خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 آذر 1399
برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1943194 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

پشت پرده دوگانه‌سازی‌های دولت/ چرا مجلس به دنبال طرح‌های اقتصادی می‌رود؟

فارس | سیاسی | یکشنبه، 02 آذر 1399 - 14:54
دولت این روزها با بسیاری از تصمیمات مجلس مخالفت می‌کند در اینجا بررسی می‌کنیم که این دو گانه‌ها از کجا شکل گرفته و طرح‌های مجلس پاسخ به کدام قوانین بر زمین مانده است.
مجلس،دولت،طرح،اساسي،قانون،يارانه،تامين،ماليات،مخالفت،بودجه،خ ...

خلاصه خبر

*بازی دوگانه با یارانه معیشتی؛ طرح مجلس اعانه است، اقدام دولت نیست
در جریان بررسی و تصویب این طرح دولت بارها مخالفت خود را اعلام کرد و حتی در نامه به شورای نگهبان رسما خواستار رد آن شد تا اینکه مجلس منابع جدیدی برای آن جایگزین کرد و به تائید شورای نگهبان رسید.
* اصلاح ساختار بودجه؛ همراهی دولت در کمیسیون و مخالفت در صحن
* طرح تامین قیر رایگان؛ دولتی که هم رانت می‌دهد هم با رانت مخالف
این حکم در بودجه های سنواتی گذشته بوده اما در بودجه سال 99 به تائید نرسید اما مجلس یازدهم تمام راه‌های سوء استفاده و رانت این مصوبه را بسته و آن را به تصویب رساند.
علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس می‌گوید: تاییدیه این قانون از شورای نگهبان به مجلس آمده و قالیباف آن را به رئیس دولت ابلاغ کرده است و رئیس‌جمهور نیز باید به زیرمجموعه‌های خود ابلاغ کند تا شاهد تغییراتی اساسی در راه‌های روستایی، نوسازی مدارس و...
علی ربیعی سخنگوی دولت اما از همان ابتدا با اعلام مخالفت دولت گفت که قیر رایگان را سبب فساد و نبود شفافیت شده و دولت نمی‌تواند آن را تامین اعتبار کند.
اما به هر حال حالا دولت ملزم به اجرای این قانون است و باید با اجرای دقیق مصوبه مجلس مانع از بروز فساد و رانت شود.
تعیین قمیت پایین برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله 4 هزار تومان برای گندم با اعتراضات و واکنش‌هایی از سوی مجلس مواجه شد و نمایندگان در پاسخ به این نقیصه طرح دو فوریتی اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم را تصویب کردند.
* جای خالی مجلس در ستاد کرونا؛ مجلس تعطیل نمی‌شود
همچنین اصل 79 قانون اساسی می‌گوید شرایط اضطراری که دولت تشخیص می‌دهد حتما باید در مجلس به تصویب برسد.
اقدام مجلس عنوان مشکل موضع دولت اقدام دولت طرح تامین کالاهای اساسی مشکلات معیشتی ناشی از تحریم، کرونا و سوءمدیریت مخالفت اعلام پرداخت یارانه 100 هزار تومانی به یک سوم جامعه در 4 ماه مالیات بر خانه‌های خالی بر زمین ماندن قانون مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر خانه‌های لوکس عدم اجرای قوانین تعلل و تاخیر در راه‌اندازی سامانه مسکن و آیین نامه اجرایی مالبات بر خانه و خودرو لوکس اصلاح ساختار بودجه عملیاتی و شفاف نبودن بودجه و کسری بودجه سالانه مخالف همراهی با کمیسیون برنامه مجلس در جریان بررسی و مخالفت در صحن طرح تامین قیر رایگان معطل ماندن پروژه‌های راهسازی و عمرانی روستایی مخالف دولت اجرای این مصوبه را رانت زا می‌داند، در حالی که در سنوات گذشته خود اجرا کرده است افزایش کارمزدهای بانکی تامین منابع مالی طرح یارانه کالاهای اساسی مخالف مخالفت با مجلس در افزایش کارمزد برای تامین منابع یارانه حمایتی و اجرای غیر منتظره به نفع بانک‌ها اعتراض به رسوب کالا در گمرک ناهماهنگی میان بانک مرکزی و وزارت صمت و دپوی چندین میلیون تُن کالای اساسی در گمرکات و بنادر مخالف وزیر اقتصاد هرگونه دپوی کالا را انکار می‌کند افزایش نرخ خرید تضمینی گندم تعیین نرخ پایین و متضرر شدن کشاورزان مخالف واردات گندم با نرخ بالای 5 هزار تومان و خرید از کشاورز داخلی با نرخ 4 هزار تومان درخواست عضویت مجلس در ستاد کرونا انتقاد به برخی تصمیمات ستاد کرونا و بی اثر بودن آنها مخالف تعیین تکلیف برای تعطیلی مجلس

سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1943194 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.