خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1864933 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

آغاز پروژه گمانه‌زنی تپه باستانی کوی کیوان

ایسنا | استان‌ها | یکشنبه، 27 مهر 1399 - 23:46
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: پروژه گمانه زنی به‌منظور تعیین عرصه و حریم تپه کوی کیوان در شهرستان ازنا آغاز شد.
كيوان،كوي،تپه،حريم،پروژه،عرصه،اراضي،آغاز

ایسنا/لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: پروژه گمانه زنی به‌منظور تعیین عرصه و حریم تپه کوی کیوان در شهرستان ازنا آغاز شد.
سید امین قاسمی امروز ۲۸ مهرماه اظهار کرد: پروژه گمانه‌زنی تپه باستانی کوی کیوان از هفته گذشته آغاز شده و تا اواسط ماه آینده ادامه خواهد داشت.
وی تصریح کرد: نخستین فصل عملیات تعیین عرصه و حریم تپه کوی کیوان در سال گذشته انجام شده بود اما به دلیل مشکلات عدیده‌ای که برای اراضی مسکونی به وجود آمده بود، برنامه بازنگری آن با تشخیص پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، مجدداً در دستور کار این اداره‌کل قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان خاطرنشان کرد: پروژه مذکور به‌منظور تدقیق عرصه و پیشنهاد حریم برای این اثر تاریخی در حال انجام است و انتظار می‌رود با مطالعات دقیق باستان‌شناسی به اهداف مورد نظر نزدیک شویم.
عطا حسن‌پور، سرپرست پروژه گمانه‌زنی کوی کیوان نیز در این رابطه گفت: این تپه باستانی در شمال شرق شهر ازنا و حاشیه بافت مسکونی شهر قرار دارد.
وی اضافه کرد: در سنوات گذشته و هنگام تسطیح اراضی به‌منظور توسعه بافت شهری، صدمات جبران‌ناپذیری به این اثر تاریخی وارد شد و در حال حاضر با دستور قضایی ادامه کار ساخت‌وساز در عرصه و حریم این اثر ممنوع شده است.
حسن‌پور با اشاره به اهمیت حفظ آثار در روند توسعه بافت‌های شهری، افزود: هنگام تسطیح اراضی این محل یک سازه‌ی دستکند زیرزمینی نیز کشف شده که پژوهش‌های بنیادی آن در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.
انتهای پیامبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1864933 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.