خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1864914 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

احیای ۹۵ رشته قنات از ابتدای سال در خراسان جنوبی

ایسنا | استان‌ها | یکشنبه، 27 مهر 1399 - 16:04
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از احیاء ۹۵ رشته قنات از ابتدای سال در استان خبر داد و اظهار کرد: از ابتدای سال تا کنون ۹۵ رشته قنات در استان احیاء و مرمت شده است.
قنات،استان،احياء،مرمت،رشته،قنوات،جنوبي

ایسنا/خراسان جنوبی رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از احیاء ۹۵ رشته قنات از ابتدای سال در استان خبر داد و اظهار کرد: از ابتدای سال تا کنون ۹۵ رشته قنات در استان احیاء و مرمت شده است.
غلامرضا قوسی، به خبرنگاران رسانه‌های گروهی گفت: برای احیاء و مرمت این قنوات حدود ۱۱ میلیارد تومان هزینه شده است.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه سال گذشته تعداد ۳۳۴ رشته قنات در استان بازسازی و مرمت شدند، افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۶۵ رشته قنات دیگر نیز در استان بازسازی و مرمت شوند.
قوسی با بیان اینکه برای احیاء و مرمت این تعداد قنات حدود ۸ میلیارد تومان هزینه خواهد شد، تصریح کرد: ۶۲۵۲ رشته قنات در استان وجود دارد که تا کنون ۴۰ درصد از کل قنوات استان احیاء و بازسازی شده است.
وی خاطرنشان کرد: امسال خراسان جنوبی رتبه دوم کشور را از نظر تعداد قنوات، طول و اعتبار تخصیص یافته به آن‌ها را کسب کرده است و ۲۵ درصد از آب استان از طرق قنوات تامین می‌شود.
قنات یکی از ابتکارات ایرانیان برای مبارزه با کمبود آب و تامین کشاورزی خصوصاً در مناطق خشک و نیمه خشک است‌ که‌ خراسان جنوبی از نظر برخورداری از قنات از استان‌های نخست کشور است.
با توجه به منابع متعدد علمی و پژوهش‌های انجام گرفته مشخص می‌شود که قنات از جنبه‌های گوناگونی مورد توجه بوده و کاربردهای فراوانی دارد.
عمده‌ کاربردهای گوناگون انواع قنات در ایران، تأمین آب شرب انسان و دام‌ها و مصارف کشت و کار است که حیات و بقای انسان بدان وابسته است.
قنات همیشه موجب اشتغال‌زایی بوده و به رونق اقتصادی منطقه وتوسعه پایدارآن کمک می‌کند و یکی از مهمترین مواریث فرهنگی باز مانده از گذشتگان تلقی می‌شود؛ بنابراین احیای آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.
انتهای پیامبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1864914 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.