خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1854613 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

کلاهی ایمنی نرمی که در اثر ضربه سفت می شود!

ایسنا | دانش و فناوری | یکشنبه، 27 مهر 1399 - 17:10
مهندسان دانمارکی با استفاده از مواد نیمه نرم، موفق به ساخت یک کلاه ایمنی شده اند که در حالت عادی نرم است، اما به محض احساس ضربه سفت می شود.
ايمني،كلاه،نرم،مواد،دوچرخه،ضربه،حالت،سخت،برخورد،نيوتوني،چسبناك

مهندسان دانمارکی با استفاده از مواد نیمه نرم، موفق به ساخت یک کلاه ایمنی شده اند که در حالت عادی نرم است، اما به محض احساس ضربه سفت می شود.
به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، بعضی از افراد از پوشیدن کلاه ایمنی هنگام دوچرخه سواری خودداری می کنند، زیرا آن را بزرگ، سنگین و مزاحم می دانند.
این جایی است که کلاه ایمنی "نیوتن-رایدر" ساخت مهندسان دانمارکی وارد می شود.
کلاهی سبک، کم حجم و نرم که از مواد نیمه نرم ساخته شده است و در هنگام احساس ضربه سخت می شود.
کلاه ایمنی "نیوتون-رایدر"(Newton-Rider) از داخل متشکل از یک آستر انعطاف پذیر و قابل کشش است که در خارج به یک مجموعه از پدها متصل شده است.
این پدها از ترکیبی اختصاصی از مواد "ویسکوالاستیک" و غیر نیوتونی تشکیل شده اند.
مواد "ویسکوالاستیک" به موادی گفته می شود که هم خصوصیات چسبناک(ویسکوز) و هم خاصیت ارتجاعی(الاستیک) از خود نشان می دهند، در حالی که مواد غیر نیوتونی به مایعاتی گفته می شود که در اثر تحمل فشار به طور موقت چسبناک تر و سخت تر می شوند.
در نتیجه این کلاه ایمنی در حالت عادی نرم و قابل انعطاف است و از آنجا که بین پدها فاصله وجود دارد، "نیوتون-رایدر" قادر به پوشش کامل سر دوچرخه سوار است.
علاوه بر این، ضخامت این کلاه ایمنی فقط ۱۶ میلی متر است، در حالی که ضخامت کلاه های ایمنی رایج که از فوم پلی استایرن ساخته می شوند حدود ۳۰ تا ۳۵ میلی متر است.
سازندگان "نیوتون- رایدر" می گویند نسخه نهایی تجاری این کلاه ایمنی باید حدود ۴۵۰ تا ۴۶۰ گرم وزن داشته باشد.
ادعا می شود که پدهای "نیوتن-رایدر" در صورت سقوط و در هنگام برخورد با زمین یا اجسام سخت، به سرعت سفت می شوند و انرژی زیادی را قرار است به سر وارد شود، جذب می کنند.
از آنجا که این پدها پس از سقوط و برخورد دوباره به حالت اولیه خود برمی گردند و نرم می شوند، باز هم می توان از این کلاه ایمنی مثل روز اول استفاده کرد.
در مقابل، در کلاه های ایمنی سنتی رایج از آنجا که کف فومی آنها پس از برخورد و تحمل فشار، می شکند، پس از هر ضربه باید دور ریخته شوند و مجددا قابل استفاده نیستند.
"نیوتن-رایدر" دارای استانداردهای ایمنی EN ۱۰۷۸ (اروپا) و CPSC (ایالات متحده) است.
همچنین شامل یک تراشه NFC (ارتباط میدانی نزدیک) است.
دلیل تعبیه این تراشه این است که برنامه های اشتراک دوچرخه یا اسکوتر می توانند تشخیص دهند که کاربر از کلاه ایمنی استفاده می کند و تخفیف یا جوایز دیگری را برای انجام این کار به وی ارائه دهند.
قیمت نهایی برنامه ریزی شده برای این کلاه ایمنی در صورت تولید انبوه، ۹۹ یورو (۱۱۶ دلار) است.
انتهای پیامبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1854613 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.