خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1858208 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

پروژه اندبیل خلخال؛ از انتظار مردم برای اتمام پروژه تا ورود دستگاه قضا به پرونده

فارس | استان‌ها | یکشنبه، 27 مهر 1399 - 15:29
مردم شهرستان خلخال برای احداث تله اسکی اندبیل و تله کابین حدود دو دهه انتظار کشیده‌اند که اخیرا خواب این پروژه با تلنگری از سوی مقامات قضایی استان به پایان رسید.
خلخال،تله،اندبيل،استان،مسؤولان،شهرستان،پروژه،تفرجگاه،كابين،ت ...

مردم شهرستان خلخال برای احداث تله اسکی اندبیل و تله کابین حدود دو دهه انتظار کشیده‌اند که اخیرا خواب این پروژه با تلنگری از سوی مقامات قضایی استان به پایان رسید.
خبرگزاری فارس- اردبیل| سرویس اجتماعی؛ سیدمصطفی مرادخانی: تفرجگاه اندبیل در شش کیلومتری خلخال یکی از قطب‌های طبیعت‌گردی و جنگل‌نوردی استان است که زیبایی مسیرهای این تفرجگاه که به استان گیلان ختم می‌شود، همه ساله بیش از ده هزار طبیعت‌گرد را به این منطقه می‌کشاند.
زمزمه احداث تله کابین اندبیل از اواخر دهه ۷۰ در خلخال به گوش مردم رسید و مسؤولان وقت شهرستان و استان روزها و ساعت‌ها از احداث تله کابین در این مجموعه گردشگری و تفرجگاهی صحبت می‌کردند.
خرید تجهیزات و نگهداری در مکانی غیراستاندارد
در سال ۱۳۸۶ و۱۳۸۷ تجهیزات تله کابین توسط شهرداری و شورای اسلامی خریداری و به شهرستان خلخال حمل و متاسفانه این تجهیزات به صورت غیراستاندارد نگهداری شد.
این تجهیزات با سوء مدیریت، نه به منطقه اندبیل انتقال یافت و نه نصب گردید، بلکه در فضای باز به همان حال رها شده و در زیر برف و باران، به کلی فرسوده و مستهلک شدند.
انتقاد رسانه‌ها از عدم اجرای پروژه
بعد از پیگیری‌های مجدد مردم، در اوایل دهه ۸۰ و طی چند سال بعدی، انتقادات در محافل و روزنامه و جراید محلی و کشوری از سر گرفته شد تا بالاخره مسؤولان وقت شهرستان دست به کار شده و کابین‌ها و تجهیزات را به محل کشتارگاه سابق شهرداری خلخال منتقل کردند و دوباره قول‌های مسؤولان مبنی بر نصب و افتتاح مجموعه گردشگری اندبیل آغاز شد.
ده سال بعد؛ انتقال تجهیزات به مکانی نامعلوم
در اوایل دهه ۹۰، امکانات و تجهیزات تله کابین به کلی از خلخال بارگیری و به مقصد نامعلومی در استان انتقال یافت و این قصه همچنان بار ناراحتی مردم خلخال را به همراه داشت.
طی دهه ۹۰ مسؤولان وقت شهرستان خلخال برای ساماندهی مجموعه رفاهی و گردشگری اندبیل دست به کار شده و این پروژه را پیگیری کردند که در نهایت با حضور سرمایه‌گذار غیربومی بیش از ده هکتار از تفرجگاه اندبیل در ورودی این مجموعه به سرمایه‌گذار واگذار و وی راه‌اندازی تله اسکی و تله سیژ را به مردم وعده داد.
پروژه همچنان نیمه تمام ماند
پس از گذشت سه سال از واگذاری این زمین چند هکتاری در تفرجگاه، فعالیت چندانی از سرمایه‌گذار بخش خصوصی دیده نشد و این پروژه همچنان نیمه تمام ماند.
اینک نزدیک به سه دهه از آغاز این پروژه می‌گذرد و همچنان آرزوی مردم خلخال عملی نشده است؛ تا اینکه قبل از انتخابات با ورود یک سرمایه‌گذار از استان اردبیل باز قصه تله کابین اندبیل و تله سیژ بر سر زبان‌ها افتاد و در فضای مجازی نیز این موضوع مورد تحلیل مردم قرار گرفت که صد البته انتظارات مردم در چند سال گذشته به حق بود.
مقامات قضایی دست به کار شدند
در روزهای گذشته حضور رئیس دادگستری استان اردبیل در خلخال و پیگیری‌ها از سوی مقامات قضایی خلخال در خصوص اشتغال و گردشگری، پای مسؤولان را به تفرجگاه اندبیل کشاند تا از نزدیک شاهد قصه دور و دراز اندبیل باشند.
در این بازدید تاکید رئیس دادگستری استان تسریع در عملیاتی شدن این پروژه گردشگری بود ولی باید منتظر ماند تا اقدام و عمل در این خصوص را از سوی مسؤولان اجرایی وسرمایه‌گذاران شاهد باشیم.
دغدغه مردم ومسؤولان خلخال اشتغال است
در حالی که در بیشتر شهرستان‌های استان و به‌خصوص شهرستان خلخال، دغدغه بسیاری از مردم اشتغال جوانان است، رئیس کل دادگستری استان اردبیل بر لزوم حمایت قضایی از پروژه‌های گردشگری، اشتغال و رونق اقتصادی تاکید و اظهار کرد: دغدغه مردم شهرستان و مسؤولان ارشد شهرستان اشتغال بوده و فضای تفرجگاه اندبیل و ایجاد زیرساخت در این مجموعه می‌تواند از بار بیکاری جوانان منطقه خلخال بکاهد.
دستگاه‌های اداری مشکلات سرمایه‌گذاران را حل نمایند
عتباتی حمایت قضایی از پروژه‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را یادآور شد و تأکید کرد: در تمامی حوزه‌ها خصوصا حوزه‌هایی که اشتغال جوانان را در پی دارد، مقامات قضایی استان ورود کرده و حمایت‌های لازم را به قصد تسریع در اقدامات سرمایه‌گذاران انجام می‌دهند.
حال با این تفاسیر و ورود سرمایه‌گذار جدید که قول سرمایه‌گذاری یک صد میلیارد تومانی را داده، باید منتظر اقدامات عملی مسؤولان اجرایی استان برای به سرانجام رسیدن این پروژه باشیم.
فصل کاری در خلخال به پایان رسیده و براساس تجربه سال‌های گذشته تا چند روز دیگر کاهش دما و بارش برف آغاز خواهد شد و امسال نیز طرفداران اسکی و ورزش‌های زمستانی باید منتظر بهار برای شروع این پروژه باشند.
محمد رحمانی، از ورزشکاران شهرستان خلخال به خبرنگار فارس گفت: سال‌ها وعده ایجاد تله کابین و تله سیژ را از مسؤولان شنیدیم و هر بهار و تابستان منتظر آغاز عملیات عمرانی هستیم.
گودرز بختیارزاده، رئیس هیأت اسکی شهرستان خلخال در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اردبیل از قول‌های متمادی مسؤولان به مردم خلخال سخن گفته و اظهار کرد: مردم اکنون عمل به وعده‌ها را انتظار دارند و مطالبه ورزشکاران اسکی و مردم نیز استقرار تله سیژ، تله اسکی و در نهایت تله کابین در این مجموعه تفرجگاهی است.
وی ضمن قدردانی از پیگیری‌های رئیس کل دادگستری استان و ورود به موضوع تفرجگاه اندبیل و بررسی این موضوع بیان کرد: انتظار می‌رود پیگیری‌ها ادامه‌دار باشد و آرزوی مردم خلخال و ورزشکاران برای داشتن امکانات و زیرساخت در تفرجگاه اندبیل برای ورزش‌های زمستانی محقق شود.برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1858208 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.