خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 17 اردیبهشت 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

موتور جستجوی خبیر (اولین موتور جستجوی مفهومی دانش‌بنیان ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

افزایش بی‌سابقه کشت تابستانه در خوزستان

مهر | اقتصادی، استان‌ها | یکشنبه، 02 آذر 1399 - 20:42
اهواز- استاندار خوزستان با اشاره به افزایش بی‌سابقه کشت تابستانه در خوزستان، گفت: بدون کشت نیشکر، بیش از ۳۰۰ هزار هکتار و با در نظر گرفتن نیشکر، حدود ۴۵۰ هزار هکتار کشت تابستانه داشتیم.
كشت،خوزستان،كشاورزي،استان،شكر،تابستانه،كشاورزان،توليد،چغندر، ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا شریعتی عصر امروز در جلسه شورای کشاورزی استان خوزستان، اظهار کرد: در سال‌های دور در همه مناطقی که اکنون زراعت می‌شود، باغات نیز وجود داشتند به عنوان مثال در ملاثانی باغات مرکبات وجود داشت و در بقیه نقاط نیز به این شکل بود؛ این در حالی است که اکنون کشور در زمینه کالاهای اساسی و استراتژیک با مشکل مواجه می‌شود و نیاز به واردات پیدا می‌کند.
کشت چغندر
شریعتی با اشاره به صرفه بودن کشت چغندر در خوزستان، تصریح کرد: در هر هکتار کشت چغندر در کشور، حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار مترمکعب آب مصرف می‌شود، در حالی که در خوزستان چون این محصول در پاییز کشت می‌شود، نصف آب مورد نیاز چغندر به وسیله باران تأمین می‌شود و به این ترتیب، هر هکتار ۸ تا ۹ هزار مترمکعب آب مصرف می‌کند و این به نوعی، ارزش افزوده بیشتری را در استان خوزستان ایجاد می‌کند.
وی افزود: در زمان‌هایی که دچار خشک‌سالی شده بودیم، حتی به فکر جایگزین کردن نیشکر با چغندر بودیم؛ اگرچه صنایع جانبی چغندر مانند نیشکر نیست اما برای مواقع خاص و خشک‌سالی می‌تواند مفید باشد؛ البته با وجود ظرفیت مناسب در استان خوزستان، یکی از نیازهای ما تأسیس کارخانجات قند چغندری است.
استاندار خوزستان به وضعیت کشت خرما در استان اشاره کرد و گفت: این نشان‌دهنده برنامه‌ریزی خوب در حوضه‌های آبریز است که توانستند آب را به میزان کافی و با کیفیت مناسب حتی در پایین‌ترین نقاط مرزی، به کشاورزان برسانند؛ امسال هم کیفیت خرما مناسب بود و هم از نظر کمی، محصول تولیدشده در هر نفر نخل قابل ملاحظه بود که در دو سال گذشته شرایط خوبی را در این زمینه تجربه کردیم.