خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 08 آذر 1399
برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1945720 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

چرا مجلس به دنبال طرح‌های اقتصادی می‌رود؟

مشرق | سیاسی | یکشنبه، 02 آذر 1399 - 15:49
دولت این روزها با بسیاری از تصمیمات مجلس مخالفت می‌کند در اینجا بررسی می‌کنیم که این دو گانه‌ها از کجا شکل گرفته و طرح‌های مجلس پاسخ به کدام قوانین بر زمین مانده است.
مجلس،دولت،طرح،قانون،اساسي،يارانه،تامين،ماليات،مخالفت،نمايندگ ...

خلاصه خبر

*بازی دوگانه با یارانه معیشتی؛ طرح مجلس اعانه است، اقدام دولت نیست
در جریان بررسی و تصویب این طرح دولت بارها مخالفت خود را اعلام کرد و حتی در نامه به شورای نگهبان رسما خواستار رد آن شد تا اینکه مجلس منابع جدیدی برای آن جایگزین کرد و به تائید شورای نگهبان رسید.
مجلس نهم موضوع اخذ مالیات از خانه‌های خالی را در ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم (مصوب سال ۱۳۹۴) گنجانده بود اما این قانون هم با عدم راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان بر اساس تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بر زمین مانده بود و به همین دلیل اصلاح قانون مالیات خانه‌های خالی از اولین دستور کارهای مجلس یازدهم بود تا هم دولت ملزم به راه‌اندازی این سامانه شود و هم قانون مالیات بر خانه‌های خالی بالاخره اجرا شود.
همچنین در بودجه سال جاری هم از سوی مجلس گذشته اخذ مالیات از خانه‌های خالی و خودروهای لوکس به دولت تکلیف شد اما به گفته نمایندگان مجلس تعلل دولت در تدوین آیین نامه اخذ مالیات از خانه‌های لوکس این حکم بر زمین ماند.
بر این اساس قانون بودجه سال ۹۹، دولت و سازمان امور مالیاتی را مکلف به اخذ مالیات از خانه‌های لوکس بالای ۱۰ میلیارد تومان به تناسب قیمت ملک کرده بود و با افزایش ۱۵۰ تا ۲۰۰ درصدی قیمت مسکن در چند ماه اخیر، بسیاری از خانه‌ها مشمول این قانون شده اند اما اجرا نشد.
* اصلاح ساختار بودجه؛ همراهی دولت در کمیسیون و مخالفت در صحن
* طرح تامین قیر رایگان؛ دولتی که هم رانت می‌دهد هم با رانت مخالف
این حکم در بودجه های سنواتی گذشته بوده اما در بودجه سال ۹۹ به تائید نرسید اما مجلس یازدهم تمام راه‌های سوء استفاده و رانت این مصوبه را بسته و آن را به تصویب رساند.
علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس می‌گوید: تاییدیه این قانون از شورای نگهبان به مجلس آمده و قالیباف آن را به رئیس دولت ابلاغ کرده است و رئیس‌جمهور نیز باید به زیرمجموعه‌های خود ابلاغ کند تا شاهد تغییراتی اساسی در راه‌های روستایی، نوسازی مدارس و...
علی ربیعی سخنگوی دولت اما از همان ابتدا با اعلام مخالفت دولت گفت که قیر رایگان را سبب فساد و نبود شفافیت شده و دولت نمی‌تواند آن را تامین اعتبار کند.
اما به هر حال حالا دولت ملزم به اجرای این قانون است و باید با اجرای دقیق مصوبه مجلس مانع از بروز فساد و رانت شود.
دولت در مخالفت با مجلس اعلام کرده بود که این اقدام موجب می شود که مردم پول‌هایشان را از بانک ها خارج کنند و هنوز چند روز از این اظهار نظر نگذشته که دولت و بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای، کارمزد تراکنش های بانکی را بالا بردند.
* جای خالی مجلس در ستاد کرونا؛ مجلس تعطیل نمی‌شود
همچنین اصل ۷۹ قانون اساسی می‌گوید شرایط اضطراری که دولت تشخیص می‌دهد حتما باید در مجلس به تصویب برسد.

سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1945720 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.