خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1865861 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

ضایعات غذایی جهان دو میلیارد گرسنه را سیر می‌کند

فارس | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 27 مهر 1399 - 15:33
رئیس دانشکده و انیستیتو تحقیقات تغذیه ای گفت: سالانه ۱.۳ میلیارد تن مواد غذایی در دنیا از چرخه تولید تا مصرف ( از مزرعه تا سفره) به صورت ضایعات دفن می‌شوند که حدود ۲.۳ درصد آن سهم ایران است.
غذايي،تغذيه،سالم،كشور،كرونا،تحقيقات،امنيت،ايمني،جهان،سازمان، ...

رئیس دانشکده و انیستیتو تحقیقات تغذیه ای گفت: سالانه ۱.۳ میلیارد تن مواد غذایی در دنیا از چرخه تولید تا مصرف ( از مزرعه تا سفره) به صورت ضایعات دفن می‌شوند که حدود ۲.۳ درصد آن سهم ایران است.
جلال‌الدین میرزایی رزاز رئیس دانشکده و انیستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره امنیت غذایی در جهان گفت: 16 اکتبر روز جهانی غذا نامیده می شود.
امسال برای هفتاد و پنجمین سال، مراسم های غذایی مختلفی در ۱۵۰ کشور جهان برگزار می‌شود و عمده این مراسم ها با هدف تصحیح برنامه غذایی و جبران فقر و گرسنگی است.
طبق گفته سازمان جهانی کشاورزی FAO، برنامه ریشه کنی گرسنگی و فقر غذایی در دنیا تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار کشورهای دنیا قرار دارد.
وی افزود: همه گیری ویروس کرونا در جهان مشکلات زیادی را از جمله به خطر انداختن امنیت غذایی و کمبود تنوع غذایی ایجاد کرده است؛ اما خوشبختانه ما توانستیم با مدیریت صحیح، این بحران را با ایجاد دسترسی و تنوع غذایی در زمانیکه کشورهای اروپایی با غارت فروشگاه های خود روبرو بودند به خوبی پشت سر بگذاریم.
رئیس دانشکده و انیستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با اشاره به تحریم‌های ظالمانه تحمیل شده و شرایط بی ثبات اقتصادی کشور گفت: تحریم های اقتصادی تاثیرات منفی بسیاری بر امنیت غذایی کشور گذاشته است.
شرایط اقتصادی موجود منجر به کاهش توانایی برخی خانواده ها در راستای تهیه اقلام غذایی مورد نیاز شده است که در این زمینه نیازمند بررسی های کارشناسانه بیشتری هستیم.
سازمان های حمایتی می توانند قشر کم توان جامعه را تحت پوشش خود قرار دهند و امنیت غذایی جامعه را حفظ کنند.
رزاز با تایید آمار ۳۵ میلیون تن ضایعات غذایی سالانه در کشور گفت: سالانه ۱.۳ میلیارد تن مواد غذایی در دنیا از چرخه تولید تا مصرف(از مزرعه تا سفره) به صورت ضایعات دفن می‌شوند.
این اتفاق در حالی رخ می دهد که طبق سازمان جهانی FAO حدود یک میلیارد انسان گرسنه در جهان وجود دارد و حدود نیمی از این قشر در آسیا، ۲۵ درصد در آفریقا و ۲۵ درصد در دیگر نقاط جهان پراکنده اند.
با این میزان از ضایعات غذایی می توان به طور سالانه حدود دو میلیارد نفر را از گرسنگی نجات داد.
حدود ۲.۳ درصد از آمار جهانی متعلق به کشور ایران است و ما در شرایطی قرار داریم که باید بحث امنیت غذایی را بسیار جدی بگیریم تا باالگوی مصرف درست احتمال به وجود آمدن ناامنی غذایی را پشت سر بگذاریم.
وی در خصوص پویش غذایی غذای سالم با هدف افزایش ایمنی در برابر کرونا اظهار داشت: امنیت غذایی و ایمنی غذایی دو مقوله متفاوت هستند.
ایمنی غذایی در حقیقت در رابطه با در عرضه غذای سالم به مردم است که این وظیفه بر عهده دولت است اما پویش مذکور سازمان غذا و دارو درباره عرضه غذای سالم است که با برچسب ها و اطلاعات روی بسته بندی مواد غذایی مردم توجیه می شوند که کدام ماده غذایی سالم تر است.
جلال‌الدین میرزایی رزازدرباره تغذیه سالم اظهار داشت: اما تغذیه سالم در حقیقت مبحثی کاملاً متفاوت است .
تغذیه سالم تعادل، تنوع و کفایت مواد غذایی است که ما به عنوان سازمان تحقیقات غذایی برروی این مقوله فعالیت کرده ایم و نتایج بدست آمده را به عنوان کمپین غذای سالم به مردم ارائه داده ایم.
هدف ما افزایش آگاهی و سواد مردم از رژیم غذایی سالم است تا بتوانند به وسیله آن اقلام غذایی مورد نیاز خود را به درستی تهیه کنند.
رئیس دانشکده و انیستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی در انتها به دستورالعمل های تغذیه ای دوران کرونا اشاره کرد و گفت: ما در دوران همه‌گیری کرونا سه دستورالعمل تغذیه را منتشر کرده ایم.
دستور اول شامل غذاهای حمایتی با هدف تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از کرونا، دسته دوم در خصوص غذاهای حمایتی برای بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها و قرنطینگی خانگی و دسته سوم در خصوص بیمارانی است که دوره نقاهت خود را طی می کنند.
مردم می‌توانند این اطلاعات را از طریق سایت انستیتیو تحقیقات تغذیه و یا اپیکشین تاک (تغذیه، ایمنی و کرونا) دریافت کنند.تعداد زیادی از کارشناسان تغذیه کشور در این اپلیکیشن یه متقاضیان مشاوره می دهند.
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1865861 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.