خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 07 آذر 1399
برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1944823 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

افزایش بی‌سابقه کشت تابستانه در خوزستان / افزایش کمی و کیفی تولید خرما

ایسنا | استان‌ها | یکشنبه، 02 آذر 1399 - 15:32
استاندار خوزستان با اشاره به افزایش بی‌سابقه کشت تابستانه در خوزستان، گفت: بدون کشت نیشکر، بیش از ۳۰۰ هزار هکتار و با در نظر گرفتن نیشکر، حدود ۴۵۰ هزار هکتار کشت تابستانه داشتیم که عدد بسیار قابل ملاحظه‌ای است و در تاریخ استان خوزستان سابقه نداشت.
كشت،خوزستان،استان،كشاورزي،تابستانه،شكر،كشاورزان،توليد،نيشكر، ...

خلاصه خبر

به گزارش ایسنا، وی افزود: امسال دولت قیمت خرید گندم را به ۴ هزار تومان افزایش داده است که به نسبت قیمت مناسبی است و تا حدودی می‌تواند جبران کند.
شریعتی با اشاره به به صرفه بودن کشت چغندر در خوزستان، تصریح کرد: در هر هکتار کشت چغندر در کشور، حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار مترمکعب آب مصرف می‌شود، در حالی که در خوزستان چون این محصول در پاییز کشت می‌شود، نصف آب مورد نیاز چغندر به وسیله باران تامین می‌شود و به این ترتیب، هر هکتار ۸ تا ۹ هزار مترمکعب آب مصرف می‌کند و این به نوعی، ارزش افزوده بیشتری در استان خوزستان ایجاد می‌کند و جزو مزایای کشت این محصول است.
وی افزود: در زمان‌هایی که دچار خشکسالی شده‌ بودیم، حتی به فکر جایگزین کردن نیشکر با چغندر بودیم؛ اگرچه صنایع جانبی چغندر مانند نیشکر نیست اما برای مواقع خاص و خشکسالی می‌تواند مفید باشد.
البته با وجود ظرفیت مناسب در استان خوزستان، یکی از نیازهای ما تاسیس کارخانجات قند چغندری است.
استاندار خوزستان بیان کرد: اگر طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی کشاورزی تکمیل شود، ۵۰ تا ۸۰ هزار هکتار برای کشت چغندر پیش‌بینی شده است که این مقدار، برابر با ظرفیت ۱۰ کارخانه است.
وی ادامه داد: تولید محصول امسال نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.
استاندار خوزستان با ابراز رضایتمندی از وضعیت کشت خرما در استان، افزود: این نشان‌دهنده برنامه‌ریزی خوب در حوضه‌های آبریز است که توانستند آب را به میزان کافی و با کیفیت مناسب حتی در پایین‌ترین نقاط مرزی، به کشاورزان برسانند.‌
وی بیان کرد: امسال هم کیفیت خرما مناسب بود و هم از نظر کمی، محصول تولیدشده در هر نفر نخل قابل ملاحظه بود.
ما تولیدکننده گندم مورد نیاز ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر از جمعیت کشور هستیم.

سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1944823 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.