خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 07 آذر 1399
برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1945573 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

از هزینه‌های سرسام‌آور درمان تا عدم تعهدات بیمه‌ای؛ ناباروری در ایران بیمه نیست

مشرق | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 02 آذر 1399 - 19:32
زوج‌هایی را می شناسم که از شهرستان به امید درمان ناباروری می‌آیند و فکر می‌کنند با یک میلیون تومان می‌توانند مشکلشان را حل کنند درحالیکه بیش از آن تمکن اجاره یک اتاق برای ماندن در تهران را هم ندارند.
درمان،بيمه،ناباروري،هزينه،زوجين،زوج،رويان،قرار،مراجعه،بچه،خا ...

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، یکی از مشکلات خانواده و جمعیتی ما در این سال ها افزایش میزان ناباروری و تأمین هزینه های درمان آن است که خیلی از زوج ها را سالهاست که از صرافت بچه دار شدن یا منصرف کرده یا دچار مشکلات عدیده ای ساخته است.
درمان های ناباروری جزو گرانترین درمان های پزشکی و بهداشتی محسوب می شود، بنابراین خیلی از خانواده ها از طبقات زیرین تا متوسط جامعه نمی توانند هزینه های آزاد آن را تأمین کنند با توجه به سیاست های کلی تسهیل ازدواج و فرزندآوری و افزایش جمعیت در کشور نیاز به نگاه ویژه در این عرصه داریم که امیدی برای زوجین نابارور باشد.
در فرآیند درمان ۱۵ تا ۳۵درصد زوج‌های نابارور نیازمند انجام عمل پیشرفته تلقیح آزمایشگاهی و لقاح مصنوعی (آی وی اف) هستند.
این عمل‌ها حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد منجر به باروری می شوند ولی به دلیل هزینه بالایی که برای زوجین در بر دارد؛ برخی از ادامه درمان صرف نظر می‌کنند.
مطابق آیین‌نامه وزارت بهداشت ۸۵درصد تعرفه دولتی انواع عمل‌های کمک‌باروری برای زوجین تحت درمان در مراکز طرف قرارداد در قالب یارانه پرداخت می‌شود.
لذا پرداخت از جیب زوجین نابارور ایرانی به ازای یک فرزند با تعرفه دولتی حدود ۱۸میلیون تومان برآورد می‌شود.
همین عدد برای مراکز خصوصی طرف قرارداد و بدون قرارداد با وزارت بهداشت، به ترتیب حدود ۴۹ و ۵۴ میلیون تومان است.
در حالی که در آلمان تا سه بار انجام عمل ivf به صورت رایگان انجام می شود.
اگر مشکل ناباروری مربوط به خانم باشد تشخیص و درمان آن پیچیده‌تر از مرد است.
مسئله بزرگ دیگر این است که درمان ناباروری در کشور ما بیمه نیست.
اما طبق محاسبات ما اگر کل هزینه‌ای که در برنامه بودجه به درمان ناباروری اختصاص پیدا کرده است صرف عمل پرهزینه لقاح مصنوعی بشود، ۹۰درصد این عمل‌ها در طی یک سال پوشش داده می‌شوند.
آمارها می‌گوید ۲۵درصد زوج های در سن باروری یعنی چیزی حدود سه و نیم میلیون نفر نابارور هستند و سالانه ۸۸هزار زوج دیگر هم به این آمار اضافه می‌شود.
یکی از بزرگترین مشکلات زوج‌های نابارور در کشور ما بحث هزینه درمان است.
نتیجه یک تحقیق می‌گوید میزان افسردگی در زوج‌های نابارور به اندازه و یا حتی بیشتر از افسردگی در کسانی است که سرطان را تجربه می‌کنند.
قانون چه می‌گوید و ردیف یارانه درمان ناباروری چه می‌شود؟
اگر ردیف یارانه درمان ناباروری سر جای خود استفاده می شد در ایران حتی یک نفر هم مجبور نبود برای درمان ناباروری به اندازه یک قران هم هزینه کند.
بند۳ سیاست‌های کلی جمعیت به طور صریح به پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان اشاره می‌کند.
همچنین تبصره ماده ۱۰۲ قانون پنج ساله ششم توسعه در توصیف بخشی از وظایف دولت برای پیاده‌سازی سیاست های کلی جمعیت تأکید کرده است : «تمهیدات لازم از قبیل ارائه تسهیلات جهت افزایش سلامت ازدواج و درمان ناباروری در قالب بودجه سنواتی».
اما اکنون براساس گزارش هایی که در بالا مطرح کردیم نشان می‌دهد که این طرح نتوانسته پوشش مناسب خدمات، توزیع مناسب جمعیتی و دسترسی به درمان باکیفیت را برای بیماران فراهم آورد.
مسئله اصلی پاسخ به این سوال این است که درمان های ناباروری با نبود بیمه مناسب به کجا خواهد رسید و تلاش برای تصویب قانون بیمه ناباروری زوجین به چه انجامیده است، در ارتباط با تجربیات ناباروری و مراحل طی شده خانواده ها در مراکز ناباروری و همینطور هزینه های درمانی شان با دو زوج در این رابطه به گفت وگو نشستیم لازم به ذکر است که اسامی زوج ها مستعار هستند.
ابتدا خانم ها تحت درمان قرار می گیرند و اگر نتیجه نگرفتند به سمت آزمایش و درمان آقایان می آیند و همین ها روند کار را خیلی طولانی می کند.
سوال من این است مسئولانی که این اندازه سیاست فرزندآوری را تشویق می کنند، چطور برای زوج های نابارور شرایط را فراهم نمی کنند تا حداقل بیمه زوج ها ردیف بشود.
*الان در فرآیندی که درباره آن صحبت کردید از سال ۹۰ که اقدام کردید چند مرتبه برای درمان به رویان مراجعه و چقدر هزینه کردید؟
با این شرایط که هم در دین ما توصیه به فرزندآوری شده و هم سیاست های جمعیتی کشور به طبع می بایست آنچه خواست مسئولان است فرآیند را تسهیل کنند که اگر یک زوج با این پدیده روبه رو شد که طبق آمارها بخش قابل توجه ای از زوج ها نابارور هستند، این روند تسهیل شود اما متأسفانه ما نه اقدام عملی به لحاظ بیمه و نه نگاهی که مسئولان باید داشته باشند، درست است.
محمد.ن: من هم نظری درباره شرایط روانی زوجین در این رابطه دارم به هرحال میزان زوج های نابارور طبق آمار زیاد است و زمانی که اینها مراجعه می کنند برای درمان با صف های طولانی و حتی برخوردهای خسته و عصبی کادر درمان مواجه می شوند و این خیلی بد است، این زوجین نیاز به درمان، همدلی و حمایت دارند قرار گرفتن در این صف های طولانی و شلوغ و کادر درمان خسته که شاید برای این کادر درمان اصلا مهم نباشد که چه اتفاقی برای این زوج ها می افتد، خود یک فشار روانی مضاعف است.
مریم.ک: ببینید همانطور که همسرم گفت ما شش سال است که ازدواج کردیم بعد از یک سال اقدام به درمان کردیم اول اینکه پزشکم تشخیص اشتباهی برایم داد که من باردار بودم و سقط جنین داشتم درحالیکه هیچ آزمایشی این را نشان نداد، همین باعث شد ما در روند درمان و فرزنددار شدن دو سال عقب تر بیوفتیم چرا که تصور می کردیم به طور طبیعی بچه دار می شویم درحالیکه اینطور نبود.
خب ما برای درمان به رویان مراجعه نکردیم شنیده بودم که خیلی شلوغ است به خاطر همین به یک بیمارستان خصوصی مراجعه کردیم و مدتی تحت نظر پزشکان قرار گرفتیم منتها به خاطر استرس زیاد و سختی پیدا کردن داروها سال اولی که اقدام به درمان کردیم، جواب نگرفتیم به خاطر همین دو مرتبه تحت نظر پزشک شخصی خودم قرار گرفتم که شرایط بدنی ام پاسخ داد و به عمل رسیدم اما متأسفانه پس از بارداری بچه سقط شد و ما هم بعد از آن به خاطر اینکه همان یک بار را هم وام اقدام کرده بودیم دیگر امکان اقدام مجدد نداریم.
*در نهایت با همه مشکلاتی که در مسیر باروری زوج های نابارور وجود دارد و لوایحی که درباره بیمه ناباروری مطرح می شود، الان یک سالی است که دو مرتبه زیاد صحبت می شود و مجلس هم قرار است قانونی به نام بیمه زوجین نابارور تصویب کند که جدا از بیمه تکمیلی و سایر بیمه ها و تنها مختص زوجین نابارور است .
*برای سوال آخر بفرمایید اگر شما یک مسئول بودید در روند درمان ناباروری زوجین چه مسیری را هموار می کردید از کجا شروع می کردید که شرایط برای زوجین تسهیل شود؟

سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1945573 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.