خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1857931 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

چگونه می توان از شر سرطان مزاحم زنان ایرانی راحت شد؟

ایسنا | استان‌ها | دوشنبه، 28 مهر 1399 - 02:30
در هر ۴۰ دقیقه، یک زن ایرانی به سرطان پستان مبتلا می‌شود؛ شاید ترسناک به نظر برسد اما تنها با رعایت چند نکته ساده می توان ازشر بیماری مزاحم زنان ایرانی راحت شد، آنقدر راحت که دیگر می توان عنوان کشندگی را از روی آن برداشت.
سرطان،پستان،بيماري،بهداشتي،عوامل،مصرف،زنان،اشاره،كاهش،تشخيص، ...

ایسنا/اردبیل در هر ۴۰ دقیقه، یک زن ایرانی به سرطان پستان مبتلا می‌شود؛ شاید ترسناک به نظر برسد اما تنها با رعایت چند نکته ساده می توان ازشر بیماری مزاحم زنان ایرانی راحت شد، آنقدر راحت که دیگر می توان عنوان کشندگی را از روی آن برداشت.
درست است که این بیماری در کنار بیماری‌های قلبی هم اکنون به یکی از تهدیدهای جدی سلامت زنان کشور تبدیل شده، در ایران این بیماری در صدر سرطان‌های خانم‌ها قرار دارد، بروز آن در حال افزایش است و سالانه 6 درصد به آمار مبتلایان به این بیماری افزوده می‌شود، اما باید این را هم اضافه کرد که کوتاهترین راه کاهش خطر سرطان پستان ضمن رعایت شیوه زندگی سالم، انجام مراقبت‌های معمول نظیر معاینات دوره ای و انجام ماموگرافی در صورت نیاز به وپژه در افراد پر خطر است.
دکتر خلیق،رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل خیلی ساده به خبرنگار ایسنا خاطرنشان کرد: به طور کلی باید به افراد آموزش داده شود که سرطان بر خلاف تصور عام، یک بیماری قابل پیشگیری است به طوری که بیش از 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری‌اند.
برای پیشگیری از سرطان پستان باید بدانیم که علل ایجاد کننده سرطان و راه های دوری کردن از آن کدامند و همچنین چه عواملی اثر محافظتی در برابر این سرطان دارند
او با اشاره به علایم هشدار دهنده سرطان تصریح کرد: با شناخت علایم هشدار دهنده سرطان پستان و مراجعه به موقع به خانه‌ها و پایگاه‌های بهداشتی می توان ضایعات پیش سرطانی را پیش از تبدیل شدن به سرطان، زودتر تشخیص داد.
بر این مبنا زنان باید به مشارکت در برنامه های غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان ترغیب شوند و به شبکه بهداشتی مراجعه کنند.
به گفته وی بهترین راه کاهش خطر سرطان پستان ضمن رعایت شیوه زندگی سالم، انجام مراقبت‌های معمول نظیر معاینات دوره ای و انجام ماموگرافی در صورت نیاز به وپژه در افراد پر خطر است.
خلیق در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اصول خود مراقبتی برای پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان پستان اظهار کرد: هر کسی می تواند برای کاهش خطر سرطان و دیگر بیماری های مزمن، تغییراتی را در شیوه ی زندگی خود ایجاد کند.
افراد در معرض خطر باید به خاطر داشته باشند که ترکیبی از عوامل برای ایجاد سرطان لازم است از جمله عوامل ژنتیک، محیطی و شیوه ی زندگی.
بعضی از این عوامل می توانند اصلاح شوند و بعضی دیگر خارج از اراده افراد هستند بنابراین افراد می توانند قدم هایی را برای کاهش خطر بیماری بردارند.
نکته ای که دکتر بر آن تاکید کرد و باعث امید زنان نگران ایرانی می شود این بود که خوشبختانه بیشتر عوامل خطری که سبب سرطان پستان می شوند قابل اصلاح هستند.
البته او به عوامل خطر غیر قابل اصلاح نیز اشاره کرد و گفت: سن بالا، سابقه خانوادگی و جهش های ژنی، سن قاعدگی کمتر از 11 سال، سن یائسگی بالای 54 سال، زمینه ی نژادی و قومی، وضعیت اقتصادی و اجتماعی بهتر، سابقه هیپروپلازی( رشد بیش از حد سلول ها) در پستان از اینگونه عوامل است.
رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه، عوامل خطر قابل اصلاح را نیز برشمرد و افزود: نمایه توده بدنی(BMI) بالای 30، الکل، سن بالای مادر در زمان اولین زایمان، مواجهه با اشعه، قرص های ضدبارداری خوراکی، هورمون درمانی جایگزین HRT پس از یائسگی، مصرف بالای چربی های اشباع شده دانست.
وی با اشاره به مهمترین توصیه های خود مراقبتی در پیشگیری از سرطان پستان اظهار کرد: وزن متعادل داشته باشید و از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ کرده، نمک زده و آماده حاوی مواد نگهدارنده، ترشی و کنسروها پیرهیز کنید یا مصرف آنها را کاهش دهید.
همچنین مصرف میوه سبزیحات، غلات و گوشت ماهی را بیشتر کنید چرا که می توانند با افزایش سطح آنتی اکسیدان ها سبب کاهش بروز سرطان شوند.
به گفته خلیق حداقل روزی 30 دقیقه فعالیت ورزشی لازم و ضروری است و لازم است زنان از مصرف الکل و سیگار پرهیز کنید و در صورت دارا بودن فرزند شیرخوار، شیردهی از پستان را مورد توجه قرار دهند.
همچنین با خانه یا مرکز بهداشتی درباره خطرات و مزایای مصرف قرص های ضدبارداری خوراکی و درباره خطرات و مزایای حاصل از مصرف هورمون های جایگزین یائسگی نیز مشورت کنید.
خلیق با اشاره به معاینه بالینی پستان، اضافه کرد: شایع ترین محل ایجاد سرطان پستان، ربع خارجی فوقانی پستان است .
اغلب توده های پستانی توسط خود بیمار و گاهی نیز توسط پزشک و ماما در حین معاینه معمول پستان کشف می شود، به طوری که معاینه پستان یک بخش مهم از معاینات بالینی را تشکیل می دهد.
رئیس گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه به برنامه تشخیص زود هنگام و غربالگری سرطان پستان در ایران اشاره کرد و گفت: تشخیص زود هنگام به منظور بهبود بقا، سنگ بنای کنترل سرطان پستان و سپس ارائه خدمات مناسب در سطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی و ساماندهی درمان و مراقبت بیماران است که توسط ماما یا مراقب سلامتی که دارای مدرک مامایی است ارائه می شود.
به گزارش ایسنا، سرطان پستان بیماری است که در آن، سلولهای بدخیم در بافت پستان ایجاد می‌شوند و در اکثر کشورهای دنیا سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است.
انتهای پیامبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1857931 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.