خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 آذر 1399
برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1936739 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

نقشه راه نوری المالکی برای تحقق حاکمیت ملی عراق

مهر | بین‌الملل | یکشنبه، 02 آذر 1399 - 20:42
نخست وزیر اسبق و دبیر کل حزب الدعوه عراق نقشه راهی برای حاکمیت عراق تدوین کرده است و در آن مواردی که منجر به تحقق حاکمیت کامل عراق می شود را برشمرده است.
عراق،حاكميت،سياسي،المللي،امنيتي،دولت،المالكي،راهبردي،مثبت،مق ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری مهر، نوری المالکی نخست وزیر اسبق و دبیر کل حزب الدعوه عراق نقشه راهی برای تحقق حاکمیت عراق تدوین کرده است و در آن به مفهوم حاکمیت پرداخته و حاکمیت عراق در دوره معاصر را مورد بررسی قرار داد.
نوری المالکی به گام‌هایی که عراق از طریق آن می‌تواند حاکمیت خود را به دست آورد بویژه پس از اشغال عراق از سوی آمریکا پس از سرنگونی رژیم بعث، اشاره کرده است.
وی ارث نظام بعثی برای ملت عراق پس از سقوط در سال ۲۰۰۳ را کشوری تحت اشغال و بدون حاکمیت دانسته است و اینکه این به سبب ماجراجویی رژیم صدام بوده است.
نخست وزیر اسبق عراق به حوادث پس از اشغال عراق از سوی آمریکایی‌ها اشاره کرد و مروری بر آن کرده است و اینکه چگونه آمریکاییها حاکمیت عراق را نادیده گرفتند.
دبیر کل حزب الدعوه عراق اعلام کرد: این وضعیت (نادیده گرفتن حاکمیت عراق از سوی آمریکاییها) تا سال ۲۰۰۶ با تشکیل اولین دولت دائمی و منتخب عراق ادامه داشت تا در سال ۲۰۱۱ با تلاش‌های دولت عراق حاکمیت کامل به عراق بازگشت.
عوامل مؤثر منطقه‌ای و بین المللی در زمینه حاکمیت عراق
نوری المالکی در ادامه به عوامل منطقه‌ای و بین المللی مؤثر در زمینه حاکمیت عراق اشاره کرد و اینکه عراق بخشی از عرصه نزاع بین المللی و منطقه‌ای شعله ور در خاورمیانه است.
بسط حاکمیت عراق در هشت سال زمامداری مالکی بر عراق
نوری المالکی می‌افزاید: ما طرح‌هایی برای اعمال قانون و امنیت سیاسی و اقتصادی از بغداد تا بصره و استان‌های جنوبی و موصل و غرب عراق دنبال کردیم که طی آن عملیات‌های تروریستی کاهش پیدا کرد.
ما حمایت بین المللی کسب کردیم و استقلال تصمیم گیری عراق را رقم زدیم.
آمریکاییها به دنبال باقی نگه داشتن نیروهای خود به شکل طولانی مدت نه برای مأموریت‌های امنیتی در داخل عراق بلکه با اهداف سیاسی امنیتی در منطقه بودند و ما هدفمان بیرون راندن کل آنها از عراق بود و این جدیت و اصرار ما منجر به خروج نظامیان آمریکایی و پایان نفوذ سیاسی، آمنیتی و نظامی آنها در عراق شد.
نقش عملیات مقاومت اسلامی عراق در بیرون راندن آمریکائیها
المالکی تاکید می‌کند: مشکل عراق با محور آمریکایی-اسرائیلی-سعودی مشکل راهبردی است که به طرح استکباری هیمنه طلب این محور مربوط می‌شود که حاکمیت عراق را نشانه می‌رود.
قواعد راهبردی و استراتژیک برای تحقق حاکمیت عراق
-اولویت دادن به عراق و منافع آن و منافع آن در حاکمیت کامل و استقلال تصمیم گیری ملی
- از بین بردن روابط گروههای سیاسی شرکت کننده در دولت عراق با خارج

سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1936739 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.