خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1853387 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

توصیه ۸ مارسی‌ها به حریری در آستانه رایزنی‌ها

مشرق | بین‌الملل | یکشنبه، 27 مهر 1399 - 16:05
چهار روز مانده به آغاز رایزنی‌های پارلمانی لبنان برای تشکیل دولت منابع جریان ۸ مارس جهت عدم تکرار تجربه مصطفی ادیب، توصیه‌هایی به سعد حریری کردند.
حريري،باسيل،دولت،تشكيل،محافل،فراكسيون،مارس،پارلماني،جبران،هش ...

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری النشره، شورای سیاسی جریان آزاد ملی لبنان پس از نشست دوره‌ای خود که عصر روز گذشته به صورت ویدئو کنفرانس با ریاست جبران باسیل، رئیس این جریان برگزار شد تاکید کرد که هرگز سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان را به عنوان نخست وزیر آینده این کشور معرفی نخواهد کرد که این بیانگر اختلاف نظر بالای حریری و باسیل درباره ساختار دولت جدید است.
در این زمینه منابع جریان هشت مارس و آگاه از جریان رایزنی‌های پارلمانی برای انتخاب نخست وزیر آینده گزارش دادند که علت اختلاف جبران باسیل و حریری به این موضوع برمی‌گردد که حریری همچنان به دنبال تشکیل دولتی متخصص و همان تکنوکرات و بدون حضور سیاستمداران است، درحالی که خودش ریاست یک فراکسیون و یک حزب را برعهده داشته و یک سیاستمدار به شمار می‌آید و نه متخصص.
بنابراین اگر بخواهد دولتی متشکل از متخصصین تشکیل دهد طبیعتاً خودش باید خارج از این دولت باشد.
محافل مذکور به همین منوال گفتند که با این اوضاع به نتیجه‌ای نخواهیم رسید و حریری باید به یاد بیاورد که پس از اعتراضات مردمی لبنان در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ و استعفای حریری چه اتفاقاتی رخ داد.
او همچنان در خارج از کاخ نخست وزیری است و تلاش می کند تا خودش را به عنوان نامزد نخست وزیری معرفی کرده و شروطی را برای فراکسیون هایی که قرار است به او و دولتش رای اعتماد بدهند تحمیل کند.
حریری همچنین در تلاش است تا بدون مشورت با کسی و یا تماس با فراکسیون ها دیدگاه خودش را بر ساختار دولت اعمال کند.
آیا واقعا حریری در مریخ زندگی می‌کند و نمی داند اگر تشکیل چنین دولتی امکان داشت مصطفی ادیب استعفا نمی کرد.
محافل جریان هشت مارس به سعد حریری توصیه می‌کنند تا از اعتراضات ۱۷ اکتبر۲۰۱۹ و پیامدهای آن درس گرفته و شروط خود را قبل از روز پنجشنبه آینده و آغاز رایزنی‌های پارلمانی برای انتخاب نخست وزیر تعدیل کند در غیر این صورت چشم‌اندازی برای تشکیل دولت وجود نخواهد داشت.
این منابع در ادامه گزارش دادند که تلاش های داخلی برای توافق میان جبران باسیل و سعد حریری همچنان ادامه دارد و علاوه بر آن فرانسه نیز وارد این روند شده و خواستار اتحاد میان حریری و باسیل است.
باسیل معتقد است که حریری اختلاف نظرها را همزمان به یک درگیری شخصی و سیاسی تبدیل می کند.
با این تفاسیر موانع بزرگی برای برگزاری یک نشست میان حریری و باسیل قبل از آغاز رایزنی ها وجود دارد.
محافل مذکور تاکید کردند که تماسها میان گروه های مختلف جریان هشت مارس نشان می‌دهد که اکثریت پارلمانی سناریو مشابه انتخاب حسان دیاب برای ماموریت تشکیل کابینه را درباره حریری نمی تواند تکرار کنند.
آنها همچنین معتقدند که انتخاب حریری وابسته به کسب رای اعتماد مسیحیان و نمایندگان مسیحی است و حریری بدون کسب رای اعتماد آنها و نیز جریان آزاد ملی و همچنین حزب نیروهای لبنانی نمی تواند ماموریت تشکیل دولت را بر عهده بگیرد.
این محافل همچنین تصریح کردند که درباره موضع میشل عون، رئیس جمهوری لبنان نیز سوالاتی وجود دارد مبنی بر اینکه آیا او بدون حضور جبران باسیل و فراکسیون وی دولت را اداره می‌کند و آیا مصوبات دولت را بدون آنها امضا خواهد کرد.
محافل جریان هشت مارس در ادامه اشاره کردند که در این میان موضع حزب الله قطعاً بسیار تعیین کننده خواهد بود و اینکه آیا این حزب حاضر می‌شود بدون هم‌پیمان خود یعنی جریان آزاد ملی در این بازه زمانی به تشکیل دولت و مشارکت در آن رضایت دهد.
همه این شرایط تاکید می کند که سرنوشت رایزنی های پارلمانی در پنجشنبه آینده در هاله ای از ابهام بوده و همه چیز وابسته به تماس ها میان احزاب مختلف در۴ روز باقی مانده است.برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1853387 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.