خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 14 مرداد 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان کاوشگر عمیق (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):
رزولوشن صفحه شما برای نمایش نوار جستجو کم است!

با پایان تحریم‌های تسلیحاتی امکان استناد به محدودیت‌های ضد ایرانی سلب شد

مشرق | سیاسی، بین‌الملل | یکشنبه، 27 مهر 1399 - 01:23
از این پس دولت‌ها نمی‌توانند در معاملات تسلیحاتی و حتی وجود سلاح‌هایی با منشاء ایرانی در کشورهای مختلف، به وجود تحریم‌ها یا محدودیت‌های لازم الاتباع بین‌المللی در این خصوص استناد کنند.
ايران،آمريكا،امنيت،اروپا،شوراي،متحد،اقدامات،ملل،توافق،تسليحا ...

خلاصه خبر

سپس به تنهایی تلاش کرد تا سازوکار بازگشت تحریم‌های سابق شورای امنیت ملل متحد را فعال نماید که با مقاومت و مخالفت دولت‌های عضو این شورا مواجه شد.
سفیر کشورمان بیان داشت: طرح اول آمریکا تنها دو رای مثبت شامل رای خود این کشور آورد و همچنین ۱۳ کشور عضو شورا طی مکاتبه رسمی با رئیس دوره‌ای شورای امنیت ملل متحد، عنوان کردند که آمریکا جایگاه قانونی برای فعال‌سازی سازوکار بازگشت تحریم‌های شورای امنیت ملل متحد را ندارد.
وی تصریح کرد:‌ اینکه آمریکا در تلاش‌های خود برای امنیتی‌سازی ایران و پیشبرد اقدامات یکجانبه خود در میان متحدانش هم در شورای امنیت ملل متحد منزوی شود، موضوع مهمی است.
آمریکا هر آن چه که متصور بود، برای بازگرداندن تحریم‌ها در شورای امنیت ملل متحد انجام داد و با مخالفت اکثریت اعضای این شورا مواجه شد.
آمریکا هر آن چه که متصور بود، برای بازگرداندن این تحریم‌ها در شورای امنیت ملل متحد انجام داد و با مخالفت اکثریت اعضای این شورا مواجه شد.
وی با این حال تصریح کرد: این اقدامات آمریکا در تعارض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد هستند و البته از زمان تاسیس ملل متحد، یعنی سال ۱۹۴۵ میلادی (حدود ۷۵ سال پیش) تا امروز، کم سابقه است که یک عضو دائم شورای امنیت به نقض اساسی و صریح یک قطعنامه مصوب شورا که با حضور و تایید خودش به تصویب رسیده، دست می‌زند.
این اروپاست که به نقض سیستماتیک برجام مبادرت ورزیده است.
بر هم زدن این رکن، کار ساده ای برای اروپا نبود.
لذا، نگرانی از نوع اقدام و واکنش ایران نیز مولفه مهمی در مخالفت اروپا با قطعنامه آمریکا بود.
کاهش تعهدات برجامی ایران کاملا در چارچوب توافق و به موجب مفاد آن صورت گرفتند.
در نتیجه این اقدام آمریکا، منافع ما از توافق به طرز معناداریکاهش یافت و تقریبا به صفر رسید.
این اروپاست که به نقض سیستماتیک برجام مبادرت ورزیده است.
ما در برجام، بدهکار اروپا نیستیم
سفیر کشورمان با بیان اینکه ما در برجام، بدهکار اروپا نیستیم افزود: در نتیجه تحریم‌های آمریکا و بی اقدامی اروپا، ایران متحمل خسارات فراوانی شده‌است.