقی خواهد ماند
با این وجود، تنش با اتحادیه اروپا در چند حوزه همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند، از جمله مخارج نظامی کشورهای ناتو و پیشنهاد سازمان همکاری و توسعه اقتصادی برای اعمال مالیات بر خدمات دیجیتال.
آمریکا موضعی سخت‌گیرانه‌تر در مقایسه با اروپا در قبال روسیه خواهد داشت که این باعث می‌شود تنش میان اروپا و امریکا ادامه داشته باشد.
بایدن اعلام کرده که مایل خواهد بود گفتگو با مقامات ایرانی را از سر بگیرد، سیاستی که مورد استقبال فرانسه، آلمان و انگلستان خواهد بود که در به ثمر رسیدن این توافق نقش داشتند.
تنش بین چین و امریکا به قوت خود باقی‌مانده و احتمالاً تشدید می‌شود
علی‌رغم تغییر دولت آمریکا، تنش موجود میان آمریکا و چین ادامه خواهد داشت.
از مدت‌ها قبل معتقد بودیم که مناقشه چین با آمریکا اساساً بر سر غلبه بلندمدت اقتصادی است و این تقابل خود را در حوزه‌های تجارت، مسائل مالی و فناوری نشان می‌دهد.
روند موجود به سمت رقابت بیشتر سوق پیدا می‌کند، اما نوع مدیریت بحران توسط آمریکا در دوره بایدن تفاوت زیادی با دوره ترامپ خواهد داشت.
به نظر ما رقابت میان دو کشور از تجارت دور شده و به سمت مسائل دیگر نظیر حفاظت از حقوق مالکیت معنوی و عدم توازن در بازار ناشی از الگوی فعالیت اقتصادی چین کشیده می‌شود.
واگرایی بلندمدت امریکا و چین ادامه خواهد داشت