خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 09 آذر 1399
برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1948964 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

لبنان ۷۷ سال پس از استقلال، هنوز درگیر پیامدهای استعمار فرانسه است

ایسنا | بین‌الملل | یکشنبه، 02 آذر 1399 - 15:32
لبنان که ماه‌ها است با بدترین بحران اقتصادی و مالی روبه‌رو است، با وجود اینکه ۷۷ سال قبل به صورت رسمی از استعمار فرانسه رهایی یافته و به استقلال رسید. اما هنوز از اختلافات فرقه‌ای و مذهبی ناشی از آن دوره رنج می‌برد.
لبنان،فرانسه،استعمار،استقلال،كشور،سياسي،طرح،تشكيل،جمهور،دليل ...

خلاصه خبر

لبنان ۲۲ نوامبر ۱۹۴۳ پس از انتخاباتی استقلال یافت که یکی از دو طرف آن لبنانی‌های وابسته به فرانسه و طرفداران انزوای لبنان از کشورهای عربی به ریاست امیل ادة بودند.
الجندی در ادامه علت اختلافات مذهبی کنونی در لبنان را استعمار فرانسه دانست و گفت: این استعمار طایفه مارونی را ترجیح داد و تلاش کرد لبنان را زیر حکومت مارونی‌ها ببرد و همین مساله موجب تقویت طایفه‌گرایی در لبنان از آن مرحله تا امروز شد.
لبنانی‌ها اول سپتامبر سال جاری میلادی صدمین سالگرد تشکیل کشور بزرگ لبنان در سال ۱۹۲۰ را جشن گرفتند، در آن سال ژنرال هنری گورو، کمیساریای عالی فرانسه در اشغال لبنان و سوریه در پی سرنگونی حاکمیت عثمانی در منطقه تشکیل کشور بزرگ لبنان را اعلام کرد.
در ادامه میشل عون، رئیس جمهور لبنان در ۲۲ اکتبر گذشته سعد حریری را مامور تشکیل کابینه کرد.
در سایه شکست‌های پی‌ در پی فرانسه همزمان با جشن استقلال لبنان، تونی بولس، نویسنده و تحلیلگر سیاسی در گفتگو با لبنان تاکید کرد: طرح فرانسه از همان ابتدا ضعیف بود و گهگاه تلاش‌هایی برای احیای آن انجام می‌شد.
تونی ابی نجم، نویسنده لبنانی گفت: طرح فرانسه به دلیل روابط تاریخی و فرهنگی میان لبنان و فرانسه برقرار است.
ریاست جمهوری لبنان نیز برای دومین سال پیاپی مراسم مربوط به جشن استقلال را لغو کرد.

سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1948964 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.