خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 آذر 1399
برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1943198 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

کاکایی: ترکیه همچنان به دنبال بلند پروازی‌هایش در مناقشه قره‌باغ است

ایسنا | سیاسی | دوشنبه، 03 آذر 1399 - 00:30
یک کارشناس مسایل منطقه و ترکیه گفت: ترکیه سعی دارد حالا که در توافق میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان با مشارکت روسیه راه نیافته و نقشی ندارد، از مسیر یک قرارداد دو جانبه با آذربایجان و در قالب همکاری نظامی وارد این کارزار شود، از این رو هیچ ضمانتی نیست که تنش‌ها با توجه به این که مساله قره‌باغ همچنان مطرح است، در این رابطه فروکش کند.
تركيه،آذربايجان،ارمنستان،مناقشه،نظامي،نقش،منطقه،توافق،روسيه، ...

خلاصه خبر

کاکایی گفت: با وجود این که درگیری ها در مناطق مورد مناقشه و تصرف شده توسط ارمنستان در توافق آتش بس به طور قابل توجهی خاتمه یافته است اما مناقشه تاریخی بر سر قره باغ همچنان میان دو کشور باقی است و تکلیف آن روشن نشده است و ترکیه تلاش دارد تا در این بخش نقش فعال‌تری بازی کند.
وی ادامه داد: هر چند نقش اصلی در توافق صلح میان آذربایجان و ارمنستان را روسیه ایفا کرد و دو طرف را به هم نزدیک کرد و اسمی از ترکیه در آن برده نشد اما ترکیه تلاش دارد تا با توجه به رابطه ای که با آذربایجان دارد و تنش تاریخی که با ارمنستان دارد، در این موضوع دخالت کرده و ایفای نقش کند.
این کارشناس مسایل منطقه و ترکیه گفت: برای ارمنستان و روسیه حضور ترکیه در مناقشه قره باغ حساسیت برانگیز است اما برای ترکیه مهم است که در روند صلح در این موضوع و نظارت بر صلح نقش داشته باشد.
از آنجایی که تا کنون درگیری ها بر سر برخی مناطق میان آذربایجان و ارمنستان آرام گرفته است اما ممکن است یک تنش پایدار را در آینده دوباره شاهد باشیم.
از این رو باید شاهد تحرکات ترکیه در آینده نزدیک در ارتباط با مناقشه آذربایجان و ارمنستان باشیم.

سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1943198 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.