خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1853389 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

قرآن و تنوع گیاهان/ وابستگی حیات انسان به سلامت گیاه

ایسنا | استان‌ها | دوشنبه، 28 مهر 1399 - 01:24
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که قرآن ‌کریم تنوع گیاهان را عامل معیشت و حیات می‌داند، گفت: حیات انسان به سلامت گیاهان گره خورده است.
گياهان،تنوع،زيستي،آيه،اشاره،انسان،حيات،معيشت،مبلغي،گياهي،دار ...

ایسنا/لرستان عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که قرآن ‌کریم تنوع گیاهان را عامل معیشت و حیات می‌داند، گفت: حیات انسان به سلامت گیاهان گره خورده است.
آیت‌الله احمد مبلغی در نهمین جلسه هیئت اندیشه‌ورز کشاورزی لرستان با عنوان «تنوع زیستی و کشاورزی» که ۲۷ مهرماه به ‌صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به اهمیت گیاه، رویش آن و تنوع زیستی به آیه ۱۹ سوره حجر با مضمون «وَأَنْبَتْنَا فِیهَا مِنْ کُلِّ شَیْءٍ مَوْزُون» اشاره و اظهارکرد: از بررسی تفسیر این آیه می‌توان تنوع زیستی گیاهی را استفاده نمود.
وی تصریح کرد: سخن گفتن آیه مذکور در مورد رویاندن گیاهان از همه چیز «من کل شیء»، به‌معنای سخن گفتن از گیاهان در زمین در مقیاس وسیع و متنوع است که این همان تنوع گیاهی است به‌معنای دیگر این آیه مستقیما به تنوع و تعدد گیاهی اشاره دارد.
آیت‌الله مبلغی با تاکید بر این‌که این آیه در مورد هماهنگی و تعادل کل ارگانیسم گیاهان صحبت می‌کند، خاطرنشان کرد: این تاکید قرآن بر هماهنگی ارگانیسم گیاهان از کلمه موزون به‌معنای سنجیده شده و نظم یافته در آیه ۱۹ سوره حجر به دست می‌آید.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که نظم و سنجیدگی مختص به طیف گسترده گیاهان، یک نظم و سنجیدگی است که در سیاق آیه، معنای خود را باز می‌یابد، اضافه کرد: هنگامی‌که به سیاق آیه مراجعه می‌کنیم، آن را سیاق ربط دادن گیاهان به انسان‌ها و زندگی و حیات آن‌ها می‌یابیم؛ چراکه خداوند بعد از آن‌که از رویاندن گیاهان متنوع سخن به میان می‌آورد، می‌فرماید «وَجَعَلْنَا لَکُمْ فِیهَا مَعَایِشَ» بدین معنا که ما برای شما در این زمین که در آن گیاهان متنوع را رویاندیم، دست مایه‌های زندگی را قرار دادیم.
وی با ذکر این مطلب که نظم و سنجیدگی در گیاهان به‌گونه‌ای است که آن‌ها برای انسان حیات‌آور بوده و غذا و معیشت انسان را تأمین می‌کنند، اضافه کرد: این همان چیزی است که امروزه در علم با عنوان تنوع بیولوژیکی شناخته می‌شود.
آیت‌الله مبلغی با تأکید بر اینکه بدون تنوع بیولوژیکی، زندگی و غذا برای انسان به نابودی می‌افتد، افزود: آن‌چه جالب به نظر می‌رسد این است که قرآن تعبیر به معایش به‌معنای جمع معیشت کرده است پس از دیدگاه قرآن گیاهان طیف وسیعی از عوامل معیشت هستند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که قانون‌گذاری برای امنیت غذایی بدون لحاظ حفظ تنوع زیستی کامل نیست، ادامه داد: حفظ تنوع زیستی در کشور باید به یک سیاست کلی تبدیل شود از طرفی توسعه صنعت گیاهان دارویی، روند، دامنه و جهش تولید را تقویت می‌کند
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به این‌که باید سیاست‌گذاری، قانونگذاری و خط مشی سازی پیرامون تأمین امنیت غذایی را با حفظ تنوع زیستی دنبال کرد، خاطرنشان کرد: هر اندازه که تنوع زیستی بیشتر باشد، زنجیره‌های غذایی بیشتر و فراگیرتر خواهد شد و در نتیجه، حیات انسان پایدارتر می‌گردد چراکه حیات انسان به سلامت گیاهان گره خورده است.
با اشاره به تنوع گیاهان دارویی در کشور، تصریح کرد: از آنجا که گیاهان دارویی در ایران از موقعیت ممتازی در جهان برخوردار هستند، لازم است در تدوین استراتژی‌ها، قانونگذاری و در زمینه صادرات، توجه جدی‌تری به این مقوله صورت بگیرد چراکه صنعت گیاهان دارویی بخش مهمی از کشاورزی است که در صورت توسعه پیدا کردن، جهش تولید را تقویت می‌کند.
آیت‌الله مبلغی گفت: اگر این نکته را مد نظر قرار دهیم که تنوع زیستی گیاهی نقش اساسی برای حیات و زندگی انسان دارد و از طرف دیگر توجه کنیم که بسیاری از گیاهان در معرض خطر انقراض هستند، در این صورت لازم است حفظ تنوع زیستی را به عنوان یک سیاست کلی قرار دهیم.
انتهای پیامبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1853389 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.